05.07.2019

Olympus Polska x Baby by Ann jak wydobyć emocje z portretu.

Fotografia to magia chwili. Ulotny moment zatrzymany w kadrze. Czasem to ułamek sekundy dzieli od zrobienia zdjęcia, które zapiera dech w piersiach, a czasem to właśnie chaos daje możliwość na stworzenie czegoś niepowtarzalnego. W dziecięcej fotografii urzeka nas spontaniczność i brak planu. Natomiast w portretach nie raz dostrzegamy odbicie wszelkich emocji.

Wraz z Olympus Polska zorganizowaliśmy konkurs w social mediach polegający na zrobieniu dziecięcego portretu i opublikowaniu go wraz z #olympusbabybyann. Nagrodą było wzięcie udziału w warsztatach fotografii portretowej i dziecięcej prowadzonych przez Krzysztofa Śliwaka. Krzysztof to ambasador marki Olympus oraz fotograf dziecięcy. Jego prace były nie raz publikowane na łamach znaczących magazynów, czy pokazywane w zagranicznych galeriach. Wraz ze swoją żoną, Martą Śliwak, założyli Plums Photography czyli miejsce, w którym dzielą się stworzonymi przez siebie pracami, głównie portretami dziecięcymi. Prace tej dwójki są dopracowane w każdym szczególe. Ze zdjęć spoglądają na nas hipnotyzujące dziecięce spojrzenia w różnych sceneriach. To portrety, z których można wyczytać szereg emocji.

Z konkursu jury, w postaci samego Krzyśka ,wyłoniło 10 osób, które w niedzielne czerwcowe popołudnie miały okazję wysłuchać wykładu oraz wziąć udział w części praktycznej warsztatów. Wykład prowadzony przez małżeństwo był podzielony na kilka części obejmujących techniczne zagadnienia, początek przygody z fotografią, poszukiwanie własnego stylu czy funkcjonowanie w świecie profesjonalnej fotografii. Była to prywatno-profesjonalna podróż przez różne aspekty   robienia zdjęć połączona z anegdotkami czy sprawdzonymi, sekretnymi tajnikami. Krzysztof i Marta podzielili się również tym jak wygląda praca z najbardziej wymagającymi, ale też najbardziej żywiołowymi modelami czyli dziećmi. To jedno z trudniejszych zadań, ponieważ ważne jest ogólne samopoczucie fotografowanego dziecka. Dorosłym modelom łatwiej jest „zagryźć zęby” czy schować pewne negatywne odczucia. Szczerość maluchów zawsze zostanie wychwycona przez obiekty, co w efekcie nie wyjdzie korzystnie. Para stworzyła rodzinno – przyjacielską atmosferę, gdzie każdy mógł poczuć się swobodnie. Był czas na pytania czy na opowiedzenie o prywatnych doświadczeniach zza aparatu każdego z uczestników.

Po części teoretycznej nadszedł czas na wykorzystanie zdobytej wiedzy oraz tajników i pracę z aparatem. Olympus Polska zadbał o sprzęt najwyższej jakości, przeznaczony głównie do robienia zdjęć portretowych. Uczestnicy mieli okazję na przetestowanie różnych modeli aparatów. Do tego można było dobrać obiektywy. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu, i zgodnie z preferencjami, pomagał specjalista z Olympus Polska – Jacek Kowalczyk.

Część praktyczna była skupiona na fotografowaniu niezwykłej modelki – Vivien Sworowski. Dziewczynka niejednokrotnie współpracowała z goszczonym duetem, a efekty ich wspólnej pracy były publikowane w takich magazynach jak włoskie wydanie Vogue’a. Uczestnicy pracowali z naturalnym światłem. Wszystko polegało na tym, aby wychwycić jak najwięcej emocji. Każdy miał nieskończenie wiele prób, a ograniczeniem była tylko wyobraźnia. Dźwięk migawki rozbrzmiewał dookoła, a warsztatowicze próbowali swoich możliwości. Przy wspólnej pomocy i pod okiem Krzysztofa i Marty, którzy w każdym momencie służyli radą i swoim doświadczeniem. Delikatne naprowadzania i subtelne uwagi służyły stworzeniu idealnej fotografii portretowej.

Efekt? Mnóstwo pięknych zdjęć, w których wyczuwalny jest odmienny charakter każdego z autorów oraz inne spojrzenie na piękno i otaczający świat. Na wybrane zdjęcie czekała nie lada niespodzianka. Para fotografów miała możliwość wybrać jedną osobę, która ich zdaniem, spisała się najlepiej podczas sesji małej Vivien. Olympus Polska zadbał o wyjątkową nagrodę w postaci rocznego testowania jednego z aparatów.

Po kilku godzinach, sesja dobiegła końca. Był to też dobry moment na wymianę odczuć oraz doświadczeń przy kubku gorącej kawy czy orzeźwiającej lemoniady. Każdy z uczestników warsztatów oprócz zgłębionej wiedzy, miał okazję posłuchać i wymienić się doświadczeniami z innymi. Patrzenie na świat przez obiektyw wydaję się być takie samo. Jednak to właśnie indywidualizm i kreatywność sprawiają, że każde zdjęcie, które widzimy jest inne i niepowtarzalne.

Dziękujemy Olympus Polska oraz naszym gościom – Krzysztofowi i Marcie Śliwak za inspirujące popołudnie, wypełnione doświadczeniem, uśmiechem oraz niesamowitą pasją.

Zdjęcia: Observatorium