03.12.2018

Książki, które wprowadzą Was w magię Świąt

Stało się. Jest grudzień, a więc rok pomału zatacza koło. W tym zimowym miesiącu jest coś magicznego. Aura, śnieg, mróz, który szczypie w nos i ta świadomość, że Święta Bożego Narodzenia są coraz bliżej. Po szaleństwie na świeżym powietrzu, na dobranoc lub w leniwe popołudnie weźcie do ręki książkę i wspólnie z dzieckiem zajrzyjcie na chwilę do świata świątecznych opowiadań. Te, którymi chcemy się z Wami podzielić przeniosą Was bliżej Pierwszej Gwiazdki. Wśród nich znajdziecie nowości, jak i klasyki, które warto znać.

Basia i Boże Narodzenie oraz Basia i zwierzaki, Zofia Stanecka i Marianna Oklejak. Wydawnictwo Egmont.

Znacie już kultowe opowiadania o Basi? Dziewczynce, z którą można poznać zwyczajne życie w niezwyczajny sposób? Basia ma normalną rodzinę, rodziców, babcie i dwóch braci, z którymi nie sposób jej się nudzić. Niejedno dziecko wraz z Basią poszło do przedszkola, przywitało na świecie dużo młodsze rodzeństwo, złapało alergię czy wyruszyło w podróż. Wreszcie z Basią przeżyliśmy już Święta Bożego Narodzenia, które o mały włos, z powodu nieoczekiwanego wypadku Mamy mogły okazać się katastrofą. Tak się nie stało, jak wiecie. A jeśli nie wiecie, to odsyłamy Was do przygód Basi pod tytułem Basia i Boże Narodzenie. Z serii ukazała się też Basia i zwierzaki, w której przedświąteczne przygotowania nie idą tak łatwo. Gdy Basia i Janek szaleją w kuchni z buraczkami, które na prośbę Mamy mieli posprzątać, malutki Franek płacze, a nerwowa atmosfera wisi w powietrzu, Mama w porę uświadamia sobie, że nie oto chodzi.

Przepraszam. Trzeba jeszcze dużo zrobić, a ja, poza tym mam pracę i jestem bardzo zmęczona – powiedziała. – Ale wiecie co? Basia ma rację. Przed świętami nie powinno być nerwowo. Dlatego teraz zmyjemy tylko buraki ze ściany, żeby nie zaschły, a zamiast sprzątania zrobimy coś przyjemnego. – Pójdziemy do zoo? –spytała z nadzieją Basia. – Nie trzeba iść do zoo, żeby spotkać zwierzaki – powiedziała Mama po krótkim namyśle.

Chcecie wiedzieć na jaki pomysł wpadła Mama? Zaglądnijcie do tej książki koniecznie.

Zima Toli, Anna Włodarkiewicz. Wydawnictwo Zielona Sowa.

Tola ma cztery lata. I jak na czterolatkę przystało ma mnóstwo pytań o otaczający ją świat. Ma też ukochanego psa Wafla. W tej książce wraz z Rodzicami Tola odkrywa uroki zimy. Książka zawiera cztery rodzinne opowiadania, które pięknie tłumaczą dzieciom, ale i dorosłym, o co chodzi w tych całych świętach i z czego warto zimą czerpać przyjemności. Tola nie lubi każdej z wigilijnych potraw i nikt nie zmusi jej, aby zjadła karpia. Za to z utęsknieniem czeka, aż zapracowany Tata odbierze ją z przedszkola i zabierze na sanki i obawia się, że zanim to się stanie minie cała zima. Zabawne z punktu widzenia dorosłych, jak przedszkolak widzi rzeczywistość.

Wezmę racuszka, potem zjem barszczu z uszkami, potem małego pierożka, a potem znowu racuszka– wylicza Tola na palcach. – A co z karpiem, nałożyć Ci? – pyta wujek Benek. Tola kręci energicznie głową. – Przecież ja nie lubię karpia – mówi i przezornie zakrywa swój talerz rękami.  – Każdy je, to co chce. Taka jest zasada!Wujek mruga do niej i zamiast karpia podrzuca jej na talerz dodatkowego racucha.

Historie uzupełnione są pięknymi ilustracjami autorstwa Oli Krzanowskiej, które otulą Was swoim ciepłym klimatem i sprawią, że chętnie wrócicie do niej za rok.

Hania Humorek i Smrodek. Świetne święta, Megan McDonald. Wydawnictwo Egmont.

Przygody Hani Humorki, to cykl książeczek Megan McDonlad oraz ilustratora Petera H. Reynoldsa. To jest bohaterka z krwi i kości – powiedziałaby niejedna babcia. Jej przygody lubią nie tylko dziewczynki, ale i chłopcy, ponieważ przeżywa ona bliskie im emocje. Bywa niezadowolona, zazdrosna, niesforna, ale ma dobre serce i wyciąga wnioski z sytuacji, które napotka. W tej książeczce Hania wyczekuje świąt i robi długą listę gwiazdkowych prezentów. Wyobraźcie sobie jak długa jest to lista, skoro do jej spisania Hania użyła papieru toaletowego, bo tylko on był w stanie to wszystko pomieścić. Jej młodszy brat Smrodek czeka z utęsknieniem na śnieg, którego w ich rodzinnej miejscowości nie widziano od lat. Jak czekać na coś, co być może nie stanie się w ogóle? Na przykład trzymać sztamę z nowym listonoszem Jackiem Mrozem. On zna się na rzeczy, bo według legend to on czaruje mróz i śnieg. Jednak co zrobić, gdy starsza siostra nie wierzy Ci początkowo, że go spotkałeś? Jak to w życiu, zawsze coś pod górkę.

Moja starsza siostra mówi, że w Wirginii nigdy nie pada śnieg – odezwał się Smrodek.– I że globalne ocieplenie się zwiększa. I że w tym roku prawdopodobieństwo tego, że spadnie śnieg, wynosi jeden miliard.

– Twoja starsza siostra chyba jest bardzo mądra, co?

– Tak jej się wydaje – odparł Smrodek.

Śnieg może spaść– powiedział Jacek Mróz. – Pewnej zimy, jeszcze w latach osiemdziesiątychdwudziestego wieku spadło aż trzydzieści pięć centymetrów śniegu. Rekord wszech czasów.

– Ojej! – wykrzyknął Smrodek.

– A widzisz? Może jednak doczekasz się puszystego śnieżku. Myśl o nim. Poczuj go w kościach.

To historia opowiedziana jest z takim humorem, że na pewno przypadnie Wam do gustu.

Jak Winston uratował Święta, Alex T. Smith. Wydawnictwo Zielona Sowa.

Chłopiec o imieniu Olivier napisał list do Świętego Mikołaja, zaadresował go swoim najstaranniejszym pismem i wybiegł w pośpiechu wrzucić go do skrzynki.

Święty Mikołaj
Ciasteczkowa Chata
Zaraz Za Tamtą Zaspą
Biegun Północny
PILNE

Myślał, że list trafił właśnie tam, ale jakimś niespodziewanym trafem zamiast czekać w metalowej skrzynce ten list fruwał po uliczkach miasta. Znalazła go mała myszka o imieniu Winston. Winston miał trudne zadanie do udźwignięcia. Uwierzcie na słowo. Dla takiej małej Myszki padło nie lada wyzwanie – dostarczyć do Świętego Mikołaja list Oliviera. Czasu nie jest wbrew pozorom tak dużo, a misja jest bardzo ważna. Każde dziecko czeka na upragniony prezent, Olivier także. Podczas podróży mały Winston przeżywa wiele ciekawych przygód i zawiązuje nowe przyjaźnie.

Książka jest podzielona na 24 rozdziały, tak aby zacząć ją czytać początkiem grudnia a skończyć w dzień Wigilii. Jej dodatkową zaletą są przygotowane na każdy dzień zadania, które po przeczytaniu kolejnego rozdziału możesz wykonać razem z dzieckiem. Między innymi: jak napisać list do Mikołaja, zrobić świąteczną kartkę, pacynki na palce, podpowiedzi na świąteczne dobre uczynki. To coś w rodzaju kalendarza adwentowego. Świetna alternatywa na wspólne kreatywne spędzenie czasu z najmłodszymi, a także okazja do zbudowania wspólnie codziennego rytuału.

Święta z dziadkiemMichael Morpurgo. Wydawnictwo Wilga

Dziewczynka o imieniu Zosia co roku w wigilijny wieczór wraz ze swoją rodziną czyta list. Ten list jest o tyle szczególny, że napisał go dla niej jej dziadek. Chciał, aby potraktowała go jak wyjątkowy gwiazdkowy prezent. Taki na zawsze. W tym liście dziadek wspomina chwile, gdy razem spędzali czas. Relacja dziadek – wnuczka jest pokazana jako wspólne małe rytuały, poprzez które mała dziewczynka uczy się szanować ziemię i przyrodę. O tym najbardziej marzy jej dziadek, aby umiała doceniać otaczający ją świat. Ta książka opowiada o naszej planecie, o ziemi, oceanach, zwierzętach i o ludziach, którzy są dla niej zagrożeniem. Dzięki niej można sprytnie przemycić najmłodszym nieco informacji o trudnej sytuacji naszego środowiska. Co więcej ta ciepła opowieść daje pretekst do rozmów z dziećmi o tym co można robić, aby minimalizować zanieczyszczenia środowiska. Dziadek nie życzy Zosi szóstek w szkole czy góry prezentów. On życzy jej świata, w którym powietrze będzie czyste, a woda krystaliczna. Świata, w którym ludzie nie będą marnowali jedzenia i zaznawali głodu. Dorosłym te życzenia mogą dać impuls do refleksji, jak w obrębie własnego domu można przyczynić się do ratowania planety. Chyba trochę o to w tej opowieści chodzi i to tę książkę wyróżnia.

Kosmiczne święta,Ingelin Angernborn. Wydawnictwo Zakamarki.

Ta historia opowiada o niezwykłym świątecznym marzeniu. Potrzebie starej jak świat, potrzebie bliskiej osoby, Rutka – nasza bohaterka – marzy o przyjacielu. Chciałaby go dostać pod choinkę. Odkąd jej najlepsza przyjaciółka wyprowadziła się i nie mieszka już blisko. Niespodziewanie w okresie świątecznych przygotowań w domu zaczynają znikać różne przedmioty. Najpierw Mama nie może znaleźć nożyczek, później Tacie ginie młotek i tak z każdym kolejnym dniem czegoś zaczyna brakować. Pewnego dnia okazuje się, że w ich domu zadomowił się ktoś, kto żywi się tymi przedmiotami! Spokojnie nikt nie będzie miał mu tego za złe, ale jak ta tajemnicza postać znalazła się w ludzkim świecie i dokąd zmierza? Czy będzie towarzyszyła Rutce w szkole i umiała spędzać z nią wolny czas? Tego dowiecie się czytając tę adwentową, podzieloną na 24 rozdziały, lekturę. Jest w niej jeszcze coś co z pewnością stanowi jej duży atut. Mianowicie opowiadane perypetie Rutki skłaniają dzieci do refleksji, a Rodzicom dają pretekst do rozmów z nimi na tematy nieco trudniejsze. Na przykład o tym, że są też inne religie i nie każdy obchodzi Boże Narodzenie.

Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony, Jujja Wieslander. Wydawnictwo Zakamarki.

To idealna książka dla wszystkich, małych i dużych, miłośników zwierząt. Opowiedziana z ich perspektywy wigilijna gorączka przygotowań do świąt jest przezabawna.

Pan Wrona zaczął biegać po całej oborze. Nagle zahamował gwałtownie przed Mamą Mu.

Czemu tak biegam?

Nie wiem. Mówiłeś coś o Wigilii…

Właśnie, a ja nie mam dla siebie ani jednego prezentu. To jak ja zdążę? Zaraz dostanę pióropleksji!

Ależ muu, jak to: dla siebie? Sam sobie będziesz robił prezenty?

Pan Wrona znów zaczął biegać jak szalony.

Jasne. Nie ma innego wyjścia, inaczej nic nigdy bym nie dostał!

Niezwykła krowa Mama Mu oraz nieco zmanierowany Pan Wrona starają się uczynić święta wyjątkowymi. Z tą różnicą, że jedno z nich myśli tylko o sobie, a drugie o innych. Jak myślicie, czy wigilijny wieczór coś zmieni w tych relacjach? No pewnie, ale nie zdradzimy ani słowem co. Zajrzyjcie do tej książki koniecznie, aby uświadomić sobie, że czasami liczą się najprostsze gesty. Najważniejsze, że chęci płyną prosto z serca.

Boże Narodzenie w Bullerbyn, Astrid Lindgren. Wydawnictwo Zakamarki.

Czy jest ktoś kto nie zna przygód paczki z Bullerbyn? Dzieci z Bullerbynto kultowa książka, która nieprzerwalnie kojarzy się z dzieciństwem. Może dlatego, że to pierwsza tego typu lektura, która wprowadzała, i nadal wprowadza, dzieci w ich równoległy świat i przygody, które spotykają w dzieciństwie każdego. To specjalne wydanie Boże Narodzenie w Bullerbyn przenosi nas na nowo do świat trzech zagród ich mieszkańców: Britty, Anny, Lasse, Bossego i Olle. Dzieci pomagają w przygotowaniach do świąt, czynnie biorąc udział w zadaniach. Ścinają i dekorują choinki, pieką pierniczki, wieszają światełka. Wszystko jest tak piękne, że może od tego rozboleć brzuch– komentuje Anna. Jednak to cała magia świąt! Zwyczajne, znane nam dorosłym rytuały, dla dzieci stanowią bezpieczny, ciepły punkt każdego roku. Ta książka przypomina o tym, co powinno być tak naprawdę ważne dla dzieci w tym czasie. Choinka, potrawy, kolędowanie aż wreszcie beztroska zabawa na świeżym powietrzu. Jazda na sankach, łyżwy i wspólnie spędzony czas.

Dobranocki na gwiazdkę, Różni autorzy. Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Ta książka to zbiór kilkunastu opowiadań znanych polskich autorów. Swoje gwiazdkowe historie napisali dla was: Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Manuela Gretkowska, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka. Ci wybitni autorzy książek dla dzieci spotkali się w tym jednym miejscu, aby dać nam sporą dawkę świątecznych emocji. Wzruszenia, rozbawienia, zachwytu, zdziwienia i zadumy. W tej książce przygody jej bohaterów pokazują, że nie każdy może spędzić święta z ukochaną osobą, jak rodzina Majki, której Tata utknął na święta w pracy, bo jest kierowcą tira. Mama postanowiła, że spędzą te święta inaczej niż zawsze wyjadą do domku w lesie, a posiłki będą jedli w pobliskiej gospodzie. Złośnice przypadkowo stają się dobrymi Elfami, gdy robiąc wciąż coś na opak, nagle jedna z nich wpada na pomysł, że nie chce prezentu od Świętego Mikołaja, bo to ona da prezent Jemu – na pewno nikt na to wcześniej nie wpadł! W tej książce znajdziecie jedenaście pięknych, ciepłych i mądrych bajek, które pięknie zilustrowała Ewa Beniak – Haremmska.

Bombka z gwiazdką, Malina Prześluga. Wydawnictwo Tashka.

Ta książka jest niczym gotowy świąteczny scenariusz pięknego przedstawienia o Bożym Narodzeniu. Głos mają tutaj tradycje i zwyczaje. Niesamowicie opowiedziane rytuały wigilijne. Gratka dla dzieci i przyjemność czytania dla dorosłych. Czy przyszło Wam do głowy, że pierwsza gwiazdka boi się zaświecić na niebie, bo wciąż ma poczucie, że jest w nim taka mała? Zastanawialiście się kiedyś, co kryje w sobie broda Świętego Mikołaja? Ile tam jest niezwykłych rzeczy. A wiecie, że choinkowe ozdoby nie mają lekko wisząc na igłach drzewka świątecznego, wciąż je kłuje! A do tego mają dość siedzenia cały rok w pudełku. A kto dba o dietę Świętego Mikołaja? Tutaj każdy świąteczny przedmiot ma osobowość, a każdy najmniejszy szczegół ma swoją rangę. Prosta, niezwykle obrazowa, zabawna, ale niezwykła książka. Dzięki magicznym ilustracjom Jagny Słowińskiej ta pozycja wyróżnia się i cieszy oko. Bombka z Gwiazdką jest co roku czytana na deskach Teatru Animacji w Poznaniu.

To nasze propozycje. Kubek ciepłego kakao na pewno się przyda, to jest idealny moment, aby pobyć razem. A co ważniejsze zaszczepić w dzieciach miłość do czytania książek.

Zdjęcia: Maria Warzybok

Za pomoc w realizacji sesji dziękujemy firmom Kids on the Moon oraz Miszkomaszko