06.07.2020

Objawy Bostonki: jak rozpoznać chorobę?

Choroba Bostońska jest jedną z częściej występujących chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Klasyczne objawy tej choroby obejmują wysypkę na skórze oraz zmiany na śluzówkach jamy ustnej. Choroba Bostońska po angielsku nazywa się Hand Foot and Mouth disease. Wobec tego, wysypka w tej chorobie występuje na dłoniach, stopach oraz wokół ust i w środku w buzi. Czasem zmiany skórne występują również innych częściach ciała (ręce, nogi, brzuch, plecy, pośladki). Jak rozpoznać charakterystyczną wysypkę?

Wysypka w Bostonce

Typowa zmianą dla Bostonki jest pęcherzyk występujący pod skórą, który potem może pęknąć. Na dłoniach oraz na stopach te podskórne pęcherzyki wyglądają jak małe czerwone, okrągłe plamki. Bardzo ważną cechą tych pęcherzyków jest to, że nie znikają one przy ucisku. Warto zrobić taki test ze szklanką. Bokiem szklanki uciskamy skórę dziecka w miejscu, w którym jest wysypka i patrzymy co się dzieje pod wpływem ucisku. W przypadku Bostonki zmiany skórne będą nadal widoczne, po uciśnięciu. Pęcherzyki występują na podeszwie stopy oraz na paluszkach. W przypadku obecności dużej ilości pęcherzyków na podeszwie stopy, może wystąpić ból przy chodzeniu. Ból stóp od spodu najczęściej zgłaszają dorośli, którzy zarazili się Bostonką od swoich dzieci. Dzieci chorują dużo łagodniej i zazwyczaj biegają tak jak dotychczas i nic ich nie boli.

Kolejnym typowym miejscem, gdzie pojawia się wysypka przy Bostonce jest skóra na buzi wokół ust. W tym miejscu najczęściej występują drobne czerwone pęcherzyki. Czasem te pęcherzyki pękają i pojawiają się małe ranki. Jeśli dziecko otworzy buzię i zaglądniemy mu do gardła, to powinniśmy zobaczyć również małe pęcherzyki na łukach podniebiennych i na podniebieniu. Te małe pęcherzyki mogą pękać i zmieniać się w małe afty. Gdy jest ich dużo to pojawia się ból gardła. Szczególnie bolesne jest picie lub jedzenie potraw kwaśnych oraz ciepłych lub gorących. Jeśli dziecko ma zmiany w gardle to proponujmy mu chłodne i delikatne pokarmy.

Jeśli chodzi o inne objawy to może występować gorączka. Choroba Bostońska u dzieci rzadko powoduje podwyższoną temperaturę ciała. Najczęściej jest to tylko stan podgorączkowy. Natomiast osoby dorosłe mają często wysoką temperaturę, w granicach nawet 40 stopni.