06.09.2019

Kolorowy świat małych artystek

Inspiracje potrafią dostrzec w każdym elemencie otaczającej nas rzeczywistości. Nie muszą ich szukać, bo te jakby przychodzą do nich same. Niekiedy nawet spacer do apteki staję się iskierką pomysłu. Miniony czas wakacji jest dla nich niczym spiritus movens. Błękit nieba, zieleń lasów, kolory polnych kwiatów skąpane w złotym słońcu, a do tego hasające zwierzęta i bawiący się ludzie. W głowie roi się od pomysłów, które uwielbiają przelewać na papier. Jedne skłaniają się ku klasycznym technikom rysunku, a dla drugich ogromną frajdą jest zetknięcie z kolorowymi farbami. Co potem się dzieje? Istna magia, proszę Państwa. Pędzle wirują, kredki chroboczą, a w ich oczach mienią się różne barwy. Pełne skupienie i tak tworzą się małe dzieła sztuki.

Nasze małe artystki pozwoliły nam podejrzeć ich warsztaty pracy i opowiedziały nam o swojej pasji, co jest dla nich inspiracją i o tym jak przebiega proces tworzenia. My widzimy już te dzieła na wystawach. Zanurzycie się w artystyczny świat i zobaczcie sami.

Ośmioletnia Maja mówi:

„Rysowanie jest dla mnie przyjemnością. Uwielbiam rysować! W rysowaniu lubię to, że można tworzyć fajne obrazki i nimi uszczęśliwiać ludzi, albo siostrę… Najbardziej lubię rysować kredkami i kolorowymi flamastrami. Farby są fajne, ale bardziej lubię kredki, bo nie brudzą. Myślę, że mam talent do rysowania koni i kociaków.”

Ośmioletnia Luna mówi:

Najbardziej lubię plastykę, informatykę, hiszpański i angielski. Lubię też chodzić na wspinaczkę. Malowanie i rysowanie są dla mnie wielkim szczęściem, kocham to robić, to moja największa pasja, lubię wymyślać na kartce nowe rzeczy. Rusuję na każdej przerwie i w świetlicy, a potem, kiedy wrócę do domu. Chcę być jak moja ulubiona malarka Frida Kahlo. „

Rozmowa czteroletniej Poli z mamą:

–    Pola, czym jest dla Ciebie malowanie?

–    Zabawą.

–    A fajna to zabawa?

–    Tak.

–    A dlaczego jest fajna?

–    Bo są kolory.

–    Czym najbardziej lubisz malować?

–    Farbami i flamastrami.

–    Dlaczego akurat tym?

–    Bo lubię się brudzić, a poza tym, te które miała Zosia to fajnie malują.

–    DLaczego nie lubisz kredek?

–    No bo nie przepadam, trudno to wytłumaczyć…

–    A co najbardziej lubisz malować?

–    Serca.

–    Gdzie najbardziej lubisz malować? W domu? W przedszkolu?

–    Wszędzie! Nawet w aptece jak są rysunki to maluję. A teraz ja mam do Ciebie pytanie – kiedy pójdziemy na kulki?

Zdjęcia wykonały dla nas: Milena Palkij, Monika Kamińska, Joanna Bigos

Materiał zrealizowany przy współpracy z marką Colorino.

Tekst: Bogna Stypułkowska