04.05.2018

Jak przygotować ciało do ciąży?

Gdy zaczynam współpracę z kobietami planującymi ciążę, najczęściej spotykam się z pytaniami o sylwetkę. „Co zrobić, by nie przytyć w ciąży i jak szybko wrócić do formy?” – pytają. Oczywiście rozumiem, że wygląd zewnętrzny jest dla nas, kobiet, bardzo ważny, ale zawsze staram się podkreślać, że najważniejsze jest zdrowie fizyczne zarówno mamy, jak i dziecka.

Jak najbardziej wierzę, że głowa jest w stanie zdziałać cuda i nasze psychiczne samopoczucie ma ogromny wpływ także na dziecko. I choć atrakcyjna mama będzie lepiej się czuła ze sobą, tak o wiele ważniejsze jest, by ciało było nie tylko piękne, ale także zdrowe. Kobiety, które pomyślą o nim już przed zajściem w ciążę, o wiele szybciej i łatwiej wrócą do formy po porodzie. Dlatego patrząc na swój organizm przez pryzmat „domku” dla malutkiej istotki, będzie nam znacznie łatwiej podejmować odpowiedzialne i rozsądne decyzje dotyczące dbałości o siebie. Od czego więc zacząć?

Zadbaj o właściwy sposób odżywiania razem ze swoim partnerem

Istnieje tzw. koncepcja programowania żywieniowego, która zakłada, że w życiu płodowym wpływ niekorzystnych czynników środowiskowych, w tym niedobór lub nadmiar składników pokarmowych, prowadzi do trwałych modyfikacji procesów metabolicznych i hormonalnych, które wpływają na zdrowie dziecka w późniejszym okresie życia. Ich skutkiem może być szereg powikłań metabolicznych i sercowo‒naczyniowych w okresie dorosłości. Dlatego planując ciążę stosuj urozmaiconą dietę, dbaj o spożywanie regularnych, nieprzetworzonych, zdrowych posiłków, pamiętaj o spożywaniu produktów bogatych w wapń, takich jak: jarmuż, migdały, brokuły, wykorzystuj różne źródła białka (nasiona roślin strączkowych, ryby, mięso, jaja), pamiętaj o zdrowych tłuszczach, np: awokado, oliwa z oliwek, pij dużo wody mineralnej niegazowanej, ogranicz spożywanie słodyczy, wyeliminuj z diety produkty typu fast food, zrezygnuj całkowicie z alkoholu i palenia papierosów, pamiętaj o suplementacji kwasem foliowym i witaminą D. Jeśli to nie wystarczy i borykasz się z nadwagą, koniecznie wybierz się do dietetyka, który w rozsądny sposób przeprowadzi cię przez proces redukcji masy ciała.

Zmierz się ze swoją wagą

Ale tylko po to, by ustalić swój współczynnik BMI, który powinien mieścić się w przedziale 18-30. Jeśli tak nie jest i cierpisz na niedowagę albo zmagasz się z nadwagą lub nawet otyłością może utrudnić ci to zajście w ciążę, bo nieprawidłowa masa ciała zaburza gospodarkę hormonalną i doprowadza do problemów z owulacją. Niedowaga i otyłość to także przyczyny ciążowych komplikacji, takich jak niska masa urodzeniowa dziecka, cukrzyca, nadciśnienie, dotyczy to obojga partnerów.

Przyjmuj kwas foliowy

Najlepiej już na 3 miesiące przed planowanym poczęciem zacznij przyjmować tabletki z kwasem foliowym (0,4 mg). Uzupełnienie zapasów kwasu foliowego wspomoże rozwój płodu i zmniejszy ryzyko powstania u dziecka poważnych zaburzeń, jakimi są wady cewy nerwowej. Niedobór kwasu foliowego w organizmie ojca ma tak samo negatywne skutki na zdrowie i rozwój dziecka, jak niedobory tego składnika u matki. Niedobór witaminy B9 obniża męską płodność i nasienie mężczyzn z niedoborem kwasu foliowego jest gorsze genetycznie i może powodować zaburzenia rozwoju u dziecka. Witamina B9 naturalnie występuje m.in. w brukselce, sałacie, szpinaku, pomarańczach, bananach, jajach, płatkach owsianych.

Wybierz się do ginekologa i zrób badania

Jeśli już trafisz do ginekologa (co osobiście uważam za podstawę w procesie planowania ciąży), to zrób wszystkie zalecane przez niego badania. Począwszy od morfologii, poprzez badania tarczycy (TSH, FT3 i FT4), badanie na obecność przeciwciał różyczki, toksoplazmozy, cytomegalii, badanie moczu i co niezwykle ważne usg piersi i narządów rodnych.

Ruszaj się ze swoim partnerem

Wybierzcie sobie taki rodzaj aktywności, który wam obojgu będzie sprawiał ogromną radość. Najważniejsze byście cieszyli się ruchem, by aktywność sprawiała wam frajdę. Starajcie się ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu. Zacznijcie od wspólnych spacerów, organizujcie wycieczki rowerowe, biegajcie, ćwiczcie na siłowni, na zajęciach fitness, pływajcie. Bawcie się. Jestem pewna, że to w doskonały sposób odbije się zarówno na waszym samopoczuciu, jak i zdrowiu.

 

Cieszcie się seksem

Jak już powygłupiacie się na wspólnym treningu zachęcam do wygłupów również w łóżku. Wolna głowa, poczucie humoru i czysta przyjemność czerpana z seksu może w znacznym stopniu zwiększyć wasze szanse na poczęcie dzieciątka. I tego wam życzę, jak najszybciej, bo nie ma nic piękniejszego niż spełnianie swoich rodzicielskich marzeń.

Zdjęcia: Getty Images, Magdalena Bieńkowska

Red. Agnieszka Wesołowska