26.09.2019

Molinoo – inspiracja dla snów dla małych i dużych

MOLINOO to spełnienie marzenia o stworzeniu własnej marki. O kreowaniu przedmiotów estetycznych i użytecznych zarazem; wykonanych z najwyższej jakości materiałów, a jednocześnie uniwersalnych i mogących znaleźć się w każdym domu. Kasia opowiada nam o tym, jak od podstaw zbudowała nietuzinkowy świat pościeli dla małych i dużych.

Produkty Molinoo wyróżniają się oryginalnym wzornictwem, jakością tkanin oraz dbałością o najmniejszy detal. Wszystkie elementy były pieczołowicie planowane i dobierane, a ideą było stworzenie produktów pięknych i uniwersalnych. Molinoo to komfort i minimalizm, trochę elegancji w stylu vintage i skandynawskiego wzornictwa. To bliskość natury i wspomnienie dzieciństwa, ale także elegancja i klasyka. „Chciałam połączyć w Molinoo wiele bliskich mi motywów i stworzyć coś nowego. Wierzę w uniwersalną moc piękna i mam nadzieję, że już w pierwszych produktach jest to oddane” – opowiada Kasia.

Często słyszała od znajomych, jak trudno jest kupić produkt nienarzucający tematu czy koloru dla płci dziecka. Wzięła to pod uwagę, tworząc swoje kolekcje, dlatego właśnie większość zaprojektowanych przez nią artykułów z powodzeniem nadaje się zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Są to także produkty stworzone z myślą o nastolatkach i dorosłych. Kasia liczy, że docenią oni jakość, wykonanie i design, a produkty Molinoo będą polecać innym. Tym bardziej, że ideą przyświecającą marce nie jest sprzedaż masowa, a dostarczenie klientom produktów premium i poczucia, że posiadają coś wyjątkowego.

I tak też się dzieje. Wysokogatunkowe materiały i staranne wykończenie ze skupieniem na detalu przykuwają uwagę każdego, kto ma do czynienia z pościelą Molinoo. Za takim efektem stoi szereg zaplanowanych działań i dużo pracy. Uwaga poświęcana jest nawet najmniejszym elementom wykończenia – wstążkom, ramkom i wypustkom, które są charakterystyczne dla tych produktów, nie pomijając oryginalnego haftu Molinoo, znajdującego się na każdym zestawie pościeli. „Cenię sobie jakościowe przedmioty w moim otoczeniu i uważam, że każdy na takie zasługuje. Proponuję więc mojemu klientowi produkt, który sama chciałabym posiadać i który spełnia moje oczekiwania i standardy” – dodaje Kasia. Dodatkowym atutem jest niewątpliwie wyjątkowe opakowanie, które przywodzi na myśl miłą niespodziankę.

Molinoo to projekt Kasi, od poczatku do końca. Pomysłodawczyni i założycielka pracują nad rozwojem marki, osobiście zajmuje się aspektami związanymi z jej prowadzeniem i kreowaniem oraz nadzoruje pracę osób zaangażowanych w proces tworzenia produktów. Nie wszystko można w 100 % wykonać samemu, dlatego konieczne było zbudowanie grupy osób współpracujących z marką oraz zaangażowanych w proces produkcji. Nie można zapomnieć również o niesamowitym wsparciu i bezcennych opiniach najbliższych osób i przyjaciół. „Tworzenie nowych produktów to niesamowita przyjemność. Dobór każdego ich elementu, a na następnie zobaczenie finalnego produktu, który jeszcze chwilę temu był szkicem na kartce albo kolażem z posklejanych wycinków, daje ogromną satysfakcję”.

Jak się jednak okazuje, Molinoo to nie jedyne, a dodatkowe zajęcie założycielki marki, która z wykształcenia jest inżynierem i zawodowo pracuje w branży energetyki wiatrowej, czyli – jak mówi się potocznie – „w wiatrakach”. Nie pozostaje to bez znaczenia dla nazwy marki, ponieważ „molino” po hiszpańsku oznacza właśnie wiatrak/młyn, a Hiszpania zajmuje ważne miejsce w życiu Kasi. „Postanowiłam delikatnie przemycić ten motyw do mojej marki, bo to część tego, kim jestem i tego, co w życiu robię”. Potrzeba dbania o środowisko to ważny aspekt jej pracy zawodowej, co nie pozostaje bez wpływu na jej markę.

Troska o naturę jest więc istotnym czynnikiem przy tworzeniu produktów Molinoo, szczególnie ważnym w dobie szybkiej mody i jednorazowych produktów. Kasia jako środowiskowiec żyjący w mieście chce myśleć o przyszłości, a nie tylko o „tu i teraz”. „W miarę możliwości i tego, co jesteśmy w stanie zrobić dla środowiska, wybieramy tkaniny naturalne oraz wytwarzane w zrównoważony sposób, z poszanowaniem dla natury, a z drugiej strony tworzymy produkt, który ma służyć i cieszyć przez lata” – tłumaczy. Wykorzystane tkaniny są w większości pochodzenia polskiego, jak również europejskiego. Wszystkie artykuły są natomiast produkowane w kraju, z myślą o wsparciu rodzimej produkcji.

Pomysł na tego typu działalność kiełkował w głowie Kasi od bardzo dawna. Nie było oczywiste od początku, że będzie to pościel. Od zawsze uwielbiała tworzyć i poszukiwała wyzwań manualnych, artystycznych i designerskich. Na jej drodze była między innymi przygoda z wizażem, aranżacją wnętrz, tworzeniem biżuterii, szyciem czy haftowaniem. Do tego ciekawość świata i determinacja, żeby zobaczyć go jak najwięcej, pozwoliły Kasi już od dzieciństwa nie tylko spędzić dużo czasu na łonie natury, którą uwielbia, ale też poznać ludzi w różnych krajach i obserwować ich obyczaje, styl życia oraz domy, które były tak inne od naszych. Obserwowała, jak ludzie w różnych krajach pięknie ubierają swoje wnętrza w oryginalne meble, sztukę, kolory czy tekstylia, jak również kreują przestrzeń do spania – łóżko jako podstawa sypialni, a na nim piękna pościel z dobrych materiałów, narzuty i poduszki. „Nie tylko wygodnie, ale i pięknie, co mocno odbiegało od ówczesnych polskich standardów” – wspomina. Kraje, które stanowią dla niej inspirację to w dużej mierze Hiszpania i Francja, które często wracają do starego stylu, poza tym brytyjski cottage czy amerykańska klasyka. Bliskie jest jej również skandynawskie wzornictwo, z którego chętnie czerpie inspiracje, przeglądając zdjęcia, strony i magazyny – od tych minimalistycznych po vintage.

Mniej więcej dwa lata temu Kasia odkopała z szafy stara maszynę do szycia po babci i postanowiła, że chce się nauczyć szyć. Zaczęło się od tutoriali na youtube, a z czasem sprawnie szyła już rzeczy dla siebie, koleżanek i ich pociech. Szukając tkanin zauważyła, że wiele z tych dostępnych w sprzedaży detalicznej jest słabej jakości, a większość wzorów, szczególnie dziecięcych, jest bardzo infantylna, z wyraźnym podziałem na płeć. W ten sposób krok po kroku postanowiła, że chce robić rzeczy, których wygląd sama zaplanuje i które dodatkowo będą jakościowe, nie „jednorazowe” oraz będą cieszyły oko, pobudzały wyobraźnię i przenosiły w piękne miejsca. „Pościel to element wystroju domu, który nigdy nie był mi obojętny, a w dobrym wydaniu daje komfort, odpoczynek i dobry sen, tak bardzo dla nas ważny” – dodaje Kasia.

A jak powstają wzory pościeli? Pomysły czerpane są z natury, przygody i podróży i rodzą się w głowie Kasi niemal codziennie. Z tych pomysłów powstają następnie projekty grafik oraz wzory nowych produktów. Kasia ma własny pomysł na wizualną stronę produktów i kolekcji, a to ważny aspekt, bo tak jak jakości nie widać gołym okiem, tak pattern czy wykończenia produktów stanowią wizytówkę i styl marki. Dlatego Kasia chce dbać o niego w każdym detalu, od doboru elementów i kolorystyki na grafikach po wykończenia każdego produktu, aż osiągnięty zostanie satysfakcjonujący efekt. „Pomysłów na kolejne artykuły jest bardzo dużo, a nad kilkoma z nich już pracujemy” – opowiada założycielka marki, która sama szyje próby większości artykułów i je testuje.

Obecnie dostępne są 3 kolekcje, choć w planie są już kolejne, a te istniejące będą uzupełniane o dodatkowe wzory. Kasia zdradza, że już wkrótce do kolekcji INTO THE WOODS wejdzie nowy produkt, a w najbliższych miesiącach może też pojawić się nowa jednolita pościel PURE MOLINOO. Dodatkowo na wiosnę/lato w planach jest częściowo już zaprojektowana i przygotowana kolekcja morsko-marinistyczna, której nie może się już doczekać.

Dotychczasowe kolekcje to klasyczna i nowoczesna PURE MOLINOO w której znajdziemy jednolite produkty w żywych i pastelowych kolorach, czasami wykończone kontrastowymi, nieoczywistymi akcentami. Ta kolekcja daje poczucie komfortu, ciepła i elegancji, a przeznaczona jest dla tych, którzy lubią minimalizm, ale niekoniecznie prostotę. HORSES to kolekcja, której motywem przewodnim są konie nieodłącznie kojarzące się z naturą, nieskrępowaną swobodą, dzikością, a zarazem pasją i zabawą. Poza dostępnymi pościelami w delikatne wzory z kontrastowymi wykończeniami, w planach są już kolejne, bardziej vintagowe grafiki. INTO THE WOODS to kolekcja, w której główną rolę odgrywa las, szczególne miejsce z nieskończoną ilością zapachów, roślin, drzew oraz zwierząt. Miejsce, gdzie można uciec, gdy zmęczy cię miasto i masz ochotę pobyć blisko natury. Wszystkie produkty dostępne w kolekcjach Molinoo przeznaczone są dla małych i dużych.

Sklep Molinoo wystartował pod koniec zeszłego roku. Kasia uznaje to za początek marki, bo wtedy właśnie powstała możliwość zakupu produktów. Plany na rozwój przewidują udostępnienie asortymentu również w sklepach branżowych i stacjonarnych. „Praca nad Molinoo to niekończąca się zmiana i potrzeba dostosowania się do aktualnych warunków i możliwości. Ale to dla mnie także jedna z piękniejszych podróży, która jest pełna niespodzianek i wyzwań. A ja to uwielbiam” – dodaje na zakończenie Kasia.

Po więcej inspiracji zaglądajcie TU