14.11.2019

Metamorfoza pokoju w stylu eko

Posiadanie i wychowywanie dzieci to życie w ciągłej zmianie. Każdego dnia pociechy zaskakują nas nowymi pasjami, marzeniami i swoimi małymi problemami. Ten ciągły proces to świetny trening elastyczności i gotowości do zmian. A najlepszy test gotowości do metamorfozy dla każdego rodzica, to czas dorastania dziecka. To moment, kiedy pociecha przestaje dobrze się czuć w otoczeniu pastelowych kolorów, pluszowych misiów i bajkowych ilustracji na ścianach. To moment na pierwszą ważną metamorfozę pokoju! Jak przeprowadzić ją i szybki i ekologiczny sposób?

Będziemy podglądać metamorfozę pokoju Stasia, który zdecydował, że chce, aby jego pokój odzwierciedlał jego największą pasję – deskorolki. Zainteresowania dziecka to najlepszy punkt wyjścia w szukaniu inspiracji do zmian w jego pokoju. Hobby, które jest jego nieodłączną częścią dnia, sprawdzi się doskonale jako motyw przewodni w jego nowej przestrzeni. Będzie nie tylko działał relaksująco na zmysły dziecka, ale także będzie doskonałym bodźcem i „przypominajką” do rozwijania swojej pasji, jak np. gry na gitarze, malowania czy jazdy na deskorolce, jak w przypadku Stasia. Bo trening czyni mistrza!

Plan działania

Dotychczasowy pokój Stasia to klasyczne wnętrze dziecięcego pokoju w nowoczesnym wydaniu. Jasnoszare ściany były świetnym tłem dla dużej ilości kolorowych zabawek i wyrazistych turkusowych akcentów w postaci lampy i drewnianego domku nad łóżkiem. On wraz z łóżkiem na antresoli to charakterystyczne dla okresu dziecięcego mebelki. Wraz z okresem dorastania dziecka, czas na przestrzeń, która będzie tożsama z nim, jego wiekiem i zainteresowaniami. Od czego zacząć?

Pierwszym punktem w planie metamorfozy pokoju jest dobór nowych kolorów ścian. Warto dopasować kolor pod nowe meble, akcesoria, dekoracje i zabawki, które będą w odnowionej przestrzeni pokoju dziecięcego. Częstym zabiegiem jest malowanie 2-3 ścian na neutralny kolor, a jedną lub dwie na bardziej intensywny odcień, który aktualnie jest w trendach. Dzięki temu możemy równie szybko i często zmieniać kolor ścian wybranych na „ożywiające” wnętrze. W przypadku pokoju Stasia, zastosowano ten prosty i efektowny zabieg i jako duet kolorystyczny wybrano biel i czerń. Odważny wybór odcienia noir okazał się strzałem w dziesiątkę, a wbrew pozorom, nowy pokój okazał się bardzo jasny i przytulny, a to za sprawą kilku ważnych detali.

Równie istotna, jak kolor w pokoju dziecka, jest także jakość farby, którą zastosujemy podczas remontu. Pamiętajmy, że pokój dziecięcy to przestrzeń w którym nasza pociecha spędza najwięcej czasu w domu: podczas snu, relaksu i zabawy, nauki, czy podczas odwiedzin jego przyjaciół.  Tradycyjne farby nie zawsze spełniają oczekiwania świadomych rodziców i są szkodliwe dla prawidłowego rozwoju dzieci. Niedawno z inicjatywą wyszła firma Jeger, która postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwań klientów, którzy zdają sobie sprawę ze skutków wdychania chemicznych substancji i przebywania wśród nich przez średnio 12 godzin dziennie. Specjaliści marki stworzyli formułę farb do malowania wnętrz, która jest roślinna, bazująca głównie na odpadach rolniczych oraz na wodzie. To nie mała rewolucja na rynku specyfików do malowania wnętrz, szczególnie pomieszczeń, gdzie stale przebywają małe dzieci, nastolatkowie, kobiety w ciąży i osoby starsze.

Punktem wyjścia do stworzenia farb nowej generacji były raporty WHO (Światowej Organizacji
Zdrowia) i EFA (Europejskiej Agencji Środowiska) z których jasno wynika, że dzieci są szczególnie narażone na wpływ zanieczyszczonego powietrza i bardzo podatne na czynniki chemiczne. Często efektami są alergie, podatność na zapalenia górnych dróg oddechowych, a nawet rozwój astmy.

To zainspirowało specjalistów z firmy Jeger do stworzenia wysokiej jakości farby z BIO-naturalnych składników pochodzenia roślinnego. Skład farb zaskakuje, bo jest bardzo bliski naturze. Farby z linii Baby Paint BIO w głównej mierze składają się z wysokiej jakości żywicy wyprodukowanej z pozostałości naturalnych składników pochodzenia roślinnego takich jak:
nasiona, kora drzew, fasola, resztki kukurydzy i inne odpady rolnicze. Wszystkie roślinne składniki pozyskiwane są zgodnie z ideą „zero waste”. Producent wykorzystuje niezagospodarowane pozostałości roślin, co ma bezpośredni pozytywny wpływ na ochronę i dbałość o nasze środowisko naturalne.

Detale na medal

Po wyborze nowych kolorów z gamy farb bezpiecznych dla dzieci, warto poświęcić czas na akcesoria i ozdoby. To one determinują styl wnętrza i sprawiają, że nasze dziecko będzie czuło się w nim swobodnie. Staś to zapalony deskorolkowiec, dlatego motyw przewodni jest nowego pokoju do ukochane deskorolki i detale, które bezpośrednio nawiązują do jego wielkiej pasji.

Minimalistyczne kolory uruchamiają kreatywność, dlatego zamiast klasycznych wieszaków, do ścian zostały przykręcone aluminiowe trucki z kółkami z nieużywanych już deskorolek. Świetnie pełnią funkcję porządkową w pokoju, jednocześnie tworząc bardzo oryginalną ozdobę, która nie pozostawia złudzeń – to pokój następcy Tony’ego Hawka!

Dziecięce łóżko zastąpił podwójny miękki materac, a zabawki pomieściła trzypiętrowa komoda. Białe bawełniane zasłony, lampki w oknie i miękki dywan w jasnoszarym kolorze dodają przytulności wnętrzu. Podobnie jak szkolny kącik z biurkiem. Drewniane elementy dodają ciepłe tony w wystroju wnętrza pokoju i są spójne z drewnianymi ozdobami na ścianach.

Gwiazdą odnowionego pokoju Stasia jest oczywiście neon nad jego łóżkiem w kształcie jego imienia. To świetne wykończenie wnętrza w lekko industrialnym stylu, a jednocześnie bardzo popularny teraz trend wnętrzarski w oświetleniu. Klasyczne lampki nocne odeszły do lamusa, by zrobić miejsce nowoczesnym neonom. Firma Ar Neon, która już od 25 lat produkuje tego typu oświetlenie, wyspecjalizowała się w tworzeniu tego typu neonów do domowych wnętrz. Dużym plusem jest dowolność w wyborze jego kształtu, ponieważ można go wybrać z szerokiej gamy gotowych wzorów lub zlecić firmie wykonanie całkowicie indywidualnego i oryginalnego projektu, np. z imieniem dziecka, szkolną ksywką, czy ważnym dla was symbolem. To sprawia, że pokój staje się jeszcze bardziej spójny ze stylem i z zamiłowaniami naszej pociechy, a tym samym gwarantuje, że metamorfoza jego pokoju zostanie zakończona sukcesem. Gotowi na zmiany?

Zdjęcia: Aga Fojudzka

Za pomoc w realizacji materiału dziękujemy markom Jeger i Ar Neon.