05.05.2018

Dlaczego warto podróżować z małym dzieckiem?

Majówka już za nami – czas odpoczynku dobiega końca, być może wraz z rodziną jesteś teraz w drodze do domu. Spoglądasz na swoje pociechy i zastanawiasz się, co im dał wspólny wyjazd? Czy cokolwiek będą pamiętały? Czy warto było wydać tyle pieniędzy na czas spędzony poza domem? Oto powody, dla których warto podróżować z małym dzieckiem.

Pamiętam to jak dzisiaj – gdy urodziłam Różę, jedno z pierwszych pytań, które zadał mój mąż brzmiało: „To kiedy jedziemy na wakacje?”. Wtedy pomyślałam, że postradał rozum – wyjazd był ostatnią rzeczą, o jakiej chciałam myśleć z noworodkiem na ręku. Dzisiaj żałuję, że utemperowałam jego zapał i zwlekałam z wakacjami. Ostatecznie pierwszy raz wyjechaliśmy, gdy Róża skończyła 6 miesięcy i był to nasz najwspanialszy urlop. Oczywiście oboje byliśmy niepewni, czy wybrane miejsce i hotel spełnią nasze wymagania i czy dziecku niczego nie zabraknie. Zapewne obsługujące nas biuro podróży miało dosyć nieustających telefonów z dziesiątkami trudnych pytań: „Czy będzie łóżeczko turystyczne? A przewijak? Czy brodzik oby na pewno jest usytuowany w półcieniu (jak przedstawiają fotografie z informatora)? Czy w pobliżu nie ma dyskoteki albo innego hałasu? Czy na miejscu jest wyparzacz do butelek?” – uwierz mi, że wątpliwości było znacznie więcej i niestety nie wszystko udało się przewidzieć. Przygotowania do wyjazdu pochłonęły nas do reszty! Zapał ostudziło jedno pytanie znajomego: „Po co się tak staracie, po co wydajecie tyle pieniędzy, skoro Róża i tak nic nie będzie pamiętała z tych wakacji?”. Zamarłam. Ty też? Oto co należy odpowiedzieć ludziom, którzy twierdzą, że wspólne wyjazdy z dzieckiem to strata czasu i pieniędzy:

1. Podróże kształcą – to powiedzenie dotyczy nie tylko dorosłych, którzy zwiedzają zabytki i muzea. Każde nieznane miejsce i nowe doświadczenie rozwija umysł Twojego dziecka. Nowe zapachy, smaki, nieznane dotąd krajobrazy oddziałują na synapsy młodego mózgu i silnie go trenują. Dziecko chłonie wiedzę jak gąbka (zwłaszcza do 3. roku życia) i nawet jeśli nie zapamięta nazwy odwiedzanego miasta, czy hotelu, to na pewno przeżyte sytuacje wpłyną na jego rozwój.

2. Poznaje nowych ludzi – zmiana otoczenia jest potrzebna także dziecku. Maluszek musi wiedzieć, że świat nie ogranicza się wyłącznie do rodziny i znajomych z podwórka. Odwiedzając nieznane wcześniej miejsca, spotyka nowych ludzi, poznaje nowe twarze, inne narodowości. Uczy się otwartości na świat i tolerancji dla innych kultur.

3. Słyszy nowy język – jeśli możecie wyjechać za granicę, to świetna okazja, by dziecko osłuchało się z nieznanym do tej pory językiem. Nieważne, że samo jeszcze nie potrafi mówić. Specjaliści twierdzą, że gdy do dziecka docierają różne rodzaje mowy, w przyszłości będzie mu łatwiej przyswajać obce języki.

4. Tworzy się w nim ciekawość świata – podróżując z dzieckiem od najmłodszych lat, kształtujesz w nim otwartość na zmiany i ciekawość świata. Gdy będzie już dojrzałym człowiekiem nie będzie bało się podejmowania wyzwań i wychodzenia ze strefy komfortu. Łatwiej będzie mu opuszczać znane miejsca i poznawać świat. Te wartości może wynieść jedynie z domu.

5. Budujecie więź rodzinną, a ona warta jest wszystkich pieniędzy. Jak często spędzacie wspólnie czas całą rodziną? Kiedy mąż nie jest w pracy do wieczora? Kiedy Ty możesz wyczyścić umysł ze wszystkich problemów i trosk? Na urlopie jesteście wszyscy razem przez 24 godziny na dobę – bez opiekunki, pomagającej babci i teściowej i rozpraszających uwagę problemów. To czas zarezerwowany wyłącznie dla was, którego dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju bardziej, niż najdroższych zabawek i najpiękniejszych ubranek. Spróbujcie wykorzystać wakacje na odstawienie wszystkich problemów na bok i skupieniu się wyłącznie na sobie i swoim dziecku – ono to wyczuje od razu. Nagrodą będzie szczery uśmiech i bezcenne szczęście Waszej pociechy.

6. Dbajmy o wspomnienia – jak wspominałam wcześniej, prawdopodobnie niemowlę nie będzie pamiętało swoich pierwszych wakacji, ale możesz mu w tym pomóc. Rób dużo zdjęć – gdy podrośnie, usiądziecie do oglądania fotografii. Zobaczy, jak wspaniale spędzaliście wspólny czas. Nigdy nie wiadomo, jakie wspomnienia w nim odżyją.

Nie ma nic piękniejszego i bardziej wartościowego, niż czynny udział w rozwoju dziecka, a podróże z całą pewnością w tym pomagają. I choć długi weekend już za nami, to warto zaplanować wyjazd na nadchodzące wakacje! Powodzenia!

Zdjęcia: Getty Images