12.05.2020

Sezon alergika, czyli jak pomóc najmłodszym?

Maj dla małych i dużych alergików oznacza tylko jedno: intensywny czas pylenia. Wtedy katar, zaczerwienienie spojówek, łzawienie i świąd oczu to przykra codzienność. Jak poradzić sobie z uciążliwymi objawami u maluszka? Jakie metody stosować, by ulżyć dziecku? Opowiada nam pediatra, dr Katarzyna Mudel.

Objawy alergii u dzieci

Dziecko z alergią wziewną może mieć różne objawy, do których często należą: nawracające zapalenie spojówek z łzawieniem i świądem oczu, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, z bólem gardła, i przewlekłą chrypką, przewlekły, wodnisty katar, kichanie, suchy, męczący kaszel, niekiedy prowadzący do wymiotów.

Gdy badania potwierdzą alergię, można dobrać leki tak, aby złagodzić lub całkowicie stłumić objawy u małego alergika. Dobre wyniki przynosi też odczulanie. W przypadku alergii na pyłki, taką terapię przeprowadza się przed okresem kwitnienia roślin. Znając przyczynę i czas kiedy mogą pojawić się objawy należy wcześniej zaopatrzyć się w leki i z wyprzedzeniem, najlepiej kilku dni a nawet tygodni, zacząć je przyjmować. Należą tu leki przeciwhistaminowe, sterydy wziewne czy czasem kromony.

Domowe sposoby na alergie wziewne u dzieci

W okresie pylenia warto zrezygnować ze spacerów po lesie, łące a nawet parku. Wtedy nie zaleca się także wychodzić z dzieckiem do ogrodu, czy na balkon. Obecny nakaz zakładania maseczek może być bardzo pomocny w chronieniu przed alergenami starszych dzieci. Podczas koniecznego wyjścia z domu, maseczka na nosie i ustach to element obowiązkowy. Po powrocie do domu, należy od razu się umyć dziecku twarz, oczy i wyczyścić nos, a następnie wykąpać i zmienić ubranie.

W ciągu dnia zaleca się pobyt w domu, w pomieszczeniach zamkniętych – zwłaszcza przy słonecznej, wietrznej pogodzie. Podczas upałów można uchylić okno, ale powinno być osłonięte firanką spryskaną wodą. Mieszkanie należy wietrzyć wieczorami i zawsze po deszczu, bo wtedy jest mniej pyłków. Podczas jazdy autem powinny być zamknięte okna i nieużywana klimatyzacja. Warto pamiętać, że dym papierosowy, spaliny, a nawet mocne perfumy nasilają objawy alergii u najmłodszych.

Współpraca: dr Katarzyna Mudel, pediatra, ekspert portalu ZnanyLekarz.pl