25.06.2020

Dieta przy niedoczynności tarczycy

Coraz więcej osób diagnozuje u siebie niedoczynność tarczycy. Niektórzy borykają się z tą chorobą od lat, niektórzy muszą brać leki do końca życia. Czym jest niedoczynność tarczycy ? Czy dieta może pomóc w chorobie?

Niedoczynność tarczycy wywołana jest niedoborem hormonów (T3-trijodotyroniny i T4- tyroksyny) produkowanych przez tarczycę lub nieprawidłowym ich działaniem w organizmie. Nieleczona tarczyca lub nie stosowanie odpowiednich leków, suplementacji czy diety prowadzi do rozwoju choroby w tym m.in. stanów zapalnych tego gruczołu (choroba Hashimoto) lub usunięcie tarczycy. Dieta również może przyczynić się problemów ze zdrowiem co wiąże się z niedostatecznym spożyciem jodu, ponieważ jest to pierwiastek niezbędny do syntezy hormonów tarczycy. Osoby, które chorują na niedoczynność tarczycy powinny zastosować się do zaleceń dietetycznych i zmienić swoją dietę w trybie natychmiastowym.

Dieta  powinna obfitować w składniki, które mają pozytywny wpływ na prace tarczycy m.in. jod, selen, żelazo, cynk oraz ograniczenie produktów o właściwościach wolotwórczych. Prawidłowo zbilansowana dieta może zwiększyć skuteczność leczenia. Co powinno znaleźć się w diecie przy niedoczynności tarczycy? Białko, które stanowić powinno 10-15% wartości energetycznej codziennego zapotrzebowania (kcal/dobę). Dla każdego jest indywidulane, ponieważ różnimy się masą ciała, wzrostem, wiekiem, płcią oraz aktywnością fizyczną. Białko powinno pochodzić z chudych gatunków mięs, czyli kurczak, indyk, królik, chuda wołowina oraz niskotłuszczowego mleka i jego przetworów. Nie można zapomnieć o rybach, które oprócz białka dostarczają również selen, jod, witaminę D a przede wszystkim wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ryby powinny być w codziennym jadłospisie 3- 4 razy w tygodniu. Tłuszcz głównie roślinny czyli oleje, orzechy oraz nasiona dostarczać muszą około 20-35% wartości energetycznej diety. Bardzo   ważne są wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega -3, które pobudzają wątrobę do przemiany T4 w T3, dzięki czemu zwiększają metabolizm. Zatem w diecie powinny znaleźć się oliwa z oliwek, olej lniany, łosoś, makrela, pstrąg.

Okazuje się, że większość chorych na niedoczynność tarczycy ma insulinooporność, stąd zaleca się dietę o niskim indeksie glikemicznym. Przy niedoczynności tarczycy również bardzo często pacjenci skarżą się na zaparcia. Dlatego też błonnik w diecie to podstawa, ale nie zapominajmy o piciu wody. Błonnik wiąże wodę w jelicie grubym dlatego też błonnik+woda daje uczucie ulgi. Błonnik powinny stanowić produkty pełnoziarniste zbożowe, surowe i gotowane na parze warzywa oraz świeże lub suszone owoce.

Produkty niezalecane i przeciwskazane, których należy się wystrzegać to te o właściwościach wolotwórczych (ograniczają przyswajanie jodu z pożywienia). Do nich należą tioglikozydy obecne w warzywach kapustnych m.in. kapusty, brukselka oraz w innych warzywach krzyżowych np. kalfior, brokuły, jarmuż, kalarepa. Obecność warzyw krzyżowych w diecie nie spowoduje jednak negatywnych konsekwencji jeśli niezbędna dawka hormonów jest dostarczana w postaci leku. Oprócz diety bardzo ważna jest aktywność fizyczna dla osób chorych na niedoczynność tarczycy m.in. dzięki niej przyspiesza to metabolzim oraz pozwala na działanie hormonu tarczycy w komórkach. Zaleca się uprawianie sportów aerobowych czyli bieg, basen, rower, marsz najlepiej rano średnio 3 razy w tyg. po 60 min.

Dieta to podstawa, aby poprawić swoje zdrowie w niedoczynności tarczycy. Oprócz farmakologii istotnie wpływa na nasz organizm i lepszą jakość życia.

tekst: Anna Radowicka (dietetyk)