09.03.2021

Jak nie karmić dziecka “muzycznym fast-foodem”?

Muzyka łagodzi obyczaje, znacie to, prawda? W końcu: kto nie lubi muzyki? Kto z nas nie słucha radia, ulubionych płyt, samodzielnie stworzonej playlisty na YouTube’ie? Muzyka jest wszędzie i towarzyszy nam każdego dnia. Dlatego to od nas, zależy, czy melodie, których słuchają nasze dzieci, sprawią, że ich osobowość rozkwitnie czy będą jedynie “zapychaczem” i “dźwiękowym fast-foodem”. O gustach się może nie dyskutuje, ale… gusta się kształtuje!

Wartościowa muzyka rozwija i zostało to udowodnione naukowo. Bogate środowisko muzyczne wpływa pozytywnie na zmiany, jakie zachodzą w mózgu człowieka. Dlatego warto muzykować z dziećmi już w początkowej fazie ich rozwoju. Wiek jest tutaj kluczowy. Im wcześniej – tym lepiej. Nie bez przyczyny już nasze prababcie, babcie a potem mamy śpiewały nam kołysanki do snu. Czyżby intuicyjnie wiedziały o ich wielkiej mocy, zanim naukowcy zdołali ją zbadać? 

Zastanawiacie się pewnie, skąd macie wiedzieć, która muzyka jest wartościowa? Gdzie jej szukać? Czy są gotowe materiały, które pomogą Wam w kroczeniu drogą świadomego wychowania przez sztukę? Dlatego chcemy się z Wami podzielić naszym ostatnim odkryciem. Jest nim Pomelody – polska firma, która tworzy, by dzieciństwo brzmiało lepiej. Jej założycielką jest Anna Weber: kompozytorka, mama 3 chłopców, autorka m. in. bestsellerowej książki “Rok wychowania przez sztukę” oraz kultowego już “Abecadła z dźwiękiem”. Pokochało je już ponad 20 tysięcy rodzin – dlaczego jest tak wyjątkowe?

“Abecadło” to przemyślany, kompleksowy projekt, który wszechstronnie wpływa na rozwój estetyczny dziecka. To nie tylko przepięknie ilustrowana książka dla młodszych dzieci, zaczynających spontaniczną naukę poznawania literek. To przede wszystkim 24 dedykowane portrety muzyczne, po 1 dla każdej literki. Różnorodne style, barwy, tonacje, skale i metra – to dzięki nim muzyka z Abecadła jest wartościowym, kompletnym “muzycznym posiłkiem” dla naszych dzieci. Nawet będąc rodzicem, trudno zresztą nie zakochać się w rytmicznej “Fantazji” czy relaksującym “Cyt cyt”…

Ale to nie wszystko. Zaskoczy Was też nowoczesny sposób uruchamiania dźwięków: na książce nadrukowany jest kod QR. Po jego zeskanowaniu telefonem, uruchomicie playlistę online lub słuchowisko w aplikacji Pomelody. – Zachęcamy rodziców do aktywnego muzykowania i spędzania czasu z dzieckiem w bardzo wygodnej, nowoczesnej formie. Używanie telefonu do zabawy z “Abecadłem” absolutnie nie oznacza, że ma się on znaleźć w rękach dziecka! To rodzic uruchamia dźwięki (w dowolnym miejscu i czasie, a po pobraniu utworów w aplikacji – nawet offline), a następnie wraz z maluchem, zagłębia się w świat wartościowej muzyki i wielu zabaw, do których zachęcają książkowe ilustracje – wyjaśnia Anna Weber. Do zestawu można też dołączyć karty edukacyjne z instrumentami muzycznymi i pisanymi literami (wielką i małą).

Chcecie wiedzieć, dlaczego warto postawić na wczesne muzykowanie z dzieckiem? Przychodzimy z garścią naukowych dowodów! Na Światowej Konferencji na temat uczenia się, nauczania i przywództwa edukacyjnego, która odbyła się w 2012 r., udostępniono wyniki badań z wielu źródeł. Okazało się, że aktywne zaangażowanie dziecka w muzykę wpływa pozytywnie m.in. na: umiejętności percepcyjne, językowe, umiejętność czytania, pisania i liczenia, rozwój intelektualny, uwagę i koncentrację, rozwój fizyczny i zdrowie.

Co więcej udowodniono, że muzykowanie w grupie – śpiewanie piosenek, granie na instrumentach – prowadzi do poczucia spełnienia, a także do wzrostu samooceny. Dalsze korzyści mogą obejmować zwiększoną pewność siebie, wytrwałość w pokonywaniu frustracji i lepszą zdolność uczenia się. Zaskakujące są badania wskazujące także na ogromny potencjał wykorzystywania muzyki w szkole podstawowej. Programy muzyczne w szkołach wpływają na aż 5 ważnych czynników rozwoju społecznego: kompetencje, pewność siebie, opiekę, charakter i więź.

Nas nie trzeba bardziej zachęcać – po prostu kochamy muzykowanie z dziećmi! Sprawia nam to frajdę i jest miłą odmianą zabawy, którą można podjąć na dywanie, w parku czy w samochodzie podczas długiej trasy. Dlatego zachęcamy również Was do świadomego i pełnego radości spędzania czasu z dzieckiem przy dźwiękach wartościowej muzyki. Zadbajcie o to, by nie karmić dziecięcej wrażliwości muzycznym fast-foodem. Z produktami Pomelody to naprawdę proste!

PS. A co, jeśli Wasze dziecko jest jeszcze za małe na Abecadło z dźwiękiem? Polecamy Waszej uwadze karty kontrastowe. Są jednym z pierwszych sposobów aktywizowania wzroku i percepcji maluszka (zwłaszcza takiego w wieku 0-6 miesięcy). Znajdziecie na nich obrazy inspirowane różnymi nurtami sztuki współczesnej – z jednej strony: czarno-białe, a z drugiej kolorowe. Wyróżnia je to, że “rosną razem dzieckiem”, a ich użycie nie ogranicza się do czasu wczesnego dzieciństwa. Zestaw kart kontrastowych od Pomelody zawiera 10 grubych, tekturowych, dwustronnych kart. Wszystkie są wzorowane na różnych nurtach sztuki ostatnich 150 lat, dzięki czemu będą ciekawe nawet dla tych najstarszych dzieci i rodziców.

zdjęcia: Natalia Nina Lis