30.03.2021

My się w domu nie nudzimy! Odkrywamy zabawy, które super sprawdzają się nie tylko w czasie kwarantanny.

Nie oszukujmy się, w czasie pandemii i domowego lockdownu każda zabawa, która angażuje i w pewien sposób rozwija dzieci jest na wagę złota. Rozumiecie rodzice o czym mowa? Nadal przerabiamy domowe teatrzyki, bawimy się w zagadki i wspólnie pieczemy ciasteczka, ale chcemy też nieco oddać stery dzieciakom. Dlatego przeglądamy z Wami kilka świetnych polskich zabawek angażujących dzieci i wspomagających zarówno ich kreatywność, koncentrację oraz motorykę. Bez plastiku i dźwięków, poza uśmiechami, które płyną z dobrej zabawy dzieciaków. Mają jeszcze jedną super zaletę – czas na zabawie może całe spędzać rodzeństwo. Zarówno te starsze, jak i te młodsze dzieci.

Nożyczki, papier i super wycinanki

Wycinanki i kolorowanki w jednym to fajny sposób na wzmocnienie motoryki małej. Oczywiście używając nożyczek młodsze dzieci powinny być zawsze pod okiem rodzica. Ale spokojnie kawka w dłoń i pomagamy. Albo prosimy o pomoc starsze rodzeństwo. Retro wycinanki (3+) to przeurocze obrazki, które do wybory są w wersji kolorowej lub czarno-białej. Te druga daje pole do samodzielnego malowania. Retro wycinanki to ukłon w stronę lat 80-tych, gdzie do zabawy wystarczało niewiele. Papier, kredki, pisaki, farby … i dziecięca wyobraźnia, która jak wiadomo nie zna granic.

Z wycinanek może powstać telewizor, szafa, telefon czy lodówka, które później mogą posłużyć jako mebelki do domku dla lalek lub jako sceneria do wymyślonego wraz z dziećmi przedstawienia. Można tez segregować je pod kątem przedmiotów zaczynających się na konkretną literkę i w ten sposób utrwalać alfabet. Wszystkie czynności w tej zabawie wykonywane są za pomocą rąk, to ćwiczenie małej motoryki, która jest istotna w rozwoju każdego dziecka. Na ich pomysł wpadła pięcioosobowa rodzina i każdy miał w nim swój wkład, to mówi samo za siebie.

Klocki konstrukcyjne

Coś dla wielbicieli ekologii, nauki i zabawy w jednym – klocki konstrukcyjne CARDBLOCKS (6+). To tekturowe elementy, które łączą się ze sobą za pomocą dobrze przemyślanych łączników, z tego samego surowca. Nic więcej, a sporo możliwości. Tekturowe elementy w naturalny i łagodny sposób stymulują zmysły. Wspomagają koncentrację i zaangażowanie, ponieważ budować można podstawowe bryły matematyczne lub bardziej skomplikowane budowle. Klocki można wielokrotnie łączyć ze sobą i tworzyć własne konstrukcje.

To super matematyczna zabawa ucząca eksperymentowania i sprawdzania swoich pomysłów. Pobudzają do myślenia o formach przestrzennych – od prostych brył do złożonych konstrukcji. Do wspólnego budowania może usiąść cała rodzina, nie mają górnej granicy wiekowej. U nas świetnie sprawdził się wariant najpierw złożenia  a później malowania akwarelami powstałych brył. W malowaniu mogą pomóc już trzyletnie dzieci.

Maxi Klocki XXL

To jest odlot, serio! Klocki, z których można zbudować domek, ogrodzenie, rakietę kosmiczną lub to, co tylko wyobraźnia podpowie. Maxi Waffle są naprawdę ogromne i to jest świetna zabawa drużynowa. Dzieci mogą wcielić się w prawdziwych budowniczych i stworzyć sobie swoją przestrzeń do dalszej zabawy. Dzięki nim mogą nie tylko radośnie dokazywać, ale też rozwijać swoją psychomotorykę, aktywnie spędzając wolny czas. Dodatkowo taka zabawa pobudza wyobraźnię i kreatywność oraz trenuje inteligencję wizualno-przestrzenną. Ich dużą zaletą jest to, że w pogodne dni można przenieść zabawę do ogródka lub na działkę. Elementy klocków są dobrze pomyślane, nie mają nic wspólnego z twardymi materiałami, są miękkie oraz łagodnie wykończone, dlatego nie stanowią żadnego zagrożenia dla małych odkrywców.

Puzzle, które się nie nudzą

Puzzle to doskonały sposób na spędzanie czasu. Wymagają od Smyków dopasowania elementów, dzięki czemu wzmacniają one ich koncentrację. Jeśli jeszcze mają walory edukacyjne jak te duże puzzle z dziurką Alfabet (3+) to super zabawa z nutką zaangażowania gwarantowana. Zabawa polega na połączeniu puzzli z literami alfabetu. A jak Aligator, D i K jak…? A nietoperz na jaką zaczyna się literkę? Wariantów na zabawę tymi kolorowymi puzzlami ze zwierzątkami jest naprawdę mnóstwo. Może sami znajdziecie swój własny? Układanka składa się z 48 elementów: 24 tradycyjnych puzzli i 24 wyjmowanych kółeczek z literami, które należy dopasować do odpowiednich dziurek.

Idąc tropem kolorowej zabawy z przyjaciółmi natury można wzmocnić rozpoznawanie cyferek. Tutaj super sprawdzą się Puzzle z dziurką pociąg do liczenia (3+). Układanka przedstawia długi pociąg, którego pasażerowie to między innymi: małpki, motylki i żyrafy, czyli ulubieńcy dzieci. Zestaw składa się z 30 elementów: 20 tradycyjnych puzzli i 10 wyjmowanych kółeczek z cyframi, które należy dopasować do odpowiednich dziurek. Dzieci bawiąc się utrwalają sobie cyfry do 10. Doskonale realizują ideę nauki poprzez zabawę.

Drewniane układanki niczym lekcje przyrody i geografii

Zachwycające są te drewniane układanki! Nie dość, że są tworzone ręcznie w duchu eco friendly, to ich minimalistyczny design pomaga w skupieniu się na uczeniu ekologii. Układanki kosze na śmieci (4-6+) fantastycznie uczą dzieci segregacji odpadów. Łatwo jest zapamiętać kolory przypisane poszczególnym śmietkom, gdy można je dopasować w zabawie. Zestaw zawiera cztery układanki z czterema koszami na śmieci: BIO, szkło, papier i metale oraz tworzywa sztuczne. W każdym koszu znajdują się 3 lub 4 elementy do segregowania między innymi: gazety, szklane butelki, obierki, plastikowe torby, papierowe torby, skorupki po jajkach. Zadaniem dzieci jest posegregowanie je do odpowiednich kolorów/pojemników.

Ta zabawa doskonale ćwiczy motorykę mała, utrwala umiejętności czytania, a co też bardzo ważne uczy już od małego ekologicznego podejścia do życia poprzez segregowanie odpadów, które towarzyszą człowiekowi każdego dnia. Z tej samej serii serca dzieci skradła układanka flagi. Układając flagi państw europejskich nauczysz się nazw krajów znajdujących się w Europie dzieci poznają flagi oraz stolice poszczególnych państw. Sprzyja to umiejętności zapamiętywania oraz poszerza wiedzę geograficzną. A dla małych fanów motoryzacji, ale i dzieci, które lubią rowerowe wycieczki świetnie sprawdzą się znaki drogowe (4-6+). Układanka drewniana wykonana w drewnianej sklejce zawiera komplet znaków ostrzegawczych, informacyjnych i znaków zakazu. Dzięki nim dzieci nauczą się je rozpoznawać i będą znały ich znaczenie. Później zwracają im uwagę na znaki w trasie, gdy na przykład podróżujecie autem i proście dzieci, aby wyjaśniły Wam ich znaczenie. Dobra zabawa gwarantowana!

Książki pełne pomysłów do domowych eksperymentów

„Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką” to seria książek, które są skarbnicą pomysłów na domowe eksperymenty dla całej rodziny. Trzy wydawnictwa w tym pomysły na papier, jajko oraz cytrynę zawierają proste zabawy na domowe laboratoria. Większość potrzebnych do eksperymentów rzeczy na pewno macie w domach, więc tak naprawdę wystarczy zajrzeć do książki, wybrać zabawę i przeprowadzić doświadczenie. Oprócz instrukcji na nie, w książkach znajduje się mnóstwo ciekawostek. Dzieci uwielbiają zadawać pytania, by zrozumieć, jak działa świat. Dzięki tej serii książek możemy zachęcić je do poszukiwania odpowiedzi za pomocą kreatywnych zabaw. Każda część zawiera 10 prostych, ale fascynujących eksperymentów, które są dostosowane do wieku przedszkolaków i początkujących uczniów.

– Mali czytelnicy, wykorzystując proste składniki, sami odkryją podstawowe prawa nauki, przy okazji świetnie się bawiąc. Dzięki temu łatwiej przyswoją wiedzę i polubią uczenie. Naukowcy dowiedli bowiem, że 10% informacji przyswajamy czytając, 20% patrząc i słuchając, 30% patrząc, 50% patrząc i słuchając, 70% mówiąc i 90% – działając. – czytamy na stronie Egmont. Z tymi książkami można na przykład zaczarować kartkę papieru pisząc na niej tajną wiadomość czy pokroić kawałkiem kartki banana. Cytryna jest bardzo wdzięcznym owocem do eksperymentów, ponieważ zawiera kwas. Robiąc biały ser i czyszcząc monety, poznacie jego działanie. Zbliża się Wielkanoc – wdzięczny temat do eksperymentów z jajkiem. Jak sprawdzić wiek jajka? Skąd wiadomo, czy w środku jest kurczak? Dlaczego jedne jajka są jasne a inne ciemne? Czy skorupka może być przezroczysta? – szukajcie odpowiedzi wraz z tą książką. Dzieci będą zachwycone, a dorośli odkryją, ile frajdy sprawia pomaganie im w doświadczeniach.

Zabawy w duchu ekologii, minimalizmu i prostoty są czymś co nie tylko wpływa na rozwój dzieci, ale przede wszystkim pomagają im w ćwiczeniu koncentracji i uważności. Wszystkie przedstawione wyżej pomysły na zabawy sprawdzą się świetnie podczas kwarantanny, ale z pewnością zostaną z Wami na długo dłużej. Zabawa czas start!

zdjęcia: Ola Wrzos