26.06.2018

Eko-sprzątanie, czyli przepisy na naturalne środki czystości

Myślałaś kiedyś o tym, aby ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z życia codziennego chemiczne środki czystości? Świetnie, bo są na to rozwiązania. Możesz wybierać je bardziej świadomie już podczas robienia zakupów. Obecnie można spotkać dobrej jakości polskie przyjazne środowisku produkty myjąco – czyszczące. Jest też druga opcja, która nie dość, że przyczyni się do lepszego samopoczucia Twojej rodziny, to jeszcze pozwoli zaoszczędzić nieco domowego budżetu.

Liczne badania naukowe udowodniły, jak szkodliwe dla naszego zdrowia są mocne, chemiczne substancje, którymi zazwyczaj sprzątamy mieszkania. Niektóre z nich długofalowo wpływają na nasze płuca tak samo, jak palenie papierosów. Straszne, prawda? Czy zdarza Ci się, że po sprzątaniu łazienki lub szorowaniu umywalek borykasz się z bólem głowy lub jej lekkimi zawrotami? To są skutki wdychania substancji zawartych w detergentach.

Nie trzeba być ekspertem z zakresu chemii, aby zauważyć to gołym okiem. Wystarczy wyszorować prysznic bez gumowych rękawiczek, a potem spojrzeć na dłonie. Szorstka skóra, zaczerwienienie, a czasami uczucie swędzenia. To zewnętrzne objawy, których przy odpowiedniej pielęgnacji można się szybko pozbyć. Gorsze są te, których nie widać od razu. Niektórzy reagują na preparaty do sprzątania kaszlem, wysypką, a po kilku latach nawet astmą. To także udowodnione medycznie, że sprzątanie mocnymi środkami wpływa na nasz stan zdrowia negatywnie. Skoro u dorosłych może prowadzić do astmy, chorób płuc czy uczuleń, pomyśl jak wpłynąć może na mały organizm dziecka.

Pamiętam z dzieciństwa jak moja Babcia czyściła lodówkę roztworem wody z sodą lub myła słoiki na zimowe przetwory używając wody z octem. Pomagała sobie przy prasowaniu firan domowym krochmalem, czyli mąką ziemniaczaną z wodą. Na pewno i Ty masz takie wspomnienia. Nie namawiam Cię, abyś robiła tak samo, w końcu mamy XXI wiek. Możesz nadal z powodzeniem kupować środki czystości, ale zachęcam, abyś zwróciła uwagę na ich skład. Na pewno godne polecenia są produkty polskiej marki YOPE. Używam ich naprzemiennie z innymi i muszę przyznać, że radzą sobie doskonale, a do tego zawsze pozostawiają świeży miły zapach.

Nie uciekniemy całkowicie przed kupowaniem środków, które pozwalają utrzymać nam dom w czystości. Najprostszym przykładem jest pranie codziennie noszonych ubrań. O ile jest to koszula zakładana wyłącznie do pracy, to nie ma większego problemu. Jednak gdy w grę wchodzą ubranka naszych dzieci, to już nie jest taki prosty temat. My mamy doskonale wiemy, że dzień każdego dziecka wypełniony jest fantastycznymi przygodami, które w większości pozostawiają sporo plam na ubraniach. Umówmy się, nawet pranie w ekologicznych orzechach nie pomoże się z nimi uporać. Więcej na temat prania dziecięcych ubranek znajdziesz TUTAJ. Jednak są takie sfery i zakamarki naszego codziennego życia, które nie wymagają czyszczenia sklepowymi specyfikami.

Mocne środki do czyszczenia w postaci proszków, płynów, past czy kapsułek możesz z powodzeniem zastąpić domowymi, do tego niedrogimi i ekologicznymi preparatami. To naprawdę nie jest trudne. Wraz z Magdą Zdaniewicz z bloga MojeDwoje.pl podpowiadamy  Ci jak je przygotować. U Magdy sprawdzają się świetnie.

Jak sprzątać bez chemii? Wypróbuj te sposoby na eko-sprzątanie:

Naturalny środek dezynfekujący: Wymieszaj wodę z octem w proporcji 1:1. Kwas octowy zabija bakterie chorobotwórcze, dlatego możesz go użyć do dezynfekcji np. deski do krojenia. Roztwór w tej podstawowej wersji przyda się również do mycia luster.

Uniwersalny płyn czyszczący w sprayu: 1/2 szklanki octu + 1/2 szklanki przegotowanej wody + 10 kropki cytrynowego olejku eterycznego. Wymieszać ze sobą w butelce z rozpylaczem. Zastosowanie: usuwa bakterie, kamień i brud w kuchni i łazience. Czas trwałości – do 12 miesięcy.

Domowe mleczko do czyszczenia: 100g sody oczyszczonej + 50 ml rozpuszczonego szarego mydła + 10 kropel olejku eterycznego np. cytrynowego. Składniki wymieszaj i przechowuj w zamkniętym pojemniku. Czas przechowywania do 1 roku. Nadaje się do mycia wanien, płytek i umywalek.

Cytrynowy płyn do mycia szyb: 1 i 1/2 łyżki octu + 1 szklanka gorącej wody + 2 łyżki soku z cytryny. Płyn nie zawiera toksyn, które są w popularnych produktach. Sama przyjemność ze sprzątania!

Pasta przeciw kamieniowi: 2 łyżki soli spożywczej + 1 łyżeczka octu spirytusowego. Wymieszać ze sobą i czyścić chromowane elementy w kuchni i łazience. Na silniejsze zabrudzenia możesz użyć zwilżonej octem szmatki. Dla uzyskania najlepszego efektu pozostaw szmatkę wokół zabrudzenia na 1 godzinę.

Cytrynowy wybielacz do prania: 1/2 szklanki soku z cytryny. Dzięki użyciu cytryny pranie będzie miało żywsze kolory a ubrania będą mieć cytrynowy zapach. Nie powinno się używać soku z cytryn do rzeczy z jedwabiu.

Płyn do czyszczenia lodówki: w proporcji 1:1 wymieszaj wodę z octem. Tak przygotowanym płynem myj półki w lodówce. Tak przygotowany płyn usunie z lodówki niepożądane zapachy.

Środek do czyszczenia rur: 1/2 szklanki sody wsyp do rury odpływowej + zalej gorącym octem, pozostaw na 20 minut a następnie puść ciepłą wodę. Te czynności pozwolą Ci wyczyścić rury i usunąć nieprzyjemny zapach.

Płyn do usuwania kamienia z czajnika: 1 szklankę octu wlej do czajnika i odstaw na 30 minut. Po tym czasie gotuj w nim wodę ok 20-30 minut. Wyczyść i gotowe.

Jeśli nie masz czasu lub chęci, aby samodzielnie sporządzać domowe środki czyszczące, spróbuj chociaż wprowadzić małe zmiany w sposobie sprzątania. Staraj się sprzątać gdy Twoje dziecko jest w szkole, kinie lub na spacerze z kimś bliskim. Do sprzątania zakładaj gumowe rękawiczki, a w dłonie wcieraj nawilżający krem. Po sprzątaniu, o ile to możliwe, otwórz okna i wywietrz mieszkanie. Pójdź nawet na krótki spacer, aby przefiltrować płuca czystym powietrzem. Dokładnie umyj ręce ciepłą wodą z mydłem. Nie używaj przeterminowanych produktów, pozbądź się ich, gdy tylko przekroczą datę ważności.

Zdjęcia: MojeDwoje.pl, Getty Images