22.08.2020

Kuchnia, czyli ulubiony plac zabaw dzieci

Kuchnia to miejsce magiczne w każdym domu. To tutaj o poranku gromadzi się cała rodzina przy wspólnym śniadaniu, słychać gwar rozmów i śmiech dzieci, unosi się aromat kawy, kakao i ciepłej owsianki z owocami. To miejsce, gdzie zaczyna się każde spotkanie z najbliższymi i gdzie wkładamy serce w każdy posiłek, który im serwujemy.

Tę dobrą energię chłoną dzieci i zawsze z chęcią garną się do pomocy w gotowaniu. To najlepsze miejsce, by pod bacznym okiem rodziców uczyły się kreatywności, zabawy w kuchni i organizacji zadań. Tym najmłodszym, musimy zapewnić w 100 % bezpieczną przestrzeń, w której będą mogły beztrosko kreować, rozwijać się i czerpać z magii kuchni.  Teraz to możliwe.

Kuchenna rewolucja

Od czasu, gdy gotowanie znów stało się modne, a nasze kuchnie na nowo wypełniły się świeżymi warzywami, owocami, ziołami, ekologicznymi serami i przetworami, spędzamy tam o wiele więcej czasu. Widok zaaferowanych rodziców, którzy kroją, mieszają, ugniatają, pieką i wyczarowują owsiane ciasteczka, domowy chleb czy domową pizzę to istny pokaz magii dla dzieci. Ten widok inspiruje ich do aktywnej pomocy, bacznego przyglądania się i uczenia „magicznej sztuki” gotowania, oczywiście na miarę ich dziecięcych możliwości. Tę uniwersalną prawdę wykorzystała marka HINGI, która tworzy dziecięce meble do zabawy. Z pomocą naszych małych testerów, postanowiłyśmy sprawdzić model Kukku, czyli kuchnię, stworzoną specjalnie dla najmłodszych adeptów kulinarnej sztuki. 2 – letnia Zosia i 4 – letni Tadzio przetestowali drewniane meble kuchenne Kukku, by przekonać się, czy rzeczywiście mogą konkurować z tradycyjną kuchnią w której na co dzień rządzą dorośli.

Po pierwsze mebelki są bardzo starannie wykonane. Uwagę zwracają drobne detale, takie jak kręcące się pokrętła piekarnika, drzwi piekarnika czy wyjmowane szuflady w lodówce. Dzięki temu kuchnia stwarza przeróżne możliwości zabawy i daje poczucie dzieciom, że w niczym nie różni się od kuchni, w której zwykle gotujemy. Rzecz, która zwraca uwagę to także wysokość mebelków, która jest odpowiednia zarówno dla maluszków, jak i trochę starszych dzieci. Zabawkowe kuchnie innych marek są zwykle zbyt niskie nawet dla Zosi, która ma dopiero 2 lata. Każdy mały i duży esteta będzie także pod wrażeniem dizajnu tych mebli. Neutralne kolory, minimalistyczny projekt i… zapach. W pokoju naszych testerów zaczęło pięknie pachnieć drewnem.

Jednym z głównych atutów zabawkowej kuchni dla dzieci jest bezpieczeństwo, które im zapewnia. Chroni pociechy od wszystkich czyhających w prawdziwej kuchni zagrożeń, jak skaleczenia, oparzenia czy alergie pokarmowe. Zabawkowa wersja kuchni uwalnia rodziców od stresu związanego z przebywaniem najmłodszych wśród tylu potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów.

Kuchnia od HINGI jest stabilna i ciężka, dzięki czemu nawet bez przytwierdzania do ściany będzie trzymać się ziemi i raczej nie ma możliwości, żeby dzieci ją przewróciły. Dużym plusem są także zawiasy spowalniające, które powodują, że nie ma zbędnego hałasowania, trzaskania i klepania. Kiedy dzieci cały czas coś mrożą, pieką, gotują i myją, rodzić może spędzać z nimi czas ze spokojną głową, że wrzątek czy rozgrzany piekarnik nie zrobią im krzywdy.

Zabawa w duchu gender neutral

Projekty HINGI wyróżnia stonowana paleta barw i minimalistyczne formy stworzone w duchu gender neutral. Nie znajdziesz tam krzykliwych kolorów, różu dla dziewczynek i błękitu dla chłopców oraz tysiąca dźwięków, które czasem potrafi wydawać jedna zabawka. Marka rozbudza wyobraźnię dzieci, które świetnie radzą sobie w wymyślaniu przeróżnych odgłosów w trakcie zabawy i szukaniu nowych form zabawy. Rodzicom daje możliwość wychowania dziecka wśród estetycznych, dobrych jakościowo i ekologicznych przedmiotów. W marce HINGI każdy projekt jest stworzony w oparciu o metodę Montessori, która stawia na kreatywną, niezależną i ciekawą zabawę dla najmłodszych.

Cały koncept wymyśliła i stworzyła Iwona Bielecka, z zawodu reżyserka filmowa, a prywatnie mama 3 – letniej Nadziei, dla której pierwotnie powstały wszystkie meble. Z tego powodu wszystkie modele dostosowane są do potrzeb dziecka, zapewniają mu zdobywanie nowych umiejętności, rozwijanie wyobraźni, koordynacji ruchowej i samodzielności. Nie wspominając o wielkiej dawce radości i uśmiechu z beztroskiej zabawy, nawet w tak szalonym miejscu jak kuchnia!

zdjęcia: Iwona Bielecka