14.03.2020

Domowe przyjemności #zostanwdomu

#zostanwdomu popieramy z całych sił i podpowiadamy, jak dobrze spożytkować ten czas!

Drodzy Rodzice nas także zaskoczyła decyzja o tym, aby na czas (wstępnie) dwóch tygodni zostały zamknięte placówki edukacyjne, a co za tym idzie, także kina, teatry czy ośrodki sportowo-rekreacyjne. Głęboko jednak wierzymy, że takie działania mają sens, a ich celem jest nie doprowadzenie do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Profilaktyka dbania o higienę powinna nam towarzyszyć każdego dnia, ale w tym szczególnym czasie należy jej przestrzegać bezdyskusyjnie.

Zalecenia są takie, aby w czasie tych dwóch tygodni nie spotykać się w większych gronach z przyjaciółmi czy znajomymi. Nie przebywać w galeriach handlowych i tłocznych sklepach, a o ile to możliwe zakupy robić online. To nie są ferie od szkoły czy wolny czas na spotkania towarzyskie. Potraktujmy te ostrzeżenia i prośby poważnie. Zostańmy w domach i zróbmy wszystko, aby ten czas upłynął nam najlepiej jak się da.

Poszerzajmy nasze horyzonty, zacieśniajmy więzi i co ważniejsze, postarajmy się zachować zdrowy rozsądek, a by złe emocje i przekazy nie odbijały się na naszych dzieciach. Wiemy, że tak jak i my, mamy z Baby by Ann, macie swoje zawodowe obowiązki i zadania do wykonania w domu, ale postarajmy się maksymalnie wykorzystać ten czas na relacje z naszymi pociechami.

Oto lista naszych podpowiedzi jak optymalnie wykorzystać ten czas!

1. Odśwież szafę! Dzieciaki rosną, a na co dzień często brakuje czasu na gruntowe porządki w ich rzeczach. Zdarza się, że coś zalega i zajmuje niepotrzebnie miejsce. Może Twojej garderobie także przyda się wiosenne odświeżenie? Przebrane rzeczy można wystawić na aukcję lub oddać innym rodzicom, którzy być może ich potrzebują.

2. Uskutecznij wiosenne porządki. Czy Wy także wraz z nadejściem wiosny myślicie o małych zmianach w wystrojach waszych wnętrz? Teraz jest na to dobry moment, aby poszukać inspiracji i przemeblować co nieco w mieszkaniu.

3. Wspólne gotowanie! Uwielbiamy małe i większe rączki w kuchni. Nie śpiesząc się z przygotowywaniem posiłków możesz wyznaczyć dzieciom zadania. Te starsze mogą obierać warzywa lub owoce, nakrywać do stołu lub doprawiać potrawy. Te mniejsze na pewno chętnie włączą się w przesiewanie mąki lub odmierzanie makaronu.

4. Nauka języków online. Jest kilka fajnych szkółek na przykład języka angielskiego, które prowadzą swoje kursy przez Internet. Wykupujesz lekcje, włączasz Internet i logujesz się na kurs, gdzie wita cię lektor i prowadzi krótkie dwudziestominutowe lekcje. Są one specjalne dostosowane do wieku dzieci.

5. Układanie puzzli jest doskonałym zajęciem absorbującym dzieci w każdym wieku. Czas odkopać opakowania małych lub większych kolorowych elementów i spędzić ten czas na ćwiczeniu spostrzegawczości.

6. Wejdź w interakcje i odkurz planszówki. Niby każdy ma je w domu, ale w codziennym pędzie dnia nie zawsze mamy czas rozłożyć plansze i spokojnie grać, a dzieci je uwielbiają. My dorośli z resztą też. Na pewno w końcu nauczymy dzieci grać w scrabble!

7. Długie kąpiele w mega pianie z kolorowymi zabawkami umilą wieczory i przygotują szkraby do spokojnego snu. Pamiętajcie o myciu ząbków!

8. Wspólne czytanie. Możecie czytać dzieciom na dobranoc i wspólnie omawiać poznane treści. Możecie także usiąść w ciągu dnia z ulubionym magazynem, a dzieciom dać do pooglądania i poczytania ich ulubione książki. Tym samym nie tylko dajecie im fajny przykład, ale i pokazujecie, że warto mieć chwilę dla siebie.

9. Drogi rodzicu, skorzystaj także z tego czasu dla siebie. Wypij ulubioną ciepłą herbatę lub kawę, poczytaj ebooka lub uporządkuj zdjęcia w telefonie. Masz ich na pewno setki.

10. Wieczorem, gdy dzieci będą już smacznie spały zrób sobie domowe SPA. Wykonaj suchy masaż ciała specjalną szczotką lub zrób peeling i wmasuj ulubiony balsam do ciała. Wykorzystaj w końcu maseczki do twarzy, które skrupulatnie zbierasz w szafce. Kilkuminutowa maska na włosy też będzie ekstra. Twoja skóra podziękuje Ci pięknym wyglądem za te chwile uwagi.

11. Wysypiajcie się! Tak wiemy, to nie jest prosta sprawa, zwłaszcza, gdy na pokładzie są malutkie dzieci. Jednak warto zadbać o sen, ponieważ dzięki temu będziecie wszyscy mieli lepsze nastroje i więcej energii na kolejny dzień.

12. Potraktuj ten czas na pomoc dziecku w nauce. Może ma problem z jakimś konkretnym przedmiotem lub trudno przychodzi mu pisanie wypracowań? A może nie opanowało jeszcze sztuki wiązania samodzielnie butów w przedszkolu? Teraz możesz pomóc mu poćwiczyć te umiejętności w domu na spokojnie. Macie czas na dokładne sprawdzanie i tłumaczenie.

13. Potrenuj z dziećmi samodzielność. To dużo czasu na nabycie pewnych umiejętności, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jak na przykład samodzielne ścielenie łóżka czy poranne kompletowanie ubrania do przedszkola/szkoły.

14. Dajcie się ponieść wyobraźni w zabawie. Nadmuchajcie kolorowe balony i narysujcie na nich swoje podobizny lub kreatywnie bawcie się plasteliną. Stwórzcie własny układ słoneczny używając do tego okrągłych owoców i warzyw. Wszystkie pomysły dozwolone, pod warunkiem, że sprzątacie po zabawie wspólnie. Tak, w tej chwili mrugamy do Was okiem!

15. Przytulajcie się, rozmawiajcie i śmiejcie się jak najwięcej, aby ten czas kojarzył się Wam przede wszystkim z ciepłem domowego zacisza i miło spędzonymi chwilami.