18.05.2020

Jak przygotować dziecko na powrót do przedszkola w czasie pandemii?

Ponowne otwarcie przedszkoli w dobie koronawirusa to często jedyna możliwość rodziców, by dziecko było pod dobrą stałą opieką, gdy oni wrócili do pracy. Pediatra dr Katarzyna Mudel tłumaczy, jak rozmawiać z dzieckiem o nowych realiach przebywania w przedszkolu i jak wpoić mu dobre wzorce, by powrót do przedszkola, był nie tylko bezpieczny, ale także pełen radości i uśmiechu na twarzy w tym trudnym czasie.

Podstawa to edukacja i szczera rozmowa z dzieckiem. Dziecku należy wytłumaczyć w jakiej sytuacji obecnie się znajdujemy i co to jest wirus. Jaki może być nieprzyjemny i jakie poważne choroby może wywołać. Informacje warto przekazywać tak, aby przedstawić istotę problemu, a nie przestraszyć dziecka i nie wywołać w nim lęków. To bardzo ważne. Dzieci chcą rozmawiać i zadawać pytania. Są bardzo ciekawe świata i wszystko chłoną jak gąbka. To rodzice powinni nauczyć dziecko, jak ważna jest higiena rąk, że częste mycie pozwala unikać kontaktu z wirusem ale i z innymi patogenami, których jest wiele wokół. Jak ważne, szczególnie teraz jest unikanie dotykania nosa, ust czy oczu, szczególnie nieumytymi rękoma.

Rozmowa o symptomach chorobowych będzie łatwiejsza jeżeli przypomnimy o katarze, czy kaszlu który męczył każdego. Koniecznie trzeba wytłumaczyć dzieciom, że właśnie dzięki myciu rąk będą zdrowi. Najmłodsi lubią otwartą i szczerą rozmowę pełną miłości i prawdy. Lubią wzorce. Efekty nauki będą lepsze, jeżeli dzieci będą czerpały z najbliższego otoczenia. Obserwacja właściwych zachowań rodziców pomoże dzieciom szybciej się uczyć, np. prawidłowego noszenia, ale i zakładania czy zdejmowania maseczki.

Wiemy, że nie każdy rodzic czuje się komfortowo, aby fachowo przekazać dziecku te wszystkie często trudne informacje. Zawsze można skorzystać z edukacyjnych filmów z serii „Było sobie życie”. Forma i treść jest tak przejrzysta, że trafia do każdego. Aby przygotować się do rozmowy z dzieckiem, rodzić może wcześniej sam obejrzeć jeden czy dwa odcinki np. „Wojna z toksynami”, aby później wspólnie obejrzeć go z dzieckiem i razem przedyskutować. Może okazać się, że to najlepszy sposób na rozmowę o dzisiejszych realiach bezpiecznego przebywania w ukochanym przedszkolu.

Dziękujemy za współpracę dr Katarzynie Mudel, pediatrze, ekspertce portalu ZnanyLekarz.pl.