13.08.2020

Potówki okiem dermatologa

Każda mama niepokoi się nagłymi zmianami na skórze dziecka.Wprawdzie te mogą samoistnie zanikać, ale często pojawiają nawrotowo w pierwszych miesiącach życia, szczególnie teraz, czyli w letnie gorące dni. Mowa o potówkach.

Potówki – jak powstają?

Noworodki mają dużo prawidłowych gruczołów potowych w skórze, ale początkowo nie funkcjonują one prawidłowo.Zdolność do pocenia się rozwija się z wiekiem.
Najczęściej obserwujemy drobne czerwone grudki jak łebki szpilki (potówki czerwone) lub malutkie pęcherzyki przypominające krople rosy wypełnione przezroczystym płynem (potówki zwykłe). Pokawiają się one na plecach, głowie,karku, szyi, fałdkach skóry i pod pieluchą.
Potówki najczęściej pojawiają się wskutek przegrzania w zbyt wysokiej temperaturze i ubierania malucha nieadekwatnie do panujących warunków. Czasem są wynikiem błędów w pielęgnacji, np. używania nieodpowiednich kosmetyków jak oliwki czy tłuste emolienty.

Jak uniknąć potówek?
Młode mamy często zgłaszają problem z dostosowaniem ubrania dziecka do temperatury otoczenia. Temperaturę ciała malucha, najlepiej sprawdzać na karku i plecach, a nie na rączkach i nóżkach, gdyż te zawsze będą chłodniejsze.
Aby unikać powstawania potówek, należy przede wszystkim przebywać w chłodniejszym środowisku, wietrzyć pomieszczenia, dostosować ubiór dziecka do temperatury otoczenia. Warto pamiętać o bawełnianych ubrankach i unikaniu szczelnego przylegania ciała dziecka do materaca czy fotelika samochodowego.

Leczenie potówek
Niemowlęta z potówkami zwykłymi rzadko trafiają do lekarza, zmiany zwykle dość szybko samoistnie znikają i nie powodują dolegliwości – dlatego leczenie nie jest potrzebne. Natomiast potówki czerwone utrzymują się kilka dni i często są mylnie rozpoznawane jako zapalenia mieszków włosowych lub trądzik niemowlęcy.Wtedy wszelkie wątpliwości rozwieje dermatolog i zaleci odpowiednie leczenie. Często najważniejsze jest przekonanie rodzica małego pacjenta, że to „wysypka z nadmiaru ciepła”.