06.08.2018

Odkryj z dzieckiem uroki miasta latem

Lato w mieście? Oto nasze propozycje na spędzenie w nim czasu z dziećmi!

Planujesz spędzić lato z dziećmi w mieście? Mamy dla Ciebie propozycje, dzięki którym będzie to fajny czas. Przedstawiamy Ci sprawdzone miejsca, w których szkraby rozładują trochę energii, a jednocześnie wzbogacą się o nowe doświadczenia.

W mieście nie musi być nudno. Zajrzyj na naszą listę miejsc, w których czas upłynie aktywnie lub twórczo. W zależności od tego jak lubią spędzać czas Twoje dzieci, wybierz coś dla Was!

HANGAR 646                                                               

Ośrodek sportu i rekreacji. To pierwszy tak duży park trampolin w Warszawie. Do wyboru trzy lokalizacje: Gocław, Mokotów i Targówek. A w nich prawie 80 rodzajów trampolin z różnym stopniem wybicia. Baseny z miękkimi elementami, drążki do podciągania i wiele innych atrakcji. To idealna forma rozrywki dla aktywnych i lubiących sport dzieci. Do wyboru są indywidualne zajęcia, zajęcia wakacyjne (tygodniowe) lub samodzielne wejście i korzystanie z wybranych przez siebie atrakcji.

BULDER BAR

To idealne miejsce dla osób, które cenią sobie kameralną atmosferę lub dla dzieci, które nie lubią zabaw w tłocznych miejscach. Niewielka, ale bardzo dobrze przemyślana ścianka wspinaczkowa jest dla nich idealna. Odnajdą się w niej zarówno te mniejsze (kilkuletnie) szkraby, jak i nieco starsi wielbiciele tego rodzaju sportu. Dużo przewieszeń, urozmaicone drogi i ciekawa bryła, po której można się wspinać bez lin i uprzęży. Zabezpieczeniem jest gruby, atestowany materac, który sprawia, że odpadnięcia nawet z sufitu są bardzo bezpieczne. Materac nie posiada żadnych łączeń, co skutecznie zabezpiecza przed kontuzjami. Poziomy trudności są różne. Możesz pozwolić dziecku samodzielnie odkrywać frajdę z pokonywania kolejnych stopni lub zorganizować mu lekcję z instruktorem. Kolorowe wnętrze ze ściankami do wspinaczek znajduje się na  warszawskim Ursynowie.

TEATR MAŁEGO WIDZA

Być może jeszcze nie znasz tego magicznego miejsca, w którym dzieci przekonują się jak fantastyczną przygodą może być spektakl, koncert lub warsztaty. Teatr Małego Widza jest pierwszym w Warszawie, a jedynym w Polsce, teatrem o tak dużym zasięgu i szerokiej skali działań artystyczno-edukacyjnych. Wszystkie wydarzenia skierowane są do dzieci od 1. roku życia i przybierają tu przeróżne formy. Począwszy od instrumentalnych przedstawień tematycznych po sensoryczne wyprawy, które rozwijają i angażują dziecięce zmysły. Tutaj nauka przeplata się z zabawą. Repertuar jest tak bogaty, że znajdą się idealne spektakle dla dzieci od 1 do 5 roku życia.

LITTLE CHEF

To szkoła gotowania dla dzieci zlokalizowana na Mokotowie. W szerokiej ofercie znajdują się między innymi warsztaty rodzinnego gotowania. To idealne zajęcia dla dzieci od 4 lat. Podczas lekcji gotowania potraw dzieci i rodzice mają niepowtarzalną okazję, aby poznać wspólnie nowe smaki. Jeśli Twój kilkulatek lubi podglądać Cię w kuchni i garnie się do pomagania Ci w tym, to będzie zachwycony tym miejscem. A jeśli jeszcze nie mieliście okazji wspólnie gotować w domu, to tutaj są do tego idealne warunki. Little Chef organizuje także półkolonie wakacyjne dla dzieci powyżej 8 lat. Na sierpień są jeszcze wolne miejsca. Pamiętaj o rezerwacji, ponieważ miejsca rozchodzą się tutaj jak świeże bułeczki.

ZACHĘTA NARODOWA GALERIA SZTUKI

Jak przyznaje Olga Gawerska rzecznik prasowy Zachęty – Dzieci nie potrzebują specjalnych wystaw, żeby doskonale rozumieć i bawić się sztuką współczesną. Nie mniej jednak w Zachęcie są im dedykowane wystawy, często połączone z zajęciami. W niedziele odbywają się warsztaty rodzinne na wszystkich wystawach, które znajdują się w Galerii. Do tego zawsze na miejscu czuwa sztab pracowników edukacyjnych, którzy chętnie tłumaczą i wymyślają atrakcje dla najmłodszych w wieku 4 -10 lat.

PAŁAC KULTURY I NAUKI

W świecie dawnych domków dla lalek – tak brzmi tytuł wystawy, którą można zwiedzać w PKiN. Ta wystawa to prawdziwa gratka dla miłośników najstarszej zabawki świata czyli lalki. Na wystawie zaprezentowano domki dla lalek z całego świata, które pogrupowano tematycznie według schematu – sen i wypoczynek, szkoła i nauka, higiena i czystość, szycie i ozdabianie, sklepy i stragany, medycyna i opieka,  kuchnia i spiżarnia. Jest to ekspozycja, z której frajdę będą miały nie tylko małe, ale i te nieco większe dziewczynki.

Ciekawą wystawą jest także ta prezentująca rzeczy z recyklingu. Z surowców wtórnych wykonano między innymi Transformersa i Króla Juliana. Ale to nie wszystko, bo mnóstwo ciekawych figur czeka w Galerii Figur Metalowych. Figury metalowe inspirowane są postaciami z bajek, filmów science fiction, polityków, gwiazdami ze świata muzyki, najbardziej znanymi celebrytami, a także zwierzętami i światowymi hitami motoryzacji. Nie lada gratka! A przy okazji możesz wprowadzić dziecko w świat recyklingu i wytłumaczyć mu na czym polega jego proces.

Przy okazji wystaw warto odwiedzić w Pałacu Kultury i Nauki taras widokowy. Dodatkowo od maja do września w każdy piątek i sobotę czynny jest Taras Nocą w godzinach 20:00 – 23:00.

Jeśli Twoje dziecko fascynuje się światem przyrody, to w PKiN można zobaczyć także wystawę Fascynujący Świat Pająków i Skorpionów. A dla dzieci, które interesując się samochodami dobrą opcją będzie wystawa Prototypy i klasyki, czyli perły polskiej motoryzacji!

TRAMWAJEM PO WIŚLE

Rejs statkiem po Wiśle z widokiem na Warszawę? Czemu nie! Taka wycieczka to fajna alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania miasta. Statkiem wyruszysz w rejs po Wiśle, a po drodze zboczysz panoramę Starego i Nowego Miasta, Centrum Nauki Kopernik, Warszawską Syrenkę, Stadion Narodowy, wejście do Portu Czerniakowskiego, unikalną stację wodociągów Grubą Kaśkę, plażę miejską Poniatówka, parki i tereny zielone na prawym brzegu Wisły. Trasa liczy łącznie około 9 km, a pokład statku mimo, że nowoczesny, mieści jedynie 12 osób, więc dobrze jest zrobić najpierw rezerwację. Dodatkowo obydwa kursujące statki są przystosowane do wózków inwalidzkich.

MULTIMEDILANY PARK FONTANN NAD WISŁĄ

Fontanny są chętnie odwiedzanym przez warszawiaków miejscem w ciągu dnia. Do 11 sierpnia w piątkowe i sobotnie wieczory o godzinie 21:30, a od 17 sierpnia o godzinie 21:00, odbywa się tam multimedialne widowisko pod tytułem Książę Niedźwiedź. Ta niezwykła iluminacja przyciąga setki osób.

PARK LINOWY BIELANY

Tutaj nie sposób się nudzić! Ale uwaga, Twoje dziecko musi samo wybrać stopień trudności jaki pokona w parku linowym. Trasa niebieska jest dla najmłodszych, to kolorowa i dobrze zabezpieczona siatką przestrzeń. Mogą ją przemierzać dzieci od 3 roku życia do 120 cm wzrostu. Po drodze między innymi basen z kolorowymi kulkami. Jest też trasa junior od 120 cm wzrostu wzwyż. To już bardziej zaawansowany stopień trudności z kładkami, platformami, tunelem siatkowym czy mostkami. Przed każdą wyższą niż niebieska trasą dzieci zostają poinstruowane i podszkolone przez instruktorów. Dostają także kask i uprzęż. To zabawa i przygoda na świeżym powietrzu, ale może też okazać się sprawdzianem sił i charakteru Maluszka.

TRAMPOLINY/ROYAL WILANÓW

W zielonej części Royal Wilanów znajdują się ogólno dostępne dla dzieci trampoliny. Mogą z nich korzystać wszyscy. Jest tam również mini ścianka wspinaczkowa oraz boisko do koszykówki i mini footballu.

PARK WODNY BAJKA W BŁONIU

To idea placu zabaw dla dzieci wypełnionego wodą. Idealny pomysł na bardzo ciepłe dni. Park znajduje się w Błoniu tuż obok Grodziska Mazowieckiego. Jest to nieco dłuższa wyprawa niż po miejscowych atrakcjach, ale warto. Dodatkowo w wakacje w Parku Bajka odbywają się pokazy filmowe w ramach Letniego Kina Plenerowego.

KLUBOKAWIARNIA KOLONIA

Jeśli szukasz miejsca, w którym Twój Szkrab zajmie się fajną zabawą, a Ty spokojnie wypijesz kawę lub zimną lemoniadę, to jest to lokal idealny dla Was. Klubokwiarnia Kolonia mieści się na warszawskiej Ochocie. W jej ogródku znajduje się zacieniona piaskownica i trampolina. Zarówno dzieci jak i rodzice spędzą tam miło czas.

 Zdjęcia: www.hangar646.pl, www.teatrmalegowidza.pl, www.muzeumdomkow.pl, www.galleryofsteelfigures.com, www.park-fontann.pl, www.park-linowy-bielany.pl, www.facebook.com/klubokawiarnia.kolonia/, zacheta.art.pl