30.05.2018

Najlepsze książki dla maluchów, odkrywców i fanów komiksów

Spędzasz Dzień Dziecka w Warszawie? W ramach prezentu zabierz swoje dziecko do kameralnej i kultowej księgarni Bajbuk. Powstała dziewięć lat temu na Saskiej Kępie. – Czyli w miejscu, gdzie żyje się nieco wolniej niż w innych dzielnicach stolicy, gdzie ludzie kupują lokalnie i zawsze mają czas na rozmowę z sąsiadem – podkreśla Katarzyna Szwarc, współwłaścicielka Bajbuka.

Malutki sklep wypełniony jest starannie wyselekcjonowanymi propozycjami dla dzieci i dorosłych. Przychodzi się tu po książki, ale też na literackie pogaduchy, po poradę czy żeby miło spędzić czas. Katarzyna Szwarc podkreśla, że w jej księgarni jest miejsce tylko na dobre książki. I zachęca, żeby zakupy z dziećmi robić właśnie w takich, niewielkich, niezależnych sklepach. Dlaczego? – Najczęściej pracują tam kompetentni ludzie z pasją, którzy doskonale znają ofertę wydawniczą i mogą doradzić najlepsze pozycje dla najmłodszych czytelników. Dobrze jest przyzwyczajać dziecko do wizyt w księgarni, wspólnego oglądania razem książek i wybierania tych najbardziej wartościowych, a także zgodnych z zainteresowaniami dzieci. Miło jest usiąść, przejrzeć książkę, przeczytać fragmenty i pooglądać ilustracje. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy o książkach, ale trzeba pamiętać, że na rynku mamy wiele małych wydawnictw, które wydają naprawdę ambitne i fantastycznie dopracowane graficznie książki. Jednak ci mali nie zawsze są promowani w internecie, a w dobrej księgarni stacjonarnej, zawsze jest ktoś, kto uważnie śledzi rynek książek dziecięcych i jest w stanie zaproponować nam mniej popularne, ale za to ciekawe literacko i graficznie pozycje. Przede wszystkim zachęcam do pytania księgarzy o poradę, oni naprawdę dobrze znają się na swojej pracy – podpowiada.

Kiedy więc postanowiłyśmy zrobić zestawienie najciekawszych książek, które doskonale nadadzą się na prezent na Dzień Dziecka, o pomoc poprosiłyśmy właśnie Katarzynę Szwarc i księgarnię Bajbuk. Specjalnie dla Baby by Ann wybrała genialne propozycje dla maluchów, starszaków, miłośników komiksów i wielbicieli klasyki. Będzie też kilka pozycji do wspólnego czytania, które dorosłych zaciekawią tak samo, jak dzieci!

DLA MALUSZKÓW

Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych ” Marta Galewska-Kustra

Ta książka od kilku lat jest absolutnym bestsellerem. I słusznie, bo jak mało co wspiera rozwój mowy u malców oraz jest przydatna dla nieco starszych dzieci w trakcie terapii logopedycznej. Pierwsze słowa, dobrze znane dźwięki i chętnie powtarzane przez dzieci odgłosy zwierząt są tutaj wprowadzane w codziennych sytuacjach „z życia wziętych” i wzbogacone przesympatycznymi ilustracjami. Dodatkowy atut stanowią solidne, kartonowe strony odpowiednie nawet dla najbardziej aktywnych czytelników!

„Jadą, jadą misie” ilustracje Agnieszka Żelewska

Kultowa piosenka dla najmłodszych w zupełnie nowej oprawie graficznej. Piękne ilustracje Agnieszki Żelewskiej zachęcą maluchy do oglądania kolejnych stron, a dla rodziców jest polem do popisu w wymyślaniu własnych wersji wydarzeń. Tekst piosenki szybko wpada w ucho i książka szybko staje się ulubionym towarzyszem przy zasypianiu i na spacerze.

„Nocnik nad nocnikami. Dziewczynka”  Alona Frankel

Zacznijmy tego, że jest też nocnik w wersji dla chłopców, więc nie ma mowy o dyskryminacji. A sama książeczka jest takim prezentem, z którego w równym stopniu ucieszą się dzieci, co rodzice. Dlaczego? Bo pomaga bezboleśnie przejść przez etap nauki czystości. Jeśli więc malec wykazuje już oznaki gotowości, przy rozstać się z pieluchami, na Dzień Dziecka podaruj mu czaderski nocnik i odpowiednią lekturę, którą można czytać również na nowym „tronie”.

DLA PRZEDSZKOLAKÓW

” Feluś i Gucio idą do przedszkola ” Katarzyna Kozłowska

W warszawskich przedszkolach lada moment zostaną wywieszone listy przyjętych dzieci. Jeśli twoje dziecko należy do jednego ze szczęśliwców, czeka cię zakup wyprawki. Ale najpierw zaopatrz się w opowieść o Felusiu i Guciu – to lektura obowiązkowa w procesie adaptacji do przedszkolnych warunków. Oswaja dzieci z tematem, przybliża sposób funkcjonowania przedszkola i pozwala się przygotować na spotkanie z nowym miejscem i nowymi kolegami.

„Wszystkie przygody Amelii Bedelii” Peggy Parish

Dowcipne, pięknie zilustrowane opowiadania o roztrzepanej służącej Amelii Bedelii należą już do klasyki literatury amerykańskiej dla dzieci. Polscy czytelnicy mogą poznać je teraz dzięki doskonałemu tłumaczeniu Wojciecha Manna. Pełne żartów językowych przygody Amelii zapewnią wiele radości nie tylko najmłodszym. W tomie znajdują się cztery opowiadania – w sam raz na wspólne wieczorne czytanie lub jako lektura na wakacje.

Ja, Klara i zwierzaki Dimiter Inkiow

Jeden z tomów serii o Klarze i jej młodszym bracie, to okazja by poznać perypetie dwójki przesympatycznych dzieciaków i doskonale się bawić, choć bohaterom nie zawsze jest do śmiechu…  Tym razem bohaterowie postanawiają zająć się swoimi pupilami: papugą Pippo, kotem Kazimierzem i jamnikiem – Wąchaczem. Uczą zwierzęta sztuczek, zabierają na spacery, strzygą, myją, karmią. A nawet – są gotowi wysiedzieć papuzie jajo. Świetna książka, która pokazuje przedszkolakom, że posiadanie zwierząt to również sporo obowiązków!

DLA PIERWSZOKLASISTÓW (I NIECO STARSZYCH DZIECI TEŻ)

Złodziej kanapek Patrick Doyon

Przepis na Hollywoodzki hit: jest on, smakosz, mały detektyw, jest ona – mama, która robi wyborne kanapki, są też one – kanapki, które znikają w tajemniczych okolicznościach. Na kolejnych kartach świetnie napisanej książki wspólnie z Marcelem staramy się ustalić, kto ukradł kanapki. A przy okazji dostajemy lekcję o tym, dlaczego nie wolno oceniać ludzi po pozorach i przekonujemy się, że kuchnia to miejsce, w którym można świetnie spędzać czas.

Pax Sara Pennypacker

Opowieść o przyjaźni chłopca i jego lisa wzruszy nawet największych twardzieli. Opowieść o Peterze i jego lisie imieniem Pax w przystępny sposób porusza tematy wielkie i poważne: dorastanie, samotność, tęsknota, wolność. Jeśli widzicie w tym podobieństwo do Małego Księcia, nie mylicie się. Dlatego to świetna książka do wspólnego czytania, która będzie podstawą do wielu mądrych i inspirujących dyskusji.

Mały miliarder David Walliams

Bycie najbogatszym chłopcem na świecie… brzmi jak spełnienie marzeń, prawda? Mały miliarder Józek Burak nie wydaje się jednak szczęśliwy. Okazuje się, że chłopcu najbardziej zależy na czymś, czego nie można kupić – na prawdziwym przyjacielu… Poruszająca, a jednocześnie bardzo zabawna i ciekawie zilustrowana powieść z pewnością przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i tym nieco starszym czytelnikom.

DLA MIŁOŚNIKÓW KOMIKSÓW

Zrób sobie komiks  Robert Trojanowski  i Piotr Kasiński

Jeśli zawsze marzyłeś o tym aby stworzyć własny komiks, ta książka jest właśnie dla ciebie. Autorzy krok po kroku opowiadają jak stworzyć komiks, wymyślić bohatera, jakim językiem posługuje się komiks i jak narysować emocje. Kompendium wiedzy dla początkujących twórców komiksu.

To nie jest las dla starych wilków Tomasz Samojlik

Za sam tytuł autorowi należą się gromkie oklaski. A tytuł to nie wszystko, co w tym komiksie fajne. Dostajemy w nim 18 krótkich historyjek z życia lasu i jego mieszkańców. Dowcipnie opisane perypetie zwierząt dostarczają czytelnikowi wiedzy na temat życia przyrody i nie tylko. Jeśli więc ktoś twierdzi, że komiksy nie są edukacyjne, „stare wilki” zamkną mu usta.

Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa Komiks paragrafowy

Czy to komiks czy to gra? Jedno i drugie! Czytelnik zamienia się w Sherlocka Holmesa lub doktora Watsona i rozwiązuje kolejne kryminalne zagadki. Komiks zabiera czytelnika do wiktoriańskiego Londynu, a paragrafowy charakter gry sprawia, że każda rozgrywka może zakończyć się zupełnie inaczej niż poprzednia. Słowem – książka, którą za każdym razem odkrywa się na nowo!

DLA MAŁYCH ODKRYWCÓW

Opowiem ci mamo, co robią pociągi  Marcin Brykczyński

Jeśli twoje dziecko nie potrafi obojętnie przejść koło żadnego pociągu czy tramwaju, może godzinami nasłuchiwać przy torach dźwięków nadjeżdżającej lokomotywy, ta książka będzie prezentem idealnym. Po pierwsze, jest fantastycznie zilustrowana, po drugie – ćwiczy spostrzegawczość. A po trzecie przybliża małemu czytelnikowi parowozy, pociągi dalekobieżne, towarowe, metro oraz kolejki górskie. Jest więc szansa, że po jej lekturze to twój malec będzie odpowiadał na pytania zaczynające się od „A dlaczego pociąg…”!

Jak zwierzęta śpią Jiri Dvorak

Czy zastanawiałaś się kiedyś, gdzie śpią wydry albo co śni się niedźwiedziom polarnym? Twoje dziecko pewnie analizowało te zagadnienia nie raz. Może warto wspólnie poczytać o tym, jakie są „senne” zwyczaje różnych zwierząt, gdzie układają się na spoczynek i czy potrafią o czymś śnić. Walory edukacyjne nie tylko dla najmłodszych!

Rok w lesie Emilia Dziubak

Każde dziecko przechodzi fascynację lasem, nawet (a może zwłaszcza) to, dla którego las to ten Bielański, do którego można dojechać tramwajem. Jeśli więc codziennie musisz odpowiadać na pytania o to, co dzieje się w lesie, jakie zwierzęta w nim mieszkają, co jedzą, gdzie śpią, „Rok w lesie” może być wybawieniem. Książka podzielona jest na 12 rozdziałów odpowiadających poszczególnym miesiącom, a w każdym z nich te same zwierzęta i przyroda zmieniająca się z rytmem pór roku.  Nad książką można siedzieć godzinami i za każdym razem odkrywać coś nowego w życiu lasu.

DO CZYTANIA RAZEM

Dlaczego tańczymy ze szczęścia i kipimy ze złości? Historyjki dla ciekawskich dzieci  Andrea Schutze

Świat uczuć bywa strasznie skomplikowany. Dorosłym nieraz trudno połapać się w gęstwinie emocji, a co dopiero dzieciom, które pewnych stanów nie potrafią nawet nazwać, a co dopiero – uporać się z nimi. Książka niemieckiej autorki jest przewodnikiem po uczuciach prostych i trudniejszych. W dwunastu opowiadaniach i dwóch wierszach autorka przedstawia bardzo różne uczucia: przykrość, złość, radość, zdenerwowanie, dumę, współczucie, zazdrość, wstyd, satysfakcję z cudzego nieszczęścia, smutek, tęsknotę, zadowolenie, wściekłość, bezradność, nadzieję, poczucie bezpieczeństwa i miłość. Wszystkie uczucia są wpisane w opowieści jakby mimochodem, a ich poznawanie odbywa się dla dziecka zupełnie „bezboleśnie”.

Legenda o Sally Jones Jakob Wegelius

Tytułowa Sally Jones to nie żona marynarza, a gorylica, która nie miała łatwego życia. Porwana z dżungli, sprzedana handlarzowi kością słoniową zjeździła pół świata. Momentami była to podróż straszna, wypełniona samotnością i tęsknotą, momentami – piękna, jak ilustracje w książce która zdobyła szwedzką nagrodę Augusta.

Kim oni są ci muzułmanie? Zuzanna Pol

Obowiązkowa pozycja dla rodziców i dzieci, która rozprawia się z krzywdzącymi mitami dotyczącymi Islamu i jego wyznawców. Książka porusza tematy historyczne, religioznawcze oraz te, dotyczące codziennego życia. Autorka porusza również tematy trudne, takie jak islamski terroryzm, nie boi się zadawać ciekawskich i niewygodnych pytań. Można śmiało powiedzieć, że  powstaje pierwsza w Polsce książka dla dzieci, która mądrze i rzeczowo tłumaczy, kim tak naprawdę są muzułmanie.

Zdjęcia: Helena Ludkiewicz