18.08.2018

Bieganie z wózkiem

Bieganie z wózkiem zyskuje na popularności. Nic dziwnego! Kobiety, które lubią w ten sposób trenować potwierdzą, że BIEGANIE TO NAJZDROWSZE UZALEŻNIENIE! Ciąża, połóg oraz pierwsze miesiące lub lata macierzyństwa, często zmuszają nas do znacznego zmniejszenia aktywności fizycznej. To może źle wpływać na kondycję zarówno psychiczną, jak i fizyczną młodych mam. Bieganie to taka aktywność fizyczna, którą możesz spokojnie kontynuować już z dzieckiem. Jak? Bieganie z wózkiem! To bardzo dobre rozwiązanie dla kobiet, które lubią biegać, a nie mają wyrozumiałej i pomocnej osoby, która może się zająć maluszkiem. Nie każda z nas ma to szczęście, że może liczyć na pomoc babci, przyjaciółki, cioci czy jeszcze kogoś innego. Zamiast narzekać szukajmy rozwiązań!

Dlaczego warto zacząć biegać z wózkiem?

 • szybciej wrócisz do formy
 • spędzisz czas z maluchem na świeżym powietrzu
 • wyprodukujesz endorfiny
 • rozwiniesz świadomość dziecka o zaletach aktywności fizycznej
 • od najmłodszych lat będziesz wyrabiać w swoim dziecku dobre nawyki

Zanim zaczniesz planować trening zastanów się jaka jest kondycja Twojego organizmu. Pod uwagę należy wziąć okres połogu, gojenie się ran poporodowych oraz rodzaj porodu (cesarskie cięcie czy poród naturalny). Twoje ciało musi być na to przygotowane i zregenerowane. Intensywna aktywność fizyczna nie jest zalecana w pierwszych tygodniach po porodzie, ponieważ może utrudnić gojenie się ran i spowodować krwawienie. Daj sobie czas i ostrożnie wdrażaj planowane ćwiczenia. Dzięki temu przyniosą Ci one same korzyści. Oczywiście, jeśli czujesz się doskonale, a poród naturalny przebiegł bez komplikacji, to możesz wracać do minimalnych dawek ruchu już po kilku dniach. Cesarskie cięcie jest bardziej inwazyjne dla organizmu i po takim porodzie nie zaleca się żadnej aktywności przez tydzień. Przypominam, że mówiąc o aktywności fizycznej w minimalnym zakresie mam na myśli podstawowe ćwiczenia. Takie jak pionizację pozycji i sylwetki, pierwsze ćwiczenia mięśni dna macicy czy rozluźnianie kręgosłupa. Stopniowo urozmaicaj trening spacerami na świeżym powietrzu, które dodatkowo dotlenią Ciebie i dziecko.

A co z bieganiem?

Pierwszy ważny warunek, który musisz wziąć pod uwagę to stabilność i gotowość Twojego dziecka. Aby odciążyć jego kręgosłup i nie narażać go na wstrząsy, dziecko powinno już stabilnie i samodzielnie siedzieć. Z reguły dzieje się to około ósmego miesiąca, ale każde dziecko rozwija się inaczej.

Kiedy biegać?

Osobiście wybieram czas przed drzemką lub podczas jej trwania. Tak, aby zadbać o komfort córeczki, która jednak najlepiej i najdłużej śpi w wózku. Jeśli jednak widzę, że jest znudzona moim bieganiem lub siedzeniem w wózku, wyjmuję ją i wykonuję kilka ćwiczeń w terenie. Wszystko co robię podporządkowuję pod córeczkę 🙂

Gdzie biegać?

Ja wybieram alejki w parku. Nawierzchnia musi być gładka, a teren równy. Kiedy Malutka zasypia nie chcę jej budzić wstrząsami. Jeśli natomiast nie śpi, to relaksuje się razem z nią wśród zieleni i śpiewu ptaków. Najlepsze do biegania z wózkiem są trasy biegowe, kiedy nie musimy się obawiać rozpędzonych rowerzystów, rolkarzy i szczekających piesków. Stanowczo odradzam bieganie po chodniku wzdłuż ulicy. Hałasy, spaliny i samochody zagrażają naszemu wspólnemu bezpieczeństwu. A komfort biegania w takich warunkach jest znikomy.

Jeśli już zdecydujesz się na te formę aktywności fizycznej trzymaj się określonych warunków.

Podstawowe zasady:

 • Kontroluj tempo i dystans. Bieganie z wózkiem jest bardziej intensywne i męczące, więc uważaj, by się nie przetrenować.
 • Nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Stopniowo przyzwyczajaj organizm do wysiłku. Zaleca się zacząć od 5 minut truchtu na przemian z 3 minutami marszu.
 • Obuwie powinno być doskonale dobrane dla komfortu i bezpieczeństwa Twojego i dziecka. Dobre buty niwelują możliwość upadku.

Na co zwrócić uwagę wybierając wózek? NA WSZYSTKO!

 Wybierając wózek biegowy zawracałam uwagę na każdy szczegół:

 • Koła – powinny być duże, szczególnie tylne (min. 16 cali). Skrętne koła są ułatwieniem w manewrowaniu, ale mogą być niebezpieczne. Sprawdź hamulce, jeśli ten przedniego koła będzie wadliwy, to może doprowadzić do wypadku (mogą na przykład stanąć w poprzek). UWAGA! Przednie koło na czas biegania powinno być zablokowane.
 • Amortyzatory – by zapewnić dziecku komfort i złagodzić wstrząsy wybierz wózek, który posiada amortyzatory.
 • Pasy – najlepsze są pasy, którymi możesz zapiąć dziecko w talii, między nóżkami i w barkach.
 • Rączka – powinna być na tyle daleko, by nie kopać wózka podczas biegania. Dobrze, jeśli jej wysokość jest regulowana. Wtedy zarówno mama jak i tata mogą biegać z wózkiem, mimo różnego wzrostu i długości ramion w pozycji wyprostowanej. Rączka powinna być zaopatrzona w smycz asekuracyjną, która zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo.
 • Hamulce – ważne, by mieć do nich łatwy dostęp. W zależności od preferencji można wybrać ręczne lub nożne. Najistotniejsze jest, by były szybkie i niezawodne.
 • Atesty – wybierz taki wózek, który ma atesty i jest sprawdzony pod względem bezpieczeństwa.
 • Oparcie – dobrze jeśli możesz je regulować. Niekiedy dziecko może mieć ochotę na drzemkę, a czasami woli oglądać świat i warto mu to umożliwić.
 • Składanie – niektóre modele można złożyć jedną ręką! Polecam takie rozwiązanie 🙂
 • Daszek – wybierz wózek z ruchomym daszkiem i małym okienkiem, by można było widzieć dziecko. Daszek powinien być na tyle duży, by osłaniać dziecko przed deszczem i słońcem.
 • Miejsce na torbę – każdy wózek powinien być wyposażony w miejsce na torbę, do której możesz włożyć wodę, zabawki i wszystkie niezbędne rzeczy.

Pamiętaj, że wybór wózka jest bardzo ważny. Nie sugeruj się wyglądem, bo niektóre tylko wyglądają na dostosowane do biegania, ale nie spełniają podstawowych warunków bezpieczeństwa. Wybierz wózek, którego rama składa się z niewielu części. Zbyt duża ilość elementów, może źle wpłynąć na jego stabilność. Polecam długie wózki, bo poprawiają komfort treningu.

Nie zapominaj, że robisz to nie tylko dla siebie, ale i dla swojego dziecka. Jeśli nie polubi ono tej aktywności od pierwszej chwili, to go nie zmuszaj, a raczej powoli przyzwyczajaj. Może się zdarzyć, że nastawisz się na trening, a Twoje dziecko nie będzie miało ochoty na bieganie. Co wtedy? Wtedy uśmiechnij się i wróć do domu! Przecież to Twój mały boss 🙂 Nie denerwuj się i nie zniechęcaj. Za jakiś czas możesz podjąć kolejną próbę. Takie nasze życie Drogie Mamy 🙂

 

Zanim zaczniesz biegać z wózkiem zapraszam do przeczytania tekstu poniżej:)

Powrót do aktywności fizycznej po porodzie

 

 

Zdjęcia: Aneta Zamielska