27.06.2019

Ochrona przeciwsłoneczna – co warto o niej wiedzieć?

O kremach przeciwsłonecznych krąży wiele legend i mitów. Dla osób, które nie mają nic wspólnego z branżą kosmetyczną coraz trudniej odnaleźć się w gąszczu produktów chroniących naszą skórę przed promieniami UV. Filtry chemiczne, mineralne, promieniowanie UV, HEV, IR… zagadnień jest sporo. Jakiś czas temu zapytałyśmy czytelniczki Baby by Ann co chciałyby wiedzieć o kremach ochronnych. Dostałyśmy wiele interesujących pytań, z którymi zwróciłyśmy się do kosmetolog Klaudii Dykty ze sklepu internetowego topestetic.pl

 Dostałyśmy wyczerpujące odpowiedzi, które mamy nadzieję, że zaspokoją Waszą ciekawość. W końcu pielęgnacja przeciwsłoneczna jest niezwykle istotnym tematem przez cały rok, a szczególnie latem.

 Od pewnego czasu szukam idealnego kremu SPF50 z filtrami mineralnymi, który nie będzie bielił skóry i nada się pod makijaż. Nie jest to niestety łatwe. Większość tego typu produktów zostawia „białą maskę”.

Filtry mineralne, czyli tlenek cynku i dwutlenek tytanu poza działaniem fotoprotekcyjnym, posiadają szereg innych właściwości. Między innymi mogą być stosowane w kosmetykach do makijażu jako… biały pigment. Tym samym biały kolor w produktach o dużej koncentracji tlenku cynku i dwutlenku tytanu jest nieunikniony. Im wyższy filtr, tym więcej filtrów mineralnych musi zostać wykorzystanych w jego składzie. Właśnie z tego względu kremy, zawierające jedynie filtry mineralne charakteryzują się białym kolorem i gęstą formułą. Coraz więcej producentów szuka rozwiązania, które pozwoliłoby stworzyć filtr o mineralnym składzie, lekkiej i niebielącej formule. Dzięki odpowiednim połączeniom składników można znaleźć już filtr mineralny, który może być z powodzeniem stosowny w codziennej pielęgnacji. Polecamy filtr Mesoestetic Mesoprotech Mineral Matt, który poza całkowicie mineralnym składem posiada również lekką, matującą formułę.

 Dużo mówi się o szkodliwości filtrów chemicznych. Czy faktycznie szkodzą naszemu zdrowiu? Może powinniśmy zastąpić je filtrami mineralnymi? 

Filtry chemiczne w ostatnich latach rzeczywiście zyskały złą sławę za sprawą tzw. filtrów przenikających. Warto wiedzieć, że do tzw. filtrów przenikających zaliczanych jest kilka substancji, z pośród wielu filtrów chemicznych. Tym samym absolutnie błędnym jest stwierdzenie, że każdy filtr chemiczny szkodzi. W tym momencie pojawiają się pojedyncze badania, które zwracają uwagę na to, że niektóre filtry chemiczne mogą wpływać na nasz organizm negatywnie. Z tego względu prowadzone są dalsze badania, które mają potwierdzić lub obalić takie przesłanki i jeśli będzie taka konieczność będą podstawą do zmiany regulacji prawnych obowiązujących w UE. Filtry mineralne są najbezpieczniejsze, natomiast największą skuteczność wykazują produkty z filtrami mieszanymi, czyli zarówno mineralnymi jak i chemicznymi. Oczywiście można unikać w pielęgnacji tzw. filtrów przenikających profilaktycznie, natomiast uważam, że nie należy całkowicie rezygnować z filtrów chemicznych.

 Czy muszę stosować filtr jeśli się nie opalam? Cały dzień jestem w pracy i nie spędzam dużo czasu na zewnątrz.

Promieniowanie UVB, czyli to które odpowiada za powstawanie rumienia oraz opalenizny, rzeczywiście działa na nas jedynie, kiedy bezpośrednio eksponujemy skórę na słońce. Natomiast to nie promieniowanie UVB jest największym zagrożeniem. Promieniowanie UVA działa na naszą skórę przez cały rok, może przenikać przez ubrania oraz szyby. Ten rodzaj promieniowania odpowiada również za fotostarzenie (przyspieszenie procesu starzenia pod wpływem promieniowania UV).  Poza promieniowaniem UV na naszą skórę działają jeszcze inne czynniki zewnętrzne. Są nimi m.in. promieniowanie podczerwone, światło niebieskie HEV emitowane przez wyświetlacze telefonów oraz komputerów. Jeśli chcemy chronić skórę przed każdym rodzajem promieniowania warto sięgnąć po produkty z linii Mesoprotech marki Mesoetetic, które zawierają pełną ochronę przed każdym rodzajem promieniowania.

 Dlaczego powinniśmy używać kremów z filtrem przez cały rok? W naszym klimacie również powinniśmy przestrzegać tej zasady? 

Kremy z filtrem powinny być używane przez cały rok również w naszym klimacie głównie ze względu na promieniowanie UVA, które przez cały rok działa na naszą skórę i potrafi przenikać przez szyby czy ubrania. Części ciała, takie które odsłaniamy przez cały rok, jak skóra twarzy powinniśmy chronić bez względu na pogodę. W okresie zimowym szczególnie istotna jest ochrona przeciwsłoneczna, jeśli planujemy wyjazd, przykładowo na narty czy snowboard.

Kilka razy spaliłam sobie twarz na słońcu. Czy to oznacza, że na mojej buzi szybciej pojawiają się zmarszczki? 

Wspomniane wcześniej promieniowanie UVA odpowiada za tzw. fotostarzenie. Fotostarzeniem nazywamy efekty procesu starzenia, czyli np. zmarszczki, które nie są spowodowane naturalnym starzeniem, tylko działaniem promieniowania UV. Promieniowanie UV odpowiada między innymi za degradacje kolagenu, dlatego zmarszczki będą szybciej widoczne oraz głębsze u miłośniczek opalania. Nie oznacza to jednak, że jeśli przynajmniej raz „spaliliśmy się” na słońcu to sprawa jest już przesądzona. Jeśli zaczniemy regularnie stosować kremy z filtrem zapobiegniemy kolejnym uszkodzeniom skóry i tym samym zachowamy skórę w lepszej kondycji. Warto sięgnąć po produkt z filtrem, który dodatkowo odżywia skórę np. Mesoestetic Mesoprotech Nourishing Antiaging Oil SPF 50, czyli olejek anti-aging z wysoką ochroną.

 W niektórych kremach z filtrem wykorzystywana jest nanotechnologia. Czy to jest bezpieczne? Wnikają nam pod skórę substancje, które nie są do końca przebadane…

Filtry mineralne mogą występować w kosmetykach w wersji nanocząsteczek. Tlenek cynku i dwutlenek tytanu w wersji zmikronizowanej (czyli nanocząsteczek) są chętnie stosowane w kosmetykach, ponieważ nie bielą tak bardzo jak te same minerały w wersji niezmikronizowanej (standardowej). Istnieją obawy, które wskazują na to, że niewielki rozmiar nanocząsteczek umożliwia im wnikanie w głąb skóry. Na ten moment nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o szkodliwe działanie nanocząsteczek w kremach z filtrami. Istnieją dowody na ich szkodliwe działanie w formie wziewnej, natomiast obawy dotyczące ich stosowania na zdrową skórę są mocno przesadzone.

 Czy podkłady i kremy BB z filtrem są tak samo skuteczne jak kremy?

Tak, na co dzień można spokojnie zastosować krem BB lub podkład z wysokim filtrem. Polecamy szczególnie fluid koloryzujący Mesoestetic Mesoprotech Melan SPF 130+. Charakteryzuje się on bardzo delikatnym kryciem i uniwersalnym, beżowym kolorem. To o czym warto pamiętać w kwestii kremów BB czy podkładów z filtrem to fakt, że nie posiadają one bardziej trwałej ochrony niż zwykły krem z filtrem, więc tak samo jak w innych produktach z filtrami konieczne będzie ich ponowne zaaplikowanie w ciągu dnia lub zaaplikowanie na nie mgiełki czy pudru z wysokim filtrem.

Lubię używać mgiełek z filtrami do ciała. Czy one są tak samo bezpieczne jak klasyczne kremy lub mleczka? 

Tak. Mgiełki mogą bazować na tych samych składnikach co mleczka i kremy. Ze względu na konsystencje tego produktu najczęściej zawierają one filtry chemiczne, które nie są tak gęste i białe jak filtry mineralne. W ofercie Mesoestetic znajdziemy zarówno mgiełkę do ciała Mesoprotech Antiaging Body Sun Mist jak i mgiełkę do twarzy Mesoprotech Antiaging Facial Sun Mist. Mgiełki ze względu na ich formę aplikacji są świetnym produktem na lato, ponieważ możemy bez trudu ponawiać ich aplikacje w ciągu dnia i nawet stosować je na makijaż.

 Czy kremy wodoodporne z filtrem działają i nie zmywają się podczas kąpieli?

Kremy wodoodporne charakteryzują się większą trwałością na czynniki takie jak woda, natomiast nie czyni ich to niestety nieścieralnymi. Krem wodoodporny rzeczywiście może nie stracić swoich właściwości pod wpływem wody, ale na przykład wycieranie się ręcznikiem sprawia, że usuwamy filtr ze skóry. Między innymi dlatego również filtry wodoodporne muszą być aplikowane ponownie na skórę po kąpieli.

 Jak powinna wyglądać pielęgnacja przeciwsłoneczna w mieście, a jak na łonie natury, np. na plaży? 

Nie ma większej różnicy. Jeśli eksponujemy skórę na słońce, musimy stosować filtry i to jest uniwersalna reguła. Jedyna różnica jest taka, że przebywając na plaży odsłaniamy większą część ciała i eksponujemy się bezpośrednio na działanie słońca. Tym samym, pielęgnacja przeciwsłoneczna na plaży powinna być dużo bardziej staranna i dokładna. W mieście ewentualne niedociągnięcia będą troszkę bardziej „wybaczalne” ze względu na to, że częściej jesteśmy w cieniu. W obu tych przypadkach możemy stosować dokładnie te same preparaty, czyli kremy z filtrem do twarzy i ciała.  Do ciała najlepiej zastosować lekki krem Mesoestetic Mesoprotech Sun Protective Body Lotion SPF 30, natomiast na twarz zwłaszcza w mieście ciekawym wyborem jest Mesoprotech Light Water Antiaging Veil SPF 50+ czyli lekki fluid, który doskonale sprawdzi się także pod makijaż.

 Mam na ciele dużo pieprzyków. Powinnam je jakoś szczególnie zabezpieczać przed słońcem?

Tak. Osoby o jasnym fototypie skóry (jasny kolor skóry, blond/rude włosy, jasne oczy) oraz z dużą ilością znamion i pieprzyków są szczególnie narażone na rozwój czerniaka. Takie osoby muszą uważać na słońcu, o czym najpewniej mieli okazję się przekonać, ponieważ najczęściej kontakt ze słońcem skutkuje u nich czerwoną opalenizną. Pieprzyki powinny być szczególnie chronione przed słońcem i warto je obserwować (czy nie zmieniają koloru, kształtu, rozmiaru). Do zabezpieczania pieprzyków najlepiej użyć grubej warstwy filtrów przeciwsłonecznych lub sztyftu takiego jak Mesoprotech Sun Protective Repairing Stick SPF 100+. Sztyft Mesoestetic jest polecany do stosowania nie tylko na znamiona, ale także na miejsca problematyczne, które często ulegają poparzeniu np. uszy, nos czy usta.

 Czy to prawda, że ciężarne powinny w szczególności uważać na słońce?

Panie w ciąży, tak samo jak każdy inny człowiek, powinny uważać na słońce. Lekarze ginekolodzy dementują różnego rodzaju teorie, które donoszą, że ekspozycja na słońce może mieć zły wpływ na dziecko. Nie oznacza to jednak, że będąc w ciąży możemy bezkarnie opalać się bez stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe w większości powstają pod wpływem promieniowania UV. Niektóre osoby mają większą tendencję do ich powstawania, wielokrotnie rodzimy się z kilkoma takimi zmianami (znamiona wrodzone). Z reguły nie są one niebezpieczne, natomiast pieprzyki wypukłe lub o średnicy większej niż 0,5 cm warto skonsultować z dermatologiem, który w szczególnych przypadkach może zlecić jego wycięcie. Pieprzyki, tak samo jak przebarwienia mogą częściej powstawać w ciąży ze względu na zwiększoną produkcje melaniny. Najskuteczniejszą metodą zapobiegającą ich powstawaniu jest stosowanie kremów z filtrem.

 Dużo mam wierzy, że olejek z malin chroni dziecko przed słońcem, czy to prawda?

Olejek z pestek malin rzeczywiście wykazuje działanie fotoprotekcyjne, natomiast nie jest on odpowiednim produktem do ochrony skóry przed słońcem. Przede wszystkim nieznany jest jego faktor ochronny SPF – różne źródła podają różne wartości natomiast ze względów fizycznych nie da się jednoznacznie ocenić tej wartości. Dlaczego? Przede wszystkim bardzo duży wpływ na siłę ochrony przed UV ma jakość oleju – źródło jego pozyskiwania, stopień przetworzenia oraz ilość jaką zaaplikujemy na skórę. Oleje mają właściwości dzięki którym wnikają w warstwę rogową naskórka i tym samym nie tworzą na powierzchni skóry bariery ochronnej przed UV. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze czynnik mechaniczny, czyli np. pocieranie skóry i tym samym usuwanie z niej części oleju. Aby ochronić skórę przed słońcem na poziomie SPF30-50 musielibyśmy się wykąpać w wannie pełnej np. oleju z pestek malin bardzo wysokiej jakości i jeszcze powtarzać tą czynność co chwilę.

Jakie filtry stosować dla dzieci? Oraz czy na skórę noworodka także aplikujemy krem z filtrem?

Dla dzieci najlepiej wybierać kremy z filtrami mineralnymi. Na skórę noworodka również nakładamy krem z filtrem. Jeśli wychodzimy z domu z noworodkiem w słoneczny dzień konieczne jest zastosowanie kremu z filtrem, szczególnie jeśli jakieś części ciała mają kontakt ze słońcem (np. nóżki). Warto zwrócić uwagę, żeby było to produkt dedykowany dla dzieci od 1 dnia życia. W przypadku kilkumiesięcznego dziecka również warto zwrócić uwagę, aby był to filtr dedykowany dla takiego maluszka. Dla dzieci powyżej 1 roku życia można już bezpiecznie stosować nawet filtry chemiczne – w produktach dedykowanych dla dzieci znajduje się odpowiednia kompozycja filtrów i innych składników pielęgnujących, które są bezpieczne dla dziecka.

 Czy musimy smarować dziecko nawet, jeśli ono pozostaje w cieniu?

Wyróżniamy dwa rodzaje promieniowania – UVA i UVB. UVB to promieniowanie doskonale nam znane, ponieważ efekty jego działania widzimy na skórze od razu pod postacią rumienia. Natomiast UVA jest promieniowaniem bardziej niebezpiecznym właśnie dlatego, że jego efekty nie są widoczne na skórze od razu. Promieniowanie UVA powoduje uszkodzenia skóry, które będą na niej widoczne nawet za kilka, kilkanaśnie albo kilkadziesiąt lat. W badaniach udowodniono, że osoby, które doznały wielokrotnych oparzeń słonecznych przed 15 rokiem życia mają zwiększone ryzyko zachorowania na czerniaka. Bardzo ważne jest stosowanie kremów z filtrem za każdym razem, kiedy przebywamy na świeżym powietrzu, ponieważ nawet siedząc w cieniu docierają do nas promienie UVA które np. przechodzą między koronami drzew, odbijają się od innych źródeł lub nawet przechodzą przez szyby. Ważnym aspektem psychologicznym jest również to, aby przekazywać dzieciom dobre wzorce i uczyć je tego, że wychodząc na słońce trzeba aplikować krem z filtrem. Warto uświadomić sobie, że promieniowanie UV nie tylko powoduje zmiany estetyczne, ale również ma realny wpływ na nasze zdrowie, nawet za kilkadziesiąt lat. Chroniąc swoje dziecko przed słońcem w dzieciństwie, gwarantujemy mu zdrową skórę na wiele lat jego życia.

 Czy można wystawiać 4 miesięczne dziecko na słońce, czy lepiej trzymać je w cieniu?

Nie należy eksponować dzieci na słońce. Co to oznacza? Dziecko, zwłaszcza kilkumiesięczne nie powinno być wystawiane bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, dlatego powinno znajdować się np. w wózku, pod zadaszeniem. Nie oznacza to oczywiście, że z dzieckiem nie możemy wyjść w ogóle z domu. Warto jest zaopatrzyć się w odpowiedni filtr, najlepiej mineralny, który stosujemy, kiedy idziemy na spacer w słoneczną pogodę i wiemy, że niemożliwym jest ochronienie dziecka całkowicie przed działaniem słońca.

 Czy okulary przeciwsłoneczne są bezpieczne dla dzieci?

Oczywiście! Nie dość, że są bezpieczne to bardzo potrzebne zarówno dla dzieci jak i dorosłych! Promieniowanie UV działa na każdego człowieka i poza szkodliwym działaniem na skórę, może również działać szkodliwie na oczy. Jeśli chcemy zadbać o wzrok swojego dziecka warto skonsultować się z okulistą lub optykiem w celu dobrania odpowiednich okularów.

Na topestetic.pl oprócz bogatej oferty kosmetyków dostępne są bezpłatne konsultacje kosmetologiczne przez czat na stronie sklepu, mailowo lub telefonicznie, dzięki czemu możemy dobrać pielęgnację najlepiej odpowiadającą na potrzeby naszej skóry. W dodatku w sklepie wysyłka i zwrot są zawsze darmowe, a do zamówień dodawane są prezenty i indywidualnie dobrane próbki do preferencji i potrzeb skóry.

 Znacie topestetic.pl? Jaką ochronę przeciwsłoneczną wybieracie dla siebie?

Zdjęcia: Karolina Pańczyszyn