18.11.2020

Akcja segregacja!

379  000 litrów wody – tyle potrzeba do wyprodukowania jednego samochodu. 8 000 litrów wody potrzeba do wyprodukowania jednej pary dżinsów. 15 litrów wody dla jednego jabłka. Sporo prawda?

Nasze dzieci będą mierzyły się z wieloma skutkami naszych decyzji, również w kwestii czystości środowiska. Już kilkulatki wiedzą, że śmieci można, a nawet trzeba segregować; że papierków nie powinno rzucać się, gdzie popadnie; że zanieczyszczanie lasów jest czymś nagannym i szkodzi zwierzętom. To proste fakty, ale jak ważne w kontekście dbania o nasze środowisko. Lubimy każdą pożyteczną książkę, książeczkę, akcję, która przybliża rodziców i dzieci ku lepszemu rozumieniu ekologii. Nie mamy wątpliwości, że z tym Elementarzem Ekologicznym od wydawnictwa Wilga tak właśnie będzie.

„Elementarz Ekologiczny” autorstwa Patrycji Wojtkowiak-Skóry oraz Justyny Jednoróg zawiera zbiór cennych wskazówek, które podane są bardzo przystępnym dla dzieci językiem. Dzięki niemu można łatwiej wytłumaczyć im istotną rolę każdego z nas na drodze ku lepszej przyszłości naszej planety.Wraz ze wzrostem dostępności towarów, dóbr i usług, wzrósł konsumpcjonizm a za nim poszła fala negatywnych praktyk, które zachwiały eko system. Przykładem są zarówno firmy produkujące odzież, jak i restauracje czy firmy turystyczne. Ogromna nadprodukcja dóbr nie sprzyja środowisku. Fala plastiku zalewa plaże i oceany, zbędne ubrania lądują w kontenerach, nie wspominając już o najgorszym, czyli masowym wyrzucaniu jedzenia.  Czy wiecie, że rocznie Polak marnuje średnio 52 kg jedzenia? To brzmi niewiarygodnie, ale taka jest rzeczywistość. Pocieszające jest natomiast to, że mamy możliwość, aby nie przyczyniać się do takich działań. Możemy zacząć metodą małych kroków już na poziomie własnych domów. Jak? Takie cenne wskazówki znajdziecie w „Elementarzu Ekologicznym”.

Fajnie opisano w nim na przykład tipy na zmniejszenie ilości używanej wody: zakręcanie kranu podczas mycia zębów; korzystanie z prysznica zamiast kąpieli; zmywanie naczyń z podziałem na wodę do mycia z płynem oraz na wodę do płukania; zainwestowanie w ekologiczną zmywarkę; naprawa źle działających kranów i spłuczek, które zwalniają zbyt dużo wody; korzystanie z deszczówki, jeśli jest taka możliwość (można nią na przykład podlewać kwiaty, nie zawiera szkodliwych substancji). Niby każdy z nas to wie, ale ilu z nas myśli o tym na co dzień? Wydaje się to prostą sprawą, ale wyrobienie sobie takich nawyków nie zawsze przychodzi łatwo. Oprócz tego między innymi: jak ograniczyć zużycie energii. Jak nie marnować jedzenia. Jak rozsądnie planować posiłki i robić zakupy. Jak ograniczyć stosowanie środków chemicznych  w domu. Jak wyhodować rośliny, które pomogą w naturalny sposób oczyścić powietrze. A także jak sprytnie wykorzystywać rzeczy, których już nie chcecie używać.

Elementarz Ekologiczny zawiera dużo ciekawych quizów oraz zadań dla najmłodszych, które świetnie sprawdzą się w rodzinnym gronie. Usiądźcie i wspólnie je porozwiązujcie. Pogłówkujcie z Waszymi dziećmi jak możecie wykorzystać tę wiedzę w codziennych zadaniach. Może zrobicie burze mózgów i stworzycie własny eko kodeks postępowania? Elementarz podpowiada także super inicjatywy dla starszaków, które z powodzeniem mogą wprowadzać do działania na forum klasy czy szkoły.

Małe kroki dla nas, duże kroki dla planety – to nie jest wzniosłe hasło, ale szczera prawda. Funkcjonowanie naszych rodzin ma realny wpływ na to, jak przekłada się to na szerszą skalę. Dlatego warto dobre, zdrowe nawyki wprowadzać jak najwcześniej. Zacząć od dzisiaj, nie od jutra i z przyjemnością obserwować, jak zmienia się podejście naszych dzieci.

zdjęcia: Monika Kraińska