04.05.2018

Kiedy jest odpowiedni czas na dziecko?

W dzisiejszych czasach niespodziewane ciąże są znacznie rzadszym zjawiskiem, niż kilka pokoleń wstecz. Większa świadomość, łatwiejszy dostęp do antykoncepcji i zwiększone tempo życia sprawiają, że decyzja o potomstwie jest bardziej przemyślana (choć nie zawsze mądrzejsza, czy dojrzalsza). Czy zastanawiałaś się, kiedy w twoim życiu będzie odpowiedni moment na dziecko?

Bez względu na to, co teraz odpowiesz i jakich argumentów użyjesz, znam odpowiedź na to pytanie: nigdy nie ma odpowiedniego momentu na macierzyństwo. Pieniądze, kariera, chęć zabawy, poszukiwania idealnego partnera – te czynniki skutecznie powstrzymują współczesne kobiety od zajścia w ciążę. Czy naprawdę uważasz, że to wszystko jest dziecku potrzebne do szczęścia? Czy są to tylko wymówki przed podjęciem najważniejszej decyzji w życiu?

Pieniądze

Dziecko nie potrzebuje ich do szczęścia i prawidłowego rozwoju. Oczywiście jesteś odpowiedzialną osobą i musisz mieć zapas gotówki na podstawowe potrzeby, jak pieluchy, lekarza, czy gryzaczki. Ale powiedzmy sobie szczerze: niemowlakowi jest obojętne, czy ma na sobie śpioszki za 15, czy 100 złotych. Czy jeździ w foteliku po młodszym rodzeństwie, czy tym z telewizyjnych reklam. Ono naprawdę nie potrzebuje tony zabawek – zobaczysz, że lampa na suficie i kuchenny garnek będą sprawiać mu więcej frajdy niż drogie gadżety (przynajmniej na razie). Jedyne, czego naprawdę potrzebuje do prawidłowego rozwoju to twoja miłość i radość. Rozumiem, że chcesz dać swojemu dziecku wszystko, co najlepsze, ale nie oznacza to, że musisz brać kredyt na zabawki, czy szkołę. W publicznej też zdobędzie wiedzę, która pozwoli mu dostać się na studia – jeśli tylko samo będzie tego chciało. Tam przynajmniej pozna prawdziwe życie i zobaczy, że świat nie składa się wyłącznie z iPhonów, drogich butów i markowych ubrań.

Kariera

Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko – nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Kobiety, które są spełnione zawodowo i czują się docenione w pracy mają o wiele większą samoocenę, a to podstawa szczęśliwej, dobrej mamy. Ale gdy ze względu na pracę odkładasz decyzję o dziecku, to już jest coś nie tak. Bo szef cię zwolni, bo boisz się, że o tobie zapomną, że znajdą kogoś lepszego na twoje miejsce? Jeśli naprawdę cenią twoją pracę, przyjmą cię z otwartymi rękami. Jeśli nie – ich strata, twój nowy szef będzie szczęściarzem, gdy postanowi cię zatrudnić. Zmiany są trudne, ale w większości przypadków wychodzą na dobre. A dziecko jest najlepszą zmianą, jaka cię w życiu spotka.

Zabawa

Myślisz, że dziecko ograniczy twoje życie towarzyskie? Że już nie będziesz miała tyle czasu na imprezy, znajomych, wakacje, spontaniczne wypady na weekend? Nie będę cię oszukiwać – masz rację. Ale zapewniam, że jeden uśmiech dziecka jest wart o wiele więcej, niż wszystkie przyjemności imprezowego stylu życia. Nie martw się o znajomych – dziecko zapewni ci bezwarunkową przyjaźń i nieustanne towarzystwo przez 24 godziny na dobę przez kilka najbliższych lat.

Idealny partner

Partner jak najbardziej jest przydatny, ale parter idealny? Takie zjawisko nie występuje w przyrodzie. Każdy ma swoje wady, ty także. Nie łudź się, że znajdziesz mężczyznę, który perfekcyjnie wpisze się w twój szablon księcia z bajki. Jeśli się szanujecie, kochacie, jest między wami chemia i zaufanie – to wystarczający grunt na przekazanie prawidłowych wzorców maleństwu. Mężczyźni są z innej planety – to nie jest żadna nowość i nie oczekujmy od nich, że małe dziecko wyzwoli z nich takie same pokłady empatii, jak z kobiet. Zobaczysz jednak, że z czasem i twój partner zobaczy w waszym maleństwu cząstkę siebie, a wtedy zakocha się w nim bez pamięci.

Nie będę hipokrytką i przyznam, że dla mnie decyzja o dziecku też nie była łatwa. Świadomość ogromnej odpowiedzialności za drugiego człowieka i masa kumulowanych przez lata lęków paraliżowały mnie na samą myśl o powiększeniu rodziny. Dlatego teraz z doświadczenia i z pełną odpowiedzialnością mogę zapewnić, że była to najlepsza decyzja w moim życiu. Jedyne, czego żałuję, to że tak długo z nią zwlekałam.

Zdjęcia: Getty Images