02.07.2019

Ten KOSMOS to prawdziwy odlot!

Teatr Małego Widza ruszył niedawno z nowym cyklem labiryntu sensorycznego dla najmłodszych dzieci. KOSMOS – bo tak brzmi jego nazwa – to niesamowita wyprawa do świata, który jest w zasięgu naszego wzroku, ale nigdy nie będzie w zasięgu naszych rąk. Dzięki temu niezwykłemu interaktywnemu widowisku dzieci mają możliwość poznania go bliżej.

Gdzie? Projekt KOSMOS, na potrzeby którego został zaadaptowany lokal przy ul. Bednarskiej 9, to blisko 500 m2 przestrzeni przygotowanej z myślą o naprawdę najmłodszych dzieciach. Jest to druga scena Teatru Małego Widza – Scena na Bednarskiej, na warszawskim Mariensztacie. Teatr Małego Widza nadal gra również spektakle i koncerty na Jezuickiej 4, tak jak dotychczas, ale jeśli planujecie lecieć w KOSMOS – wybierzcie Scenę na Bednarskiej.

 

KOSMOS to kontynuacja projektu labiryntu sensorycznego z Teatru Małego Widza. Tym razem tematyka przewodnia to nasza galaktyka wraz ze swoimi planetami, gwiazdami i układem słonecznym.

To niezwykłe z jaką dbałością o szczegóły, począwszy od inscenizacji po muzykę, został zaprojektowany ten labirynt. Dzieci są tutaj potraktowane jako najbardziej wymagający odbiorcy sztuki. Wiadomo, że one dają wyraźne sygnały, bo wszystko co widzą i słyszą komentują najszczerzej pod słońcem. A ich dobra zabawa jest najlepszym dowodem na to, że ten labirynt to dla nich mnóstwo zachwytu, radości i frajdy.

„W tym KOSMOSIE dzieci wędrując po międzygalaktycznej materii mogą zobaczyć z bliska inne bajeczne planety z nieziemskimi jeziorami, kraterami i wulkanami. Odwiedzają księżycowe wyspy, fruną przez mgły i mgławice. Dotykają gwiazd i przechodzą po mlecznej drodze”.

Na niespełna godzinę dzieci i dorośli przenoszą się do KOSMOSU. Dosłownie, można odnieść wrażenie jakby czas na ziemi się zatrzymał i nagle wskakujemy w inny wymiar. Najpierw jest spokojnie, a drogę do ogromnych planet z kul wskazuje nam światło i towarzysząca mu nastrojowa muzyka. Później przenosimy się do strefy komfortu, mamy okazję pobujać się na wiszących skałkach, dotknąć ich, poskakać po nich niczym na księżycu. Są miękkie i przybierają przeróżne kształty. Wpadamy także w strefę dzięków i wibracji za sprawą planety, na której wciąż trwa disco, a każdy kto ją odwiedzi musi zagrać na rurkach, jak na prawdziwej perkusji. Dzieci reagują na nią bardzo żywiołowo, niektóre zaczynają tańczyć, inne podskakują. Nie sposób się nie poderwać do tańca. Cały czas towarzyszy nam muzyka grana na żywo, która za sprawą artystów Teatru Małego Widza brzmi jak na najlepszym kameralnym koncercie.

Zaraz potem następuję chwila odprężenia i czas na poznawanie dotykiem. W klimatycznie urządzonej sali dzieci mogą uruchomić zmysł dotyku dotykając i stąpając po cekinowych kałużach, kraterach i skałkach. Ten labirynt uruchomia w dzieciach wyobraźnię, a jednocześnie pozwala im w rzeczywistości zmierzyć się z różnymi formami, kolorami i dźwiękami, które być może wybrzmiewają gdzieś tam hen w oddali, w kosmosie. Nie zdradzimy zbyt wiele, bo chcielibyśmy, aby ten labirynt Was również zaskoczył.

KOSMOS to labirynt sensoryczny a to oznacza, że jego głównym zadaniem jest wyostrzenie zmysłów słuchu, dotyku i wzroku. I tak dokładnie jest, a przytulne wnętrza, pełne różnorodnych faktur, kolorów, efektów wizualnych, muzycznych oraz dotykowych zapraszają do odkrywania, eksperymentowania i przeżywania tej pełnej magii podróży po galaktyce. To też powód, dla którego grupy wchodzące na pojedyncze przedstawienie są niewielkie, co pozwala zachować kameralność i maksymalnie doświadczyć tej magicznej podróży.

Uchylamy rąbka tajemnicy o kulisach powstawania KOSMOSU z panią Dominiką Lenart PR & Marketing Manager w Teatrze Małego Widza

Jak długo przygotowywali się Państwo do lotu w KOSMOS?

Przygotowania trwały prawie rok – poszukiwanie odpowiedniego lokalu, wiele godzin pracy nad projektem, ekspresowy remont, montaż scenografii, mnóstwo prób aktorskich i muzycznych, kilka potknięć, niekończące się dyskusje, nagłe olśnienia, niewielkie poprawki, twórcza praca oraz fantastyczne burze mózgów, by wreszcie wyłonił się z chaosu – K O S M O S. Druga scena Teatru Małego Widza – Scena na Bednarskiej, na warszawskim Mariensztacie, pomieściła gigantyczną instalację teatralną pełną różnorodnych faktur, kolorów, efektów wizualnych i dotykowych.

Skąd pomysł na podróż w KOSMOS?

Pomysł narodził się w zasadzie niedługo po uruchomieniu Sensorycznego Labiryntu Muzycznego. Agnieszce Czekierdzie, dyrektor naczelnej i artystycznej Teatru Małego Widza, zamarzyło się, by wyruszyć w muzyczną podróż aż na koniec świata, najlepiej w Kosmos! Na Jezuickiej 4, gdzie Teatr Małego Widza gra spektakle od początku swojego istnienia – brakuje troszkę wysokości, troszkę szerokości, generalnie większych przestrzeni. A jak wiemy, samo słowo KOSMOS, już do czegoś zobowiązuje. Dlatego też, aby nie ograniczać wyobraźni i aby nasza wymarzona instalacja teatralna, która miała pomieścić między innymi galaktyki, laboratorium chodzenia w stanie nieważkości, kapsułę czasu, deszcz meteorytów, księżycowe wulkany i kratery – musieliśmy znaleźć dodatkową przestrzeń dla naszej działalności teatralnej. Od maja 2019 Teatr Małego Widza – Scena na Bednarskiej właśnie stąd, niemal w każdy weekend, przez najbliższe 3 lata, będziemy odbywać międzygalaktyczne loty załogowe.

Prowadzą Państwo działania mające na celu ułatwić dzieciom udział w labiryncie poprzez granty. Kto może z nich skorzystać?

„Bezpłatne loty w Kosmos mogą odbywać grupy zorganizowane, które mają utrudniony dostęp do kultury ze względu na niepełnosprawności lub trudną sytuację życiową. W tym roku odbędzie się 50 takich lotów. Po więcej informacji odsyłamy na naszą stronę www.teatrmalegowidza.pl lub zachęcamy do kontaktu mailowego: grupy@teatrmalegowidza.pl.”

 

Info o KOSMOSIE

Reżyseria: Agnieszka Czekierda

Scenografia: Studio Rygalik

Muzyka na żywo: Basia Derlak, Iza Lamik, Jolanta Kossakowska, Gwidon Cybulski, Igor Spolski, Jacek Szabrański, Sebastian Wielądek

Występują: Dagmara Bąk, Lena Kowalska, Jędrzej Taranek, Arkadiusz Wrzesień, Aleksandra Tomaś

Czas trwania: 60 minut

Adresaci spektaklu: dzieci w wieku 1-5 lat

Cena biletu: 50 PLN

Zdjęcia: Kasia Rękawek