21.08.2020

Bóle pleców w ciąży? Poznaj rady fizjoterapeuty!

Bóle pleców w ciąży to jedna z najpopularniejszych dolegliwości wśród przyszłych mam. O wszystkich zmianach, jakie zachodzą wtedy w kształcie kręgosłupa, przyczynach bólu i sprawdzonych sposobach na pozbycie się go, opowiada nam fizjoterapeuta Wojciech Jabłoński.

Co może być przyczyną bólu pleców w ciąży ?

Pierwszym z powodów jest dynamicznie zwiększająca się waga ciała kobiety.
O ile tycie nie spowodowane ciążą polega na odkładaniu się tkanki tłuszczowej w różnych miejscach, o tyle w ciąży główny ciężar jest zlokalizowany w okolicy brzucha. Rosnący brzuch powoduje przesunięcie środka ciężkości do przodu, co wymusza zwiększoną pracę mięśni kręgosłupa lędźwiowego (pierwsza z potencjalnych przyczyn powodujących bóle mięśniowe).

Kolejną możliwą przyczyną dolegliwości bólowych jest zmiana kształtu kręgosłupa. Dla wytworzenia przeciwwagi kręgosłup lędźwiowy jest zmuszony do nadmiernego wygięcia w tył. Powoduje to zwiększone obciążenie stawów kręgosłupa mogących generować lokalne bóle pleców. Ponadto dochodzi do zmniejszenia rozmiaru otworów międzykręgowych zawierających korzenie nerwowe, mogących przy ucisku powodować promieniujący ból, drętwienie i zaburzenia czucia, a nawet osłabienie nóg. Zmiana kształtu kręgosłupa lędźwiowego skutkuje pogłębieniem krzywizny odcinka piersiowego. Rosnące piersi zwiększając ciężar mogą skutkować garbieniem się i wadliwym ustawieniu barków ku przodowi. W rezultacie dochodzi do bólu mięśni między łopatkami i nieprzyjemnej sztywnością kręgosłupa piersiowego.
Przez zmiany krzywizn w odcinkach lędźwiowym i piersiowym kręgosłup szyjny również ustawia się niewłaściwie, co może skutkować bólami karku, głowy a czasami nawet dolegliwościami rąk.

W ostatnich miesiącach ciąży wytwarza się relaksyna niezbędna w przygotowaniu ciała kobiety do porodu. Głównym zadaniem tego hormonu jest uelastycznienie połączeń miednicy, przez którą przebiegają drogi rodne. Zwiększona elastyczność więzadeł prowadzi do większej ruchomości stawów krzyżowo – biodrowych zlokalizowanych tuż nad pośladkami, które mogą w tym czasie również powodować objawy bólowe. Relaksyna działając rozluźniająco na tkanki miękkie układu ruchu może mieć niekorzystny wpływ na stabilność połączeń międzykręgowych – kolejna potencjalna przyczyna bólów pleców).

Bóle promieniujące od pasa w dół w czasie zaawansowanej ciąży mogą być również spowodowane uciskiem na splot lędźwiowo-krzyżowy i jego nerwy.

Jak sobie radzić z bólami kręgosłupa w ciąży?

1. Unikaj dźwigania, jeżeli już musisz coś podnieść pamiętaj o prawidłowej technice – wypięta pupa, proste plecy, ruch z bioder i kolan
2. Odpoczywaj kiedy czujesz się zmęczona, polegiwanie w trakcie dnia pomoże Ci odciążyć przeciążane nadmiernym ciężarem plecy
3. Unikaj obcasów, każde dodatkowe podwyższenie pięty będzie przemieszczać środek ciężkości ciała do przodu pogłębiając niewłaściwą postawę
4. Chodź na basen, woda zapewnia przyjazne środowisko do ćwiczeń w odciążeniu
5. Ćwicz regularnie, odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmocnią Twoje ciało i zminimalizują ryzyko wadliwej postawy
6. Korzystaj z masażu i automasaży, niech Twój fizjoterapeuta nauczy Cię jak możesz rozluźniać spięte mięśnie przyspieszając ich regenerację
7. W przypadku bólu miednicy rozważ stosowanie pasów krzyżowo-biodrowych