08.08.2020

10 rzeczy, które pomogą Ci lepiej spać w ciąży

Jest takie przewrotne powiedzenie dotyczące ciąży: im większy brzuch, tym mniejszy strach. Często jest tak, że wraz z rozwojem Maleństwa i powiększającym się brzuszkiem powoli zaczynamy oswajać się z nową rzeczywistością i z utęsknieniem wyczekujemy dziecka. Na dalszy plan schodzą wtedy nasze lęki. Jednak duży brzuszek oznacza także mniej wygodne spanie, a sen jest szczególnie ważny w tym niezwykłym okresie naszego życia. Zebrałyśmy nasze doświadczenia i chętnie przedstawiamy Wam 10 patentów na lepszy sen w ciąży.

  1. Pozbądź się rozpraszaczy. Najprościej w świecie nie trzymaj w sypialni komputera, telefonu czy telewizora. Wszelkim elektrycznym sprzętom znajdź miejsce w innym pomieszczeniu.
  2. Zaklej diody od kontaktów. Nie będą Cię rozpraszały, gdy próbujesz zasnąć.
  3. Zadbaj o pościel. Zwróć uwagę na to, aby ta, w której śpisz była bawełniana, lniana lub wykonana z naturalnych i przewiewnych materiałów.
  4. Pomyśl o specjalnej poduszce do spania dla kobiet w ciąży. Przypomina ona poduszkę do karmienia, ale jest dużo dłuższa i ma kształt litery C. Można ją sprytnie przekładać między nogami i podkładać pod brzuszek, gdy śpisz na boku. Warto zwrócić uwagę na jej wypełnienie, aby było jak najbardziej przyjazne naszemu organizmowi.
  5. Wypróbuj naturalne olejki eteryczne. Najlepszy na poprawę snu będzie olejek lawendowy. Ma delikatny zapach, jest bezpieczny a jego woń pomaga zasnąć. Można użyć takiego w areozolu, który rozpylamy w sypialni tuż przed snem lub dodać kilka kropel stężonego olejku lawendowego do nawilżacza powietrza.
  6. Wietrz sypialnie, aby na dobranoc mieć w pomieszczeniu świeże i przyjemne powietrze przed snem.
  7. Wypróbuj nawilżacz powietrza, który świetnie sprawdza się w okresie jesienno-zimowym, gdy zaczynamy ogrzewać pomieszczenia.
  8. Przed snem zaparz sobie melisę lub inną ziołową herbatę, którą lubisz i możesz pić w ciąży.
  9. Nie rozmyślaj za dużo. Moment, w którym kładziemy się spać jest często tym najspokojniejszym w ciągu doby. Mamy wtedy czas a w domu panuje cisza, więc bardzo łatwo zaczynamy rozmyślać. Spróbuj nie analizować całego dnia, a w zamian postaraj się skupić na spokojnym oddychaniu.
  10. Nie zakładaj do spania długich, niewygodnych piżam z gumkami i ściągaczami. Postaw na jak najbardziej komfortową bawełnianą koszulkę lub większy T-shirt.

Pamiętaj oczywiście o tym, aby wszelkie obawy i dolegliwości związane z dyskomfortem w ciąży najpierw skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.