31.05.2018

Dzień Dziecka 2018: jak fajnie spędzić czas na imprezach w całej Polsce?

Dzień Dziecka w tym roku trwa cały weekend, na dodatek — długi weekend. Nawet jeśli jesteś superzabieganym rodzicem, w tym roku nie ma wymówek. Tobie i twoim maluchom (a także starszakom) należy się solidna porcja rozrywki i śmiechu. Możecie spędzić czas ze zwierzętami – w warszawskim ZOO, kulturalnie —w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, albo… w błocie — podczas poznańskiego Survival Race KIDS. Oto nasza lista propozycji z całego kraju!

WARSZAWA

Podróż dookoła świata w Muzeum dla Dzieci

Jak Dzień Dziecka to koniecznie Muzeum dla Dzieci. Ale nie mamy na myśli nudnego snucia się po salach wystawowych i oglądania eksponatów zza szyby. Zresztą w Muzeum dla Dzieci, które jest częścią Państwowego Muzeum Etnograficznego, nie chodzi o to, aby podziwiać, ale – uczestniczyć w wydarzeniach i zachłysnąć się kulturą innych krajów. W tym roku na celownik idzie Afryka, Azja i Ameryka. Na początek będzie głośno: zagrają djembe, czyli tradycyjne afrykańskie bębny. Można nauczyć się na nich grać, a także – samodzielnie zrobić instrumenty. Miłośnicy latawców będą mogli nauczyć się wykonywać tradycyjne koreańskie zabawki powietrzne. Wielbiciele Meksyku zrobią wystrzałowe sombrero i dowiedzą się, dlaczego święto zmarłych to najważniejsze wydarzenie w meksykańskim kalendarzu.

Dzień Dziecka w Muzeum dla Dzieci w Warszawie przy Kredytowej 1 odbędzie się 2 czerwca, w godzinach 11-17. Wstęp wolny!

Kreatywne poszukiwanie skarbów w Klockowni

W stolicy roi się od najróżniejszych sal zabaw. Tylko jedna zamiast tradycyjnych zjeżdżalni i basenów z piłeczkami oferuje zabawę z milionem klocków. Dosłownie. Klockownia to niesamowita sala zabaw stworzona z myślą o dzieciach, w której równie dobrze bawią się dorośli. A Dzień Dziecka to doskonały pretekst, by na kilka godzin zanurzyć się w świecie LEGO, Megablocks, Jolly Heap i najróżniejszych innych klocków. Zwłaszcza że w weekend 1-3 czerwca w sali zabaw zorganizowane będą dodatkowe atrakcje. Rodzice z dziećmi mogą zamienić się w poszukiwaczy skarbów. Niczym Sherlock Holmes będą musieli rozwiązać kolejne zagadki, użyć wyobraźni, zbudować niesamowite konstrukcje, by zostać członkiem plemienia Klockowian i podbić Klockową Wyspę.

Impreza odbywa się w weekend 1-3 czerwca, w godzinach otwarcia Klockowni, od 10 do 20.

Niedźwiedź, miłość od pierwszego wejrzenia i niezwykłe show w Multimedialnym Parku Fontann

Multimedialny Park Fontann to jedna z ulubionych miejscówek warszawskich dzieciaków. A w dniu ich święta, o godz. 21.30 czeka na nich wyjątkowe multimedialne widowisko. Show łączący pokaz fontann, lasery i dźwięk pt. „Książę niedźwiedź” to niesamowita adaptacja starej warszawskiej legendy o mazowieckim księciu, który od pierwszego wejrzenia zakochuje się w ślicznej mieszczce. Musi pokonać swoją nieśmiałość, zapomnieć o kompleksach i wyznać dziewczynie miłość. Piątkowy pokaz spodoba się nie tylko dzieciom, ale również co bardziej romantycznym rodzicom. Tylko pamiętajcie, aby do parku wybrać się pieszo lub korzystając z komunikacji miejskiej! Znalezienie miejsca parkingowego w okolicach Starego Miasta będzie bowiem większym cudem, niż ten w opowieści o Księciu Niedźwiedziu.

Pokaz w Multimedialnym Parku Fontann odbywa się 1 czerwca o godz. 21.30. Wstęp wolny!

Z kamerą wśród zwierząt w Warszawskim ZOO

Impreza z okazji Dnia Dziecka odbędzie się w niedzielę 3 czerwca. Tego dnia miłośnicy zwierząt do 12 roku życia zwiedzają ZOO zupełnie za darmo. Oprócz tego wszystkie dzieci i ich rodzice mogą wziąć udział w przedstawieniach, warsztatach i zwiedzaniu z przewodnikiem. A że warszawskie ZOO liczy sobie 90 lat, anegdot, ciekawostek i opowieści będzie mnóstwo! Dla tych, którzy w ZOO szukają przygód, czeka gra terenowa: Przyjaciele Warszawskiego ZOO. Odwiedzając kolejne wybiegi trzeba odszukać budki ze specjalnymi stemplami, zbierać  pieczątki i odkrywać zupełnie nieznane gatunki zwierząt. Jeśli więc warszawskie ZOO od dawna było na waszej liście miejsc do odwiedzenia, czerwcowy weekend będzie ku temu doskonałą okazją. Nasza rada? Wybierzcie się z samego rana – wówczas zwierzaki są najbardziej aktywne, upał znośny, a tłumy… no cóż tłumy będą przez cały dzień.

Atrakcje z okazji Dnia Dziecka odbywają się 3 czerwca w Warszawskim ZOO. Dzieci do lat 12 nie płacą za wejście.

Zabawa w kilku językach w Nowym Teatrze

Gratka dla ekspatów, których w Warszawie nie brakuje. Z okazji Dnia Dziecka w Nowym Teatrze zaplanowany jest bardzo ciekawy program, a wszystkie wydarzenia są tłumaczone na język angielski i ukraiński! Najpierw zajęcia z tworzenia ceramiki, które u maluchów doskonale rozwijają małą motorykę, a u starszaków – wyobraźnię i kreatywność. W samo południe, pod okiem artystów z warszawskiej ASP będzie można stworzyć mural – propozycję nowego wyglądu fasady teatru. A po południu podróż nieco sentymentalna – gry podwórkowe, w jakie graliśmy my i nasi rodzice! Animatorzy przedstawią maluchom nieco zapomniane komórki do wynajęcia, zośkę, sznura. Teoretycznie to czas dla dzieci, ale pewnie nikt nie będzie krzywo patrzył, jeśli postanowisz włączyć się do zabawy.

Impreza w Nowym Teatrze przy ul. Madalińskiego 10/16 odbędzie się w niedzielę, 3 czerwca w godzinach 10-20. Wstęp wolny!

Ala ma kota w Polinie

Dzień dziecka w Muzeum Historii Żydów Polskich zawsze jest imprezą przygotowaną na tip-top (i przez to nieco obleganą). Rok temu motywem przewodnim była muzyka, tym razem – cyrk! Muzeum razem z Warszawskim Cyrkiem Magii i Ściemy przygotowało dzień pełen magicznych sztuczek, akrobatyki fizycznej i językowej. Będzie więc pantomima, chodzenie na szczudłach, gigantyczne bańki mydlane, iluzja, a także wyjątkowe zajęcia z jogi po hebrajsku (asany wymyślone tak, aby ciało układało się w litery hebrajskiego alfabetu), kącik małego majsterkowicza, zabawy z beatboxerem, a także zajęcia z języka migowego. Impreza na Skwerze Willy’ego Brandta jest absolutnie dla wszystkich: większość zajęć i pokazów będzie tłumaczona na język migowy dla dzieci głuchych i słabo słyszących oraz ich rodziców!

Impreza odbywa się 2 czerwca w godz. 11-16 w muzeum Polin, ul. Anielewicza 6. Wstęp wolny!

TRÓJMIASTO i okolice

Muzykowanie dla najmłodszych

Jeśli to wasz pierwszy wspólny Dzień Dziecka, warto postawić na muzykę! Możecie wybrać się na gordonki, zajęcia multisensoryczne, albo spędzić czas w towarzystwie zawodowych muzyków. Na to ostatnie jest szansa podczas warsztatów „Od brzuszka do maluszka” w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Zajęcia dedykowane mamom w ciąży oraz rodzinom z dziećmi do trzeciego roku życia to okazja, by wspólnie muzykować, śpiewać, klaskać, tańczyć i bawić się razem z muzykami Filharmonii Bałtyckiej. Imprezę organizuje Dorota Pawlus- flecistka Filharmonii, ale gwarantujemy, że oprócz instrumentów dętych będą też inne sekcje.

Warsztaty „Od brzuszka do maluszka” odbywają się 1, 2 i 3 czerwca w Sali Kameralnej Filharmonii Bałtyckiej. Bilety w cenie od 3 zł można kupić online i w kasie Filharmonii.

Dziecięce oblężenie grodu

A gdyby tak w Dzień Dziecka przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało życie w średniowiecznym grodzie? W tym celu zajrzyj do Grodziska Owidz. W planach jest turniej rycerski, pokazy tańców średniowiecznych, turniej sprawności rycerskich (średniowieczny runmagedon), budowanie gigantycznego zamku z kartonu i punkt kulminacyjny – wielka bitwa na balony! Oczywiście nie zabraknie zajęć z łucznictwa dla miłośników Robin Hooda, a także plebejskich rozrywek: walki na worki z sianem, biegu nosiwody, etc.

Impreza odbywa się 2 czerwca w godz. 13-18 w Grodzisku Owidz. Obowiązują bilety wstępu.

WROCŁAW

Dzień na wyścigach

A gdyby tak zamiast na piknik czy festyn wybrać się na gonitwę? Wrocławski Tor Wyścigów Konnych zaprasza całe rodziny na dzień pełen sportowych emocji i klasycznej elegancji. Mamy i córki zakładają sukienki i kapelusze, panowie – obowiązkowe marynarki i krawaty, a cała rodzina może poczuć się jak w Ascot. Ale na szczęście z nieco większą dawką luzu. Oprócz siedmiu gonitw, które z pewnością sprawią, że emocje sięgną zenitu, na najmłodszych czekają przejażdżki kucykami, a dla tych spragnionych większej dawki adrenaliny – szansa sprawdzenia swoich szans w siodle na symulatorze szalonego rodeo. Poza tym będzie malowanie buzi, zabawa w foto-budce i stoiska z pysznym jedzeniem.

Impreza odbywa się 3 czerwca od godziny 9 na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych.

Opera jakich mało

Zastanawiasz się jak wprowadzić dziecko w niesamowity świat opery? Warto zacząć od spektaklu stworzonego specjalnie dla dzieci. „Najdzielniejszy z rycerzy” to opowieść o prostolinijnym i dzielnym strachu na wróble, który broni ukochanej łąki przed atakiem podstępnych ptaków. Operę napisał Krzysztof Penderecki do tekstu Ewy Szelburg – Zarębiny. Spektakl w Operze Wrocławskiej to świetna okazja, by w nieco swobodniejszej atmosferze pokazać dziecku, że kultura wysoka nie jest nudna ani nieprzystępna i zaszczepić w nim miłość do muzyki.

Opera „Najdzielniejszy z rycerzy” grana jest 1 czerwca o godz. 11 w Operze Wrocławskiej. Obowiązują bilety wstępu.

KRAKÓW

Dla małych i dużych księżniczek

„Piękna i bestia” w mieście smoka Wawelskiego? Takie połączenie to gwarancja wyjątkowego wieczoru. W ramach 11. Festiwalu Muzyki Filmowej w krakowskiej Tauron Arena odbędzie się niepowtarzalny pokaz disneyowskiego filmu „Piękna i bestia”. Na gigantycznym ekranie wyświetlony zostanie film, a muzyka zostanie wykonana na żywo przez Chór Polskiego Radia i Orkiestrę Akademii . Choć to totalnie współczesne przedsięwzięcie, pozwoli przez chwilę poczuć się jak w czasach kina niemego, gdy muzycy na żywo akompaniowali obrazom wyświetlanym na ekranie. Z tą różnicą, że zamiast jednego pianisty, czeka na was chór i orkiestra, które wykonają wszystkie piosenki z najnowszej wersji „Pięknej i bestii”.

Impreza odbędzie się 1 czerwca o godz. 18 w Tauron Arenie w Krakowie. Obowiązują bilety wstępu.

Automatyka, robotyka i ja

Dla umysłów ścisłych i przyszłych inżynierów nie zabraknie atrakcji w Krakowie. Ta najfajniejsza to Warsztat Młodego Inżyniera organizowany przez Centrum Warsztat Robotów. Podczas dwugodzinnego spotkania dzieci (od piątego roku życia) nie tylko zbudują własnego robota, ale też nauczą się jak go zaprogramować! Ci, którzy mają własny pomysł na maszynę, z pomocą ekspertów zbudują ją tak, by wyglądała i robiła dokładnie to, czego chcecie! Młodzi inżynierowie będą korzystali ze specjalnie przygotowanych zestawów klocków Lego. A ci, którzy połkną robotycznego bakcyla, będą mogli zapisać się na wakacyjne zajęcia i kolonie.

Warsztaty odbywają się 2 czerwca w godzinach 10-12 przy ul. Świętokrzyskiej 12/311. Wstęp płatny – 40 zł.

POZNAŃ

Dziecko zmieszane z błotem

Ludowa mądrość głosi, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko. Podczas poznańskiego Survival Race KIDS! każdy maluch będzie szczęśliwy. Dziecięca edycja miejskiego biegu z przeszkodami została podzielona na trzy kategorie wiekowe: krasnal (3-6 lat, trasa 700 m + 10 przeszkód), pirat (7-10 lat, trasa 1400 m + 10 przeszkód) oraz ninja (11-13 lat, trasa 2000 m + 15 przeszkód). Każdy z wyścigów to okazja, by dać dziecku się wyszaleć, nieźle pobrudzić, też nauczyć się współpracy przy pokonywaniu przeszkód i przekonać się, że sport to nie tylko zdrowie, ale też doskonała zabawa, nawet jeśli na koniec jest się umorusanym od stóp do głów! Kto wie, może dziecięca przygoda z Survival Race będzie początkiem rodzinnej tradycji startów w biegach z przeszkodami?

Survival Race KIDS! odbywa się 2 czerwca od godz. 10 na poznańskiej Malcie. Obowiązują bilety wstępu dostępne online i w dniu imprezy.