21.08.2019

Sekrety domowej strefy snu

Błogi, nieprzerwany sen dziecka to marzenie każdego rodzica. Jest wyjątkowym czasem regeneracji nie tylko malucha, ale także twoim. Nocne przebudzenia, płacz, chwiejny nastrój dziecka i nieumiejętność ponownego zaśnięcia to gotowy scenariusz, by kolejny dzień był trudny, a plany spłonęły na panewce.

Każdy rodzic wie także, że długość snu dziecka to sprawa indywidualna. Zależy od potrzeb malucha, jego temperamentu, przebiegu każdego dnia, stylu życia rodziny czy pory roku. Jednak każdy z nas może pomóc maluchowi zapaść w błogi, regenerujący sen, nieprzerwany nocnymi pobudkami. Sekretem są detale i wybór odpowiednich akcesoriów w dziecięcym pokoju, o które możesz zadbać już dziś. Sprawdź, co poprawić, by noce upływały pod znakiem relaksu i spokoju.

  Drobne rytuały to idealny sposób, by przyzwyczaić dziecko, że wieczorem nadchodzi czas wyciszenia i uspokojenia po długim, pełnym wrażeń dniu. Po relaksującej kąpieli, karmieniu i umyciu ząbków, zamień dziecięcy pokoik w strefę snu. Rozpocznij od przewietrzenia pokoju i zmiany oświetlenia. Zrezygnuj z głównego źródła światła o jasnym odcieniu i postaw na nocne lampki. Najważniejsze, by zapewniały światło o ciepłym, lekko pomarańczowym odcieniu. To kolor, przy którym oczy dziecka odpoczywają i nie są narażone na rozpraszające bodźce. Przy okazji to świetne tło do czytania bajek, jeśli twoje dziecko uwielbia wysłuchiwać kolejnych historii z ulubionymi bohaterami w roli głównej.

 Kolejnym elementem spokojnego snu jest pościel i posłanie łóżeczka, delikatne dla skóry dziecka. Wybierz zestaw pościeli, która w składzie posiada naturalne tkaniny jak bawełna satynowana. Takie materiały są ultradelikatne i miękkie dla skóry malucha, a kontakt z nimi wprowadza w błogi, senny nastrój. Pościel z naturalnych materiałów przepuszcza powietrze i nawet podczas najbardziej upalnej nocy zapewnia efekt chłodzenia. W kolekcji Into The Woods marki Molinoo znajdziesz modele ultradelikatnych pościeli wyprodukowanych w Polsce. Twoja pociecha będzie zachwycona leśnymi nadrukami na nowej kołdrze i poduszkach, które dodatkowo pomagają odtworzyć relaksujący nastrój, piękno lasu i prostotę natury w waszym domowym zaciszu.

 Łóżeczko twojego dziecka to nie tylko mebel świetnie dobrany do wystroju pokoju, ale także bezpieczna przystań, gdzie może zregenerować się po całym dniu. To idealne łóżeczko powinno przede wszystkim spełniać warunki komfortu i bezpieczeństwa malucha. Kolejnym aspektem jest odległość pomiędzy szczebelkami w łóżeczku, która nie powinna przekraczać 6 cm. Jeżeli będzie większa, maluch może wsadzić główkę między szczebelki. Kolejnym istotnym detalem są dwa lub trzy wyjmowane szczebelki w konstrukcji łóżka. To bardzo pomocne, gdy twoje dziecko zaczyna chodzić i nie będzie starało się wydostać z łóżeczka górą, tylko za pomocą luki w szczebelkach. Najlepiej, by szczebelki łóżeczka były z naturalnego tworzywa jak drewno, były gładkie, dokładnie wypolerowane i (ewentualnie) pomalowane ekologiczną farbą, bezpieczną dla dziecka, które często je gryzie i ślini.

Dla starszych dzieci, najważniejsze jest by łóżeczko było wygodne, a jego profil niski. On sprawia, że odległość materaca dziecięcego od podłogi jest niewielka i tym samym bardzo bezpieczna. Łóżeczko idealne, to nie tylko takie, które jest perfekcyjnie dopasowanie do potrzeb dziecka i jego wieku, ale także do wyczucia stylu rodziców i wystroju dziecięcego pokoiku.

Do wnętrz w stylu boho, pełnym miękkich poduszek, pledów i eko ozdób sprawdzi się model z litego sosnowego drewna. Łóżeczko dziecięce o takim klasycznym designie okazuje się bezcenne, gdy razem z wiekiem dziecka, zmienia się także wystrój jego pokoju. Taki model będzie ozdobą zarówno w minimalistycznych przestrzeniach jak i idealnym dopełnieniem stylu rustykalnego czy wabi -sabi. Świetne modele znajdziesz w m.in. w ofercie marki Woodies, specjalizującej się w klasycznych drewnianych łóżeczkach dziecięcych. Na szczególną uwagę zasługuje model Noble Toddler Bed Vintage, który dodatkowo posiada oryginalne szczyty – prawdziwa uczta dla fanów designu.

Równie istotnym elementem przy tworzeniu idealnej strefy zasypiania dziecka jest materac. Dobrze dobrany model sprawia, że po położeniu dziecka do łóżeczka na jego buzi maluje się spokój. Oprócz tak istotnych kwestii jak stopień twardości materaca, jego wysokość i dopasowanie do wieku, warto zwrócić uwagę na nowe funkcje. Materace nowej generacji z elastycznej pianki np. model Libera marki Janpol posiadają prozdrowotne właściwości inspirowane aromaterapią. Wybierz model nasączony relaksującymi olejkami, np. z gorzkiej pomarańczy Neroli. Górna część materaca nasączona olejkiem działa na zmysły: ma kojący wpływ na układ nerwowy, łagodzi bezsenność, działa uspokajająco i wspiera głęboki sen. Delikatny zapach pomarańczowo-miodowy emanuje z materaca i ma działanie antydepresyjne. Ważne by pianka, z której jest wykonany była elastyczna i dopasowywała się do kształtu ciała, najlepsza będzie taka o wzmocnionej gęstości.

 Nieodłącznym elementem spokojnego zasypiania malucha będzie także… kilka ulubionych pluszowych poduszek i miękkich jak puch kocyków. Przecież nie od dziś wiadomo, że ulubione gadżety dziecka, jak poduszka w kształcie wieloryba, niedźwiadka czy pleciony kocyk zachęcają je to spania we własnym łóżeczku.

Twoja obecność będzie „kropką nad i” rytuału. Głaskanie i trzymanie za rękę podczas fazy usypania dziecka, daje mu poczucie bezpieczeństwa, a tobie pewność, że wszystkie warunki domowej strefy zasypiania malucha są spełnione. Kolorowych snów!

Sesję zdjęciową zrealizowaliśmy z pomocą marek Janpol, Woodies, Molinoo. Piękną dekorację dostarczyła Kasia z Toteścianki, a w roli uroczego śpiocha wystąpiła Nina.

Zdjęcia: Kasia Kaszak