22.02.2021

Zimowe aktywności! Czyli jak i gdzie możemy spędzać czas z dziećmi mimo pandemii.

Ruch na świeżym powietrzu, dawka pozytywnych bodźców związanych ze sztuką, łyk kultury lub wspólna rurka z kremem na ławce w parku są zawsze wskazane. Gdzie w obecnym czasie pandemii można udać się z dziećmi, aby fajnie spędzić czas? Podpowiadamy, a Wy skorzystajcie koniecznie!

Spacer w parku

Mimo obostrzeń w czasie trwania pandemii spacery w parkach miejskich nie zostały zakazane. Nadal można korzystać z tego typu aktywności zachowując maksimum bezpiecznej odległości od innych spacerowiczów. Aktualnie obowiązujące zasady mówią jasno o tym, gdzie nie trzeba zakładać maseczki – w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem. Oczywiście zachowujmy zdrowy rozsądek i jeśli jesteśmy akurat na terenie, gdzie jest więcej osób i trudno o 1,5 metrową odległość – w trosce o własne zdrowie zasłaniamy usta i nos.

Zabawa przy domowym podwórku

Tutaj nie ma rygoru, aby w swoim własnym ogródku lub na podwórku przy domu bawić się swobodnie. Korzystajcie z tego, jeśli mieszkacie w domach jednorodzinnych. Huśtawka na drzewie, lepienie bałwana, sanki czy bitwa na śnieżki. Mieszkańcy jednej z warszawskich dzielnic poszli o krok dalej i właśnie w przydomowym ogrodzie utworzyli dla dzieci mini lodowisko. Kreatywność nie zna granic!

Wyprawa do lasu

To doskonała okazja do spaceru i oddychania powietrzem w najczystszej postaci. To także świetna zabawa w postaci lekcji dbania o przyrodę dla dzieci, rozpoznawania odgłosów zwierząt i ptaków. Taka wyprawa do lasu może nieść ze sobą wiele radości oraz walorów edukacyjnych. Jest także doskonałym sposobem na przewietrzenie głowy dla dorosłych i złapanie dystansu do codziennych spraw.

Kameralne klubokawiarnie dla maluchów

Rozejrzyjcie się w swojej miejscowości, okolicy, bo być może odbywają się tam zajęcia dla waszych maluchów, w których możecie wziąć udział. Kameralne klubokawiarnie dla dzieci starają się je organizować tak, abyście czuli się bezpiecznie, a wasze dzieci zyskały kilka chwil zabawy i interakcji. W Warszawie są takie na przykład w ursynowskiej klubokawiarni „Słowo Daję”. Zajęcia, które tam znajdziecie to „Przedszkole na dywanie” – dla dzieci powyżej dwóch latek i „Tup tupy muzyczne” – dla dzieci od półroczku do półtora. Zaglądajcie na strony internetowe na strony internetowe.

Warsztaty kulinarne dla starszaków

Organizuje je na przykład piekarnia Grzybki. Wizyta w Akademii Piekarza Grzybki ma na celu zwiększenie świadomości oraz edukację w zakresie produkcji pieczywa i jego historii. Podczas warsztatów piekarze opowiadają i pokazują dzieciom w jaki sposób powstaje pieczywo, a uczestnicy mogą spróbować swoich sił przy produkcji bułeczek lub pizzy. Być może te doświadczenia i umiejętności przeniesiecie na wasz domowy grunt?

Rodzinne weekendy na farmie

Rodzinne weekendy na farmie organizuje Folwark Bródno. Możecie tam wyskoczyć z dziećmi i poobcować wśród zwierzątek. W każdą niedzielę w godzinach 10:00 – 13:00 macie szansę odwiedzić Folwark i zobaczyć co słychać u jego mieszkańców.

Ciasteczkowy zawrót głowy

Warsztaty tym razem ze słodkich wypieków proponuje także cukiernia „Ciastko z dziurką”. Warsztaty prowadzone są teraz indywidualne dla dzieci oraz urodzinowe dla zorganizowanych grup do maksymalnie pięciu osób. Tematyka to torty, babeczki, makaroniki, ciasteczka, czyli słodkie chwile gwarantowane. Zazwyczaj odbywały się także warsztaty grupowe dla dzieci z rodzicami oraz bez nich (dla starszych dzieci) podobnie z tortów, babeczek, pierniczków. Te warsztaty wrócą jak się sytuacja z koronawirusem zostanie opanowana, więc bądźcie czujni.

Mini ZOO

Od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 19:00, a weekendy 10:00 – 18:00 można odwiedzić Mini ZOO Warszawa. Na chwilę obecną zamieszkują je króliki, ostronosy, surogatki, jeże, fredki, skunksy oraz szynszyle. To interaktywne ZOO, ponieważ prawie wszystkie zwierzęta można karmić, dotykać i głaskać. Spokojnie wszystkie znajdujące się tam zwierzęta są zaszczepione. Podczas pobytu w mini ZOO dzieci zobaczą, jak należy opiekować się małymi zwierzętami poznają ich zwyczaje i codzienne zachowania.

Sztuka w realu i online

Od kilku dni można ponownie oglądać niektóre wystawy i zwiedzać wybrane muzea. Polecamy Waszej uwadze warszawskie Muzeum Etnograficzne, które zaprasza do świata etnograficznej edukacji online. Na stronie internetowej muzeum znajdziecie materiały plastyczne: kolorowanki, komiksy, zadania, filmiki instruktażowe, dzięki którym możecie twórczo spędzić czas w domu. Są tam także wystawy edukacyjne do zwiedzania online. Na miejscu w Muzeum przy Kredytowej 1 możecie zobaczyć sztukę „Eureka, wiem wszystko!” kierowaną do dzieci od czterech lat wzwyż. Wstęp jest bezpłatny. Natomiast dla starszych dzieci w wieku 8-12 lat Muzeum przygotowało warsztaty online pod tytułem  „Internet pełen emocji”. Odbędą się 27 lutego, a wstęp na niego można otrzymać po wykupieniu biletu (10 zł) i dokonaniu rezerwacji. W większości miejscowości znajdziecie takie perełki, do których warto zajrzeć z dziećmi.

Przedstawienia i warsztaty online

Sprawdźcie Wasze lokalne teatry i domy sztuki, być może prowadzą one działalności online. Poprzez wykupienie biletu na stronie internetowej dzieci mogą obejrzeć przedstawianie lub wziąć udział w warsztatach tańca. Polecamy Waszej uwadze Teatr Małego Widza, który aktualnie ma w swojej ofercie sześć przedstawień online oraz dwie płyty cyfrowe z muzyką ze spektakli.

Spacer po Królewskim Ogrodzie Światła przy Pałacu w Wilanowie

Jeszcze do 28 lutego macie szansę na spacer wśród pięknych iluminacji świetlnych w Pałacu w Wilanowie. To wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Zwiedzanie umilają dźwięki muzyki klasycznej, która towarzyszy odwiedzającym przemierzającym po zmroku 75-metrowy świetlisty tunel prowadzący do Pałacu. Świetlna instalacja jest doskonałą propozycją na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Pokazy w tunelu na przedpolu odbywają się codziennie od godz.: 16.00 do godz.: 20.45.

Warsztaty z kręcenia lizaków

Jeśli mielibyście ochotę przenieść się w kolorowy świat słodyczy to warsztaty z kręcenia lizaków oferuje Manufaktura Cukierków. Od poniedziałku do piątku (o godzinie 17:00, 18:00 i 19:00), a także w weekendy możecie umówić się telefonicznie lub po prostu zajrzeć do nich. Od niedawna wprowadzono tam także opcję słodkości bez cukru, z ksylitolem.

Skate park – Ave Park

Trudno teraz pojeździć na otwartych skate parkach, ponieważ pogoda nie sprzyja miłośnikom deskorolek i hulajnóg. Alternatywą jest Ave Park, to wielki hangar, który działając w dopuszczalnym reżimie sanitarnym jest otwarty. Bilet pobytu na tym obiekcie można zakupić na stronie internetowej.

Dinozaury w PKiN

Coś dla prawdziwych fanów dinozaurów czyli Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Pałacu Kultury i Nauki. Obecnie możliwe jest zwiedzanie indywidualne w niedziele w godzinach : 9.00-15.00. W muzeum może przebywać maksymalnie 30 osób i odbywa się ono pod reżimem sanitarnym. Do oglądania szkielety dinozaurów, kości i duża dawka wiedzy. Uprzedzamy, aby wejść trzeba chwilę postać w kolejce.

Korzystajcie w miarę możliwości przede wszystkim z aktywności na świeżym powietrzu. Spacery i zabawy to także doskonała forma ruchu, która jest bardzo potrzebna dzieciom. Dotlenia, hartuje i pozwala utrzymać się w dobrej formie. Szczególnie teraz, gdy tak bardzo brakuje kontaktu z rówieśnikami. Przed wyjściem do miejsc publicznych sprawdzajcie, czy trzymają one reżim sanitarny wytyczony przez Ministerstwo Zdrowia. Jeśli tak, to pamiętajcie o higienie rąk, maseczce zasłaniającej nos i usta (tam, gdzie jest ona konieczna) oraz dbajcie o siebie podczas zażywania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.