15.05.2020

ABC nauki literek!

Tego jeszcze nie było! Alfabet wydziergany na szydełku z włóczki zabierze dzieci w kolorową podróż po świecie literek. Ilustracjom towarzyszą zabawne, rymowane wierszyki, które bawią i uczą. „Literkowa książka” to najnowsza propozycja nauki alfabetu dla najmłodszych od wydawnictwa Nasza Księgarnia.

„Literkowa książka” jest dziełem dwóch polskich autorek, Alicji Krzanik i Anny Salamon, które w przepiękny i zabawny sposób prezentują poszczególne litery z alfabetu. Ta książka może być tytułem edukacyjnym i służyć nauce alfabetu, ale z powodzeniem może też być po prostu książką, przy której miło upłynie Wam czas. Jedno jest pewne, szydełkowe literki zachwycą i małych, i dużych.

U jak ufoludek, P jak planety, Ś jak świetlik… W tej książce nie ma nudy! Każda z literek alfabetu jest zrobiona z kilku kolorów lub odcieni włóczki. Efekt jest naprawdę niezwykły. Literki ukrywają w sobie przedmioty, owady, rzeczy lub zwierzątka, a także postaci, które zaczynają się właśnie na daną literkę. „Literkowa książka” ma walory edukacyjne i ukrytą misję, aby uczyć dzieci poprzez zabawę.

W książce, co kilka stron z literami, znajdują się strony poświęcone specjalnym ilustracjom. Mają one za zadanie pomóc dzieciom w utrwaleniu poznanych wcześniej liter oraz wykonaniu krótkich zadań. Na przykład: dzieci mają opowiedzieć co dzieje się na obrazku, a przy tym podać jak najwięcej wyrazów na daną literkę. Ilustracje zawierają dużo szczegółów, co sprawia, że są dodatkowo super zabawą na spostrzegawczość.

Na Facebooku wydawnictwa Nasza Księgarnia znajduje się filmik, na którym pomysłodawczyni szydełkowych literek Anna Salamon opowiada o ich powstaniu. Każdą z literek oraz ilustracji wykonała sama i sfotografowała je najpierw w domu, co dało ich pierwowzory dla książki.

Autorka zachęca, aby dzieci wraz z rodzicami samodzielnie wykonały kolorowe literki. Jedyne czego do tego potrzeba to tektura, nożyczki i dużo kolorowej włóczki. Dodatkowo możecie użyć wyobraźni lub poprosić dzieci o podanie swoich pomysłów na ozdobienie wcześniej wykonanych literek. W ruch mogą pójść pomponiki, guziki a nawet kokardki. Zabawa idealna na czas kwarantanny. Edukacyjna, kreatywna a do tego w duchu ekologii. Z serca polecamy.

zdjęcia: Karolina Sojka