13.05.2020

Noszenie masek w czasie pandemii. Dlaczego i kto powinien je nosić?

W momencie, gdy ogłoszono stan pandemii koronawirusa w Polsce, noszenie masek na twarzy nie było obowiązkowe. Wraz z zamknięciem placówek edukacyjnych, galerii handlowych, miejsc rekreacji i zabawy oraz ograniczeniem przebywania w miejscach pracy, w większości zostaliśmy w domach. Mimo obostrzeń nałożonych przez Ministerstwo Zdrowia nie było konieczności zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Jak sprawa wygląda teraz?

Obecnie od kilku tygodni mamy nakaz noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych na twarzy dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej czwartego roku życia. Dzieci do czwartego roku życia nie mają obowiązku zakrywania nosa i ust maseczką. Ten nakaz nie dotyczy także między innymi osób, które prowadzą samochód lub rodzica, który prowadzi auto z jednym dzieckiem jako pasażerem. Masek nie muszą nakładać także osoby, które ze względu na choroby utrudniające im ich założenie lub utrzymanie, nie są w stanie ich używać zgodnie z przeznaczeniem.

Ministerstwo zdrowia wyznacza dwa typy maseczek na twarz: medyczne i niemedyczne. Te pierwsze dotyczą osób pracujących w zawodach medycznych oraz osób podejrzanych o zarażenie COVID 19. Pozostałych dotyczy obowiązek noszenia maseczek niemedycznych, czyli na przykład bawełnianych lub tych wykonanych z materiałów. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia „maseczki niemedyczne przeznaczone są dla osób, które nie pracują w zawodach medycznych oraz nie potwierdzono u nich aktywnego zakażenia COVID 19”.

Co ma na celu zakładanie maseczki? Otóż jej głównym zadaniem jest odwieźć nas od dotykania rękami twarzy, a szczególnie okolic nosa i ust, co może spowodować zakażenie się wirusem. Jednak ma ona także chronić innych przed naszym kaszlem czy kichaniem zatrzymując wydzieliny z dróg oddechowych. Minimalizują one ryzyko zakażenia się, zwłaszcza, że już teraz wiemy jak wielu nosicieli wirusa COVID 19 przechodzi go bezobjawowo. Swoją drogą czujemy się pewniej, gdy widzimy, że osoby, które przebywają z nami w tym samym miejscu mają maseczkę.

Maseczkę zakładamy przed wyjściem z domu (pilnując by jak najszczelniej przylegała do twarzy), a nie gdy jesteśmy już w trakcie spaceru lub zakupów. Ma to na celu utrzymanie higieny. Wychodząc z domu dotykamy różnych przedmiotów, klamek, domofonów czy drzwi windy, gdybyśmy później tymi dłońmi założyli maseczkę to proces chronienia siebie przed zakażeniem straciłby sens. Dlatego pamiętajmy, aby maskę zakładać przed każdorazowym wyjściem z domu, a po powrocie, jeśli jest to maska bawełniana wyprać ją w 60o lub jeśli jest to maska jednorazowa od razu wyrzucić ją do kosza.

Wytyczne Ministerstwa Zdrowia w przypadku maseczek niemedycznych są następujące:

  • maseczki mogą być wykonane z tkanin bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliestrowych 100%; wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem mogą być wykonane również z fizeliny,
  • materiały, z których wykonane są maseczki powinny posiadać certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX ®,
  • materiał powinien mieć możliwość prania w temperaturze 60o C (dotyczy maseczek, które potencjalnie mogą być użyte więcej niż jeden raz, jednorazowe powinny być oznaczone, że nie są przeznaczone do ponownego użytku),
  • w przypadku materiałów o niskiej gramaturze należy zwielokrotnić liczbę warstw tkaniny,
  • maseczki powinny być wiązane z tyłu na troki lub mieć gumkę umożliwiająca założenie maseczki o uszy,
  • w części środkowej zakładki (harmonijka) umożliwiające dopasowanie maseczki do kształtu twarzy – zakrycie nosa, ust i brody,
  • w jednej krawędzi wzmocnienie umożliwiające dopasowanie maseczki do nosa zapewniające szczelność przylegania rozmiar wyrobu „na płasko” co najmniej 17,5 cm x 9 cm.

Taką maseczkę niemedyczną można wykonać samemu w domu z apaszki, mniejszej chustki lub szalika. Inspiracje i pomysły znajdziecie w Internecie. Jeśli jakimś sposobem nie możecie takiej maski wykonać, wychodząc z domu zakryjcie nos i usta szalikiem lub chustą. Zaznaczymy również, że maska nie chroni nas w 100% przed zakażeniem, ale stanowi bardzo ważną barierę przed jego rozprzestrzenianiem się. Zawsze po powrocie z zakupów czy spacerów myjmy ręce ciepłą wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund. Koniecznie nośmy ze sobą płyn/żel dezynfekujący. Pamiętajmy też o tym, że w każdym sklepie czy urzędzie powinien znajdować się taki płyn oraz jednorazowe rękawiczki, o które możemy poprosić.

grafika: Ada Graf