26.06.2019

Akademia Olympusa: Jaki obiektyw wybrać na początek?

Wybór obiektywu to poważna decyzja dla każdego fotografa. Dlatego podpowiadamy, który obiektyw jednocześnie sprawdzi się podczas fotografowania krajobrazów, ludzi i przedmiotów, pomoże nam w codziennej pracy oraz świetnie poradzi sobie w podróży. Zobacz, który uniwersalny obiektyw jest dla Ciebie najlepszy.

Obiektyw na początek – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jakie cechy powinny mieć obiektywy dla osób rozpoczynających przygodę z fotografią? Nie ma jednej, gotowej odpowiedzi na to pytanie. W poradniku przedstawimy kilka propozycji i pomożemy Ci w podjęciu decyzji.

Uniwersalny obiektyw sprawdzi się przy szerokich kadrach oraz podczas fotografowania detali z minimalnej odległości.

Są osoby, które kochają fotografować ludzi i robią im piękne portrety. Inni preferują fotografię krajobrazową, przyrodniczą, reportażową czy makrofotografię. Są też osoby, które pasjonują się wszystkimi wymienionymi dziedzinami, ale nie mogą kupić obiektywów o różnych ogniskowych lub są dopiero na początku przygody z fotografią i nie wiedzą, w którym kierunku pójdą. W osobnych tekstach odpowiemy na pytanie „Jaki obiektyw do czego?”, opiszemy również obiektywy przeznaczone do konkretnych rodzajów zdjęć. Tu skupimy się na uniwersalnych zoomach, czyli obiektywach, które sprawdzą się w wielu różnych sytuacjach.

Niektórzy twierdzą, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. W przypadku nowoczesnych, zaawansowanych optycznie obiektywów to wytarte jak guma starej lustrzanki powiedzenie się nie sprawdza. Współczesne zoomy o dużych zakresach ogniskowych potrafią naprawdę wiele. To świetna propozycja szczególnie dla tych, którzy zaczynają przygodę z fotografią. Jaki obiektyw wybrać? Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech.

Szeroki zakres ogniskowych, uniwersalne zastosowanie

Wszechstronny zoom sprawdzi się m.in. podczas wykonywania zdjęć krajobrazowych, podróżniczych, reportażowych czy portretowych oraz podczas fotografowania architektury.

Taki obiektyw pozwoli nam korzystać ze wszystkich pośrednich wartości ogniskowej, co nie tylko ułatwia fotografowanie, lecz także daje możliwość nauczenia się pracy z poszczególnymi ogniskowymi. Dzięki temu możemy zobaczyć, kiedy fotografuje nam się najlepiej.

M.Zuiko Digital ED 12-200mm F3.5-6.3 daje ogromne możliwości wyboru kadru. Tu zdjęcie wykonane przy ogniskowej 12 mm (ekwiwalent 24 mm dla matrycy 35 mm). Poniżej kadry uchwycone przy zastosowaniu większego przybliżenia. Jednym obiektywem zrobimy zdjęcia pokazujące to samo miejsce z wielu różnych perspektyw – od ogółu do szczegółu.
50mm
100mm
200mm

Lekka i kompaktowa konstrukcja

Nowoczesne aparaty bezlusterkowe dają wiele możliwości. Są małe i lekkie, co sprawia, że nie tylko chętniej zabieramy je ze sobą w podróż, lecz także lubimy mieć je pod ręką każdego dnia. Tu liczy się każdy gram. Przykładowo: M.Zuiko Digital ED 12-200mm F3.5-6.3 waży 455 g, a M.Zuiko Digital ED 14-150mm F4-5.6 II – 285 g.

M.Zuiko Digital ED 12-200mm F3.5-6.3 jest wielkości smartfona i waży tylko 455 g.

Stałoogniskowe, uszczelnione obiektywy, jak M.Zuiko Digital ED 45 mm f/1.2 czy M.Zuiko Digital ED 300 mm f/4 IS PRO, są jaśniejsze i lepsze optycznie, ale ważą odpowiednio więcej, ich rozmiary są dużo większe, a cena — znacznie wyższa. W przypadku zestawu uniwersalnego, na co dzień czy do podróżowania, ma to ogromne znaczenie.

Rozsądna cena

Stawiając na klasyczne zoomy o węższym zakresie ogniskowych lub na stałoogniskowe szkła specjalistyczne, wydamy o wiele, wiele więcej niż na jeden uniwersalny zoom o podobnym lub nawet szerszym zakresie ogniskowych.

Doskonałe wykonanie, wysoka jakość obrazu

To już nie są te czasy, kiedy normą było, że uniwersalne zoomy wykonywano ze sztucznego tworzywa kiepskiej jakości oraz gum, które szybko się wycierały i odchodziły od obudowy. Nowoczesny, wszechstronny zoom powinien być wykonany solidnie, z materiałów z wysokiej półki, mieć metalowy bagnet, a nawet uszczelnienia. Taki obiektyw musi pracować z dużą precyzją i, co równie ważne, oferować dobrą jakość obrazu.

Metalowy bagnet to cecha obowiązkowa solidnego obiektywu.
Przy wyborze obiektywu warto zwracać uwagę na detale świadczące o wysokiej jakości wykonania.

Precyzyjny i szybki system AF

Dobry, nowoczesny i uniwersalny obiektyw powinien oferować szybki AF – bez względu na to, czy fotografujemy przy szerokim kącie, czy korzystamy z długiej ogniskowej. Wybierając zoom, warto zwrócić uwagę na to, czy obiektyw jest wyposażony w wewnętrzny mechanizm ustawiania ostrości, który podczas ogniskowania porusza tylko jedną soczewką. Dzięki niemu AF pracuje szybko i pozwala uchwycić każdą scenę w ułamku sekundy.

AF musi być precyzyjny i powinien działać błyskawicznie. Tu: M.Zuiko Digital ED 12-200mm F3.5-6.3 przy 200 mm z Olympusem OM-D E-M10 Mark III.

Idealne obiektywy uniwersalne
Wybraliśmy obiektywy Olympus, które spełniają wszystkie te wymagania.
M.Zuiko Digital ED 12-200mm F3.5-6.3 – nowoczesny obiektyw niemal na każdą okazję

M.Zuiko Digital ED 12-200mm F3.5-6.3 to nowy zoom z aż 16,6-krotnym powiększeniem. Ten uniwersalny obiektyw obejmuje zakres ogniskowych, który wcześniej wymagał stosowania przynajmniej dwóch (albo nawet trzech) obiektywów. Użytkownik musiał nosić je wszystkie ze sobą i często wymieniać, aby uchwycić interesujący go obiekt bądź wybraną scenerię. 12-200mm F3.5-6.3, po podłączeniu do aparatu systemu Mikro Cztery Trzecie, daje niesamowity ekwiwalent ogniskowej 24-400 mm, oferując przy tym wysoką jakość obrazu w pełnym zakresie ogniskowych – od szerokiego kąta do tele.

Konstrukcja tego niezwykle lekkiego (455 g) i kompaktowego zoomu (99,7 × 77,5 mm) jest odporna na kurz, zachlapania oraz niskie temperatury. Obiektyw ostrzy od 10 cm przy ogniskowej 12 mm, a przy wartościach tele – z odległości 50 cm. System AF 12-200mm F3.5-6.3 pozwala szybko i precyzyjnie ustawiać ostrość w każdych warunkach.

Jedno miejsce, jeden obiektyw, wiele możliwości kadrowania.

To wszystko sprawia, że ten wszechstronny zoom sprawdzi się nie tylko na co dzień. Ponieważ obiektyw umożliwia fotografowanie w każdych warunkach pogodowych, będzie on także świetnym partnerem podróży. M.Zuiko Digital ED 12-200mm F3.5-6.3 gwarantuje zarówno wysoką jakość zdjęć krajobrazowych, jak i fotografii przedstawiających ludzi. To najwydajniejszy zoom spośród obiektywów do aparatów bezlusterkowych oraz najbardziej uniwersalne szkło do systemu Mikro Cztery Trzecie.

M.Zuiko Digital ED 14-150mm F4-5.6 II – mniejsza, lżejsza i tańsza alternatywa

M.Zuiko Digital ED 14-150mm F4.0-5.6 II to uniwersalny teleobiektyw z 10,7-krotnym zoomem. Obiektyw pokrywa rozległy zakres ogniskowych o ekwiwalencie 28-300 mm – od

szerokiego kąta do telefoto, choć zakres ten jest mniejszy niż w przypadku pierwszego opisanego tu zoomu. Coś za coś: ED 14-150mm jest jeszcze lżejszy (285 g), mniejszy (83 × 63,5 mm) i tańszy. Posiada także wytrzymałą, odporną na kurz i zachlapania konstrukcję, która pozwala na fotografowanie w dowolnych warunkach.

Świetną jakość obrazu gwarantuje dopracowana konstrukcja optyczna składająca się z 15 elementów ułożonych w 11 grupach. Powłoki ZERO (Zuiko Extra-low Reflection Optical) eliminują flary i efekt „duszków” oraz chronią przed zarysowaniami. Wrażenie robi szybki AF, a także niski poziom szumów przy ustawianiu ostrości podczas filmowania.

M.Zuiko Digital ED 12-100mm F4 IS PRO — profesjonalny obiektyw ze stałym światłem

Warto rozważyć także wybór profesjonalnego, zaawansowanego pod każdym względem obiektywu M.Zuiko Digital ED 12-100mm F4 IS PRO. Wprawdzie ma on najmniejszy zakres ogniskowych (ekwiwalent 24-200 mm, czyli 8,3-krotny zoom), jest nieco cięższy (561 g) i

większy (116,5 × 77,5 mm), ale w kwestii jakości wykonania oraz optyki nie ma sobie równych.

Profesjonalną jakość obrazu zapewnia zaawansowana konstrukcja optyczna: 17 elementów / 11 grup – 5 soczewek ED, 1 szkło HR, 3 elementy asferyczne, 1 szkło DSA i 2 soczewki ze szkła Super HR. Zastosowane w obiektywie powłoki Z Coating Nano skuteczne minimalizują odbicia światła.

Ogromne zalety obiektywu to: stała przysłona F4 w pełnym zakresie ogniskowych oraz niezwykle wydajny system stabilizacji obrazu Sync IS. W połączeniu z kompatybilnymi modelami aparatów Olympus, które posiadają wbudowaną 5-osiową stabilizacją obrazu oraz wspierają technologię Sync IS, obiektyw ten zapewnia kompensację aż do 6,5 EV.

Konstrukcja tego profesjonalnego zoomu została wykonana ze stopu metalu poddanego anodowaniu – specjalnej obróbce zabezpieczającej przed korozją. Obiektyw jest bardzo dobrze spasowany, a także odporny na kurz, mróz i zachlapania. Uwagę zwraca szeroki, dobrze wyczuwalny pierścień zoomu oraz mniejszy pierścień ustawiania ostrości. Pomimo

tak dużej ogniskowej wcale nie trzeba długo kręcić pierścieniem. Obrót o 45 stopni pozwala zmienić całą ogniskową. Profesjonaliści doceniają również programowalny przycisk L-FN, dający szybki dostęp do przypisanych do niego ustawień, oraz włącznik systemu optycznej stabilizacji obrazu.
Obiektyw uniwersalny, to obiektyw, który warto mieć zawsze przy sobie.

Trzech muszkieterów. Którego wybierzesz?

Nowoczesne zoomy z dużym zakresem ogniskowych są lekkie, kompaktowe i dostępne w atrakcyjnych cenach. To świetna alternatywa dla kitowych modeli. Ponieważ potrafią zastąpić kilka obiektywów, dla wielu fotografów mogą stać się jedynymi, idealnymi szkłami do wszystkiego. I wcale nie są do niczego.

Tekst powstał przy współpracy z marką Olympus Polska

Krzysztof Basel