01.04.2020

Znasz małego niejadka? Może znam na niego sposób!

Brak apetytu u dziecka, to problem, który spędza sen z powiek wielu rodzicom. Wiem, jak istotne jest to, aby dzieci jadły regularnie zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Mam dla Was kilka wskazówek, które mogą zachęcić malucha do jedzenia. Dla mnie – mamy, sportowca i dietetyka – aspekt zdrowego odżywiania stanowi istotny element codziennego życia. Chętnie podzielę się z Wami moimi doświadczeniami.

Pozwólcie, że przejdę do sedna sprawy i przedstawię Wam kilka ważnych zasad w temacie odżywiania dzieci. Mam nadzieję, że posłużą Wam one jako inspiracja i uda Wam się wprowadzić je w życie.

  • Trzymajmy się stałych i regularnych pór posiłków. Starajmy się przyzwyczaić nasze dziecko do trzech dań głównych i dwóch przekąsek, które są zawsze o tej samej porze. A tym samym nie pozwalajmy na podjadanie między posiłkami.
  • Zaplanujmy posiłki na 2-3 dni do przodu. Starajmy się w miarę możliwości ustalić jadłospis, który będzie atrakcyjny zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
  • Jeśli dziecko nie chce zjeść obiadu, który wcześniej zaplanowaliśmy i który je cała rodzina nie staraj się robić mu w zamian czegoś innego. Może to doprowadzić do sytuacji, w której będzie jadło tylko produkty, które najbardziej mu smakują, a które nie są w pełni odżywcze.
  • Starajmy się nie poganiać i nie komentować sposobu jedzenia naszych maluchów. Jeśli zbyt mocno będziemy namawiać, żeby zjadło któryś ze składników, skutek może być odwrotny do zmierzonego.
  • Wprowadzając nowe produkty do diety dziecka róbmy to powoli i uważnie. Jeśli są to produkty, które mogą uczulać, to obserwujmy czy nasze dziecko nie ma na nie alergii. Starajmy się zawsze podawać nowe smaki w atrakcyjnej formie – na przykład w połączeniu z daniem, które maluch bardzo lubi.
  • Starajmy się nie podawać dzieciom zbyt wiele soków owocowych czy przecierowych – one również dają uczucie sytości i mogą spowodować, że maluch opuści pełnowartościowy posiłek.
  • Bądźmy przykładem dla swoich dzieci – jeśli one nie mogą podjadać, to Ty rodzicu również nie powinieneś.
  • Bądźmy kreatywni w robieniu posiłków. Bawmy się i eksperymentujmy, aby nadać daniom kolor i kształt, który zachęci malucha do jedzenia.
  • Starajmy się, aby nasz maluch był skupiony na swoim posiłku, nie rozpraszajmy go zbyt mocno. Małe dzieci bawią się jedzeniem, co jest również oznaką zainteresowania posiłkiem i stanowi normalny etap jego rozwoju psycho-ruchowego.
  • Nie traktujmy multimediów (bajek, telefonu) jako nagrody za zjedzenie posiłku. Jeśli dziecko jest już nieco większe starajmy się jak najczęściej tłumaczyć, że jedzenie jest każdemu bardzo potrzebne, że to paliwo dla organizmu. Im paliwo jest zdrowsze tym lepsze.

Pamiętajmy także, że nasza postawa i nasze wybory mają ogromny wpływ na to co jedzą dzieci. Nie warto się zniechęcać, jeśli jeden czy drugi raz nie posmakuje dzieciom podana potrawa. Spróbujmy wracać co jakiś czas do różnych smaków i próbować ich z dzieckiem. Zachęcajmy je do włączania się w drobną pomoc przygotowując wspólne śniadanie, obiady czy kolacje. I bądźmy cierpliwi, to na pewno zaowocuje.

 

Literatura:

Szajewska H, Horvath A. Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży. Kraków: Medycyna Praktyczna: 2017.

Szajewska H, Socha P, Horvath A. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Stand Med Pediatr. 2014; 11: 321-338.