21.07.2020

Top 5 filmów dla całej rodziny

Wakacyjne długie wieczory sprzyjają spędzaniu wspólnego czasu razem. Jeśli dopisuje pogoda to najlepiej wyciskać ten czas jak cytrynkę na zabawach na świeżym powietrzu i odkrywaniu świata. A gdy pogoda płata nam figla i burzowe chmury nie pozwalają na to, może warto zaszyć się w domu z dobrą lekturą lub dawno odkładanym obejrzeniem familijnego filmu. I takie właśnie filmy chcemy Wam przedstawić.

„Mikołajek” / „Le petit Nicolas” (2009)

Na pewno wielu z Was zna kultowego Mikołajka i bandę jego kolegów z książek René Goscinny i Jean- Jacques Sempé. Ich przygody skradły serca czytelników na całym świecie. Mikołajek doczekał się kilku ekranizacji i jedną z nich jest właśnie ta z 2009 roku. Poznajemy Mikołajka i jego fantastycznych kolegów w momencie, gdy chodzą do szkoły, a jednemu z nich rodzi się młodszy braciszek. Cała ekipa zastanawia się jak teraz będzie wyglądało życie jego rodziny. W tym filmie urzekają pomysły na jakie wpadają kilkulatkowie po szkole. Przezabawna, ciepła i pełną francuskiego humoru fabuła filmu nie pozwala na ani chwilę nudy.

„Dumbo” (2019)

Akcja filmu przenosi nas we wczesne lata XX wieku do cyrkowego środowiska. Głównym bohaterem opowieści staję się małe słoniątko, które się w nim rodzi. Zostaje oddzielone od swojej mamy, ale zostaje pod opieką rodziny Pana Holta Farriera. Holt jest weteranem wojennym, który kiedyś pracował w cyrku, ale po powrocie z wojny przejął opiekę nad dwójką swoich dzieci. Dumbo, bo tak nazywają go dzieci Pana Holta, staje się ich oczkiem w głowie. Początkowo Dumbo jest wyśmiewany przez ludzi, ponieważ urodził się z wyjątkowo dużymi uszami. Dzieci odkrywają, że dzięki nim słoniątko może fruwać i dzielą się tym odkryciem z tatą i kierownikiem cyrku. Wkrótce po tym losy Dumbo i rodziny Farrierów nabierają tempa. Cyrk przejmuje miliarder, który ma wobec Dumbo niecne plany. Jak się kończą? Sami zobaczcie.

„Król Lew” / „The Lion King” (2019)

Czy któryś z czytających to zestawienie rodziców nie ma łezki w oku na myśl o pierwotnej wersji „Króla Lwa”, którą oglądał w kinie? My na pewno. To chyba jedyny film dla dzieci, w którym relacje pomiędzy zwierzętami, takie jak przyjaźń, przywiązanie i walka o przetrwanie ukazane są w tak realistyczny sposób. Wersja z 2019 roku jest tak samo piękna jak ta sprzed ponad 20 lat. Simba traci tatę w wyniku niecnego planu swojego stryja, który z zazdrości chce rządzić lwim królestwem. Targany poczuciem winy, które zaszczepił w nim Skaza opuszcza lwią ziemię. Na nowym terytorium spotyka przyjaciół i dorasta. Odnajduje go tam przyjaciółka z dzieciństwa Nana i namawia do powrotu na lwią ziemię, która w wyniku panowania Skazy obumiera. To piękna opowieść o przyjaźni i pokonywaniu własnych słabości.

„Cudowny chłopak” / „Wonder” (2017)

Auggie jest chłopcem, który urodził się ze zdeformowaną twarzą. Mimo wielu prób nie udało się plastycznie skorygować wady z jaką boryka się chłopiec. Ale jego mama (w tej roli Julia Roberts) robi wszystko, aby chłopiec przełamał swój strach i zaczął normlanie funkcjonować, jak większość jego rówieśników. Upiera się, aby Auggie poszedł do gimnazjum. Chłopiec początkowo zakłada do szkoły kask, ale z czasem, gdy poznaje wartość prawdziwej przyjaźni i wsparcia rodziny przełamuje się. To wspaniała opowieść o tolerancji na inność, o tym, że prawdziwa przyjaźń rodzi się z upodobania do charakteru i osobowości, a nie dóbr materialnych. Idealna dla dorastających dzieci.

„Charlie i fabryka czekolady” / „Charlie and the Chocolate Factory” (2005)

Reżyser Tim Burton zabiera nas do świata wyobraźni, której nie można nie dać się porwać. Johnny Depp w roli ekscentrycznego właściciela fabryki czekolady Willego Wonka jest magnetyczny i zabawny. Bohaterami filmy są jednak dzieci, które wygrywają ukryte w sreberkach czekolady bilety wstępu do fabryki czekolady. Willy Wonka szuka tak naprawdę swojego następcy, kogoś kto podoła prowadzeniu jego magicznej fabryki. Sam założył ją dlatego, że jego ojciec lekarz surowo zabronił mu w dzieciństwie jeść jakichkolwiek słodyczy. Ale film pokazuje coś więcej, przekrój charakterów dzieci i ich rodziców, czyli dorosłych, którzy przybyli na wycieczkę jako ich opiekunowie. Ten film to ciekawy, zabawny i kolorowy zawrót głowy, ale z ukrytym przesłaniem.

To jak prażymy kukurydzę i zasiadamy z popcornem na seans?