21.12.2020

Książki, które wprowadzają nas w świąteczny nastrój

Nie wyobrażamy sobie Świąt bez magicznych zimowych książek. Będziemy to powtarzać do znudzenia, ale taka jest prawda. Ciepły koc, kubek kakao lub zimowej herbaty, wygodna sofa i wspólne czytanie – to chwile, które staramy się pielęgnować. Oto kilka nowości i evergreenów, dla których warto pobuszować po księgarniach, również tych internetowych.

„Milion miliardów Świętych Mikołajów”. Tekst: Hiroko Motai, ilustracje: Marika Maijala, Wydawnictwo Dwie Siostry

Jest takie jedno świąteczne pytanie, na którego odpowiedź ciężko znaleźć większości rodziców: Jak to jest z tym Świętym Mikołajem? Jest? Nie ma go? Ktoś wie jakim cudem obdarowuje dzieci na całym świecie, gdy jest tylko jeden? Tutaj znajdziecie propozycje odpowiedzi. Dość ryzykowna dla dzieci, które wierzą w tego jednego jedynego Mikołaja, ale fajna dla tych, którzy jeszcze chcą wierzyć i szukają dobrego wyjaśnienia. Mikołaj nie musi działać sam, przecież może mieć swoich pomocników, a skąd ich bierze? No właśnie… zerknijcie do tej książki.

Seria „Popatrz w niebo”. Joanna Gębal,  Monika Zborowska, Wydawnictwo Muchomor

„Popatrz w Niebo” to seria trzech książeczek dedykowanych odpowiednio dla dzieci 0-1, 1-2 oraz 2-3 lata. Każda z nich została zaprojektowana tak, by zaspakajać potrzeby etapów rozwoju dziecka w danym wieku. Wspólny temat wszystkich trzech części stanowi niebo, główny element otaczającej nas rzeczywistości, który od najmłodszych może obserwować każde dziecko.  I który my dorośli także staramy się często dzieciom pokazywać. Trzy kompaktowe książeczki, które zachwycają swoim minimalistycznym wyrazem. Bardzo podoba nam się to, że bohaterami tych książeczek są elementy przyrody bliskie dziecku jak księżyc, planety, małe myszki. Ilustracje są po prostu urocze. Idealne na pierwszą przygodę z książką i piękna propozycja na prezent. Będą idealne na każdą porę roku, ale zimą szczególnie miło ogląda się je przed snem.

„Czas na choinkę”. Autor: Patricia Toht, ilustracje: Jarvis, Wydawnictwo Mamania

Pisana rymowanym językiem książka „Czas na choinkę” pomoże wprowadzić się Wam w klimat Gwiazdki. Przepiękne, realistyczne ilustracje przemówią do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ci drudzy mogą ją czytać samodzielnie. Na pewno wciągnie ich zabawa w rymowanie i dadzą się porwać opowieści o ubieraniu najpiękniejszego świątecznego drzewka – choinki. Niespodzianką jest pop-upowa forma tego wydawnictwa z niespodzianką na końcu w postaci stron z rozkładaną choinką.

„Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie”. Monika Utnik-Strugała, Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

To nowe, rozszerzone wydanie książki o tradycjach bożonarodzeniowych i noworocznych. Święta Bożego Narodzenia są najbardziej symbolicznymi świętami w roku – przynajmniej tak powie większość dzieci. Co kraj to obyczaj mówią, a ta książka przybliża świąteczne obyczaje, tradycje oraz znaczenie tych niezwykłych świat w różnych zakątkach świata. Znajdziecie tu odpowiedzi na większość pytań jak: dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia? Dlaczego organizuje się bożonarodzeniowe jarmarki? Czy wszystkie dzieci dostają prezenty tego samego dnia? Dlaczego ubieramy choinkę? Dlaczego buduje się bożonarodzeniowe szopki? Nowe wydanie zostało uzupełnione między innymi o teksty najbardziej znanych kolęd, a także rozdziały o Chanuce, bożonarodzeniowych hitach filmowych i muzycznych. Stron wystarczy do wspólnego zaczytania się na całą zimę!

„Prezent zimowy dla Korneliusza Klopsa”. John Burningham, Wydawnictwo Dwie Siostry

Wzruszająca i bawiąca jednocześnie opowieść o Świętnym Mikołaju, który jak nikt inny poważnie traktuje swoją „pracę”. W momencie, gdy miał już położyć się spać pod cieplutkim kocem, leżąc w piżamie przypomniał sobie, że został mu do doręczenia jeszcze jeden prezent. Jeden, ale jakże ważny. Dla dziecka, którego rodzice nie maja pieniędzy na upominki, więc jego jedynym jest właśnie ten od Mikołaja. No cóż nie ma rady, trzeba włożyć ubranie, buty i ruszyć do… malutkiego domku na szczycie stromej górki. Samolot, koń, narty czy może motor ułatwi mu dotarcie do chłopca? Czy zdąży na czas? A to już musicie sprawdzić sami. Z serca Wam polecamy te opowieść o empatii na drugiego człowieka.

„Pamiętniki Wisienki. Ostatni z pięciu skarbów. Tom 3”.  Joris Chamblain, Aurélie Neyret. Wydawnictwo Egmont

Komiksowa mini seria o dziewczynce, która pisała swój pamiętnik. Wisienka ma 10 lat i głowę pełną marzeń. Jednym z nich jest zostanie pisarką. Jej sposobem na opowiadanie historii jest obserwowanie ludzi, wyobrażanie sobie ich życia, a co więcej ich tajemnic. Wisienka ma dusze detektywa i chętnie rozwiązuje zagadki, które stawia przed nią codzienność. W tej części postanawia odkryć, dlaczego jedna ze znajomych jej osób, która często bywa w bibliotece nie lubi świąt i często jest smutna. Super ilustrowana w komiksowym stylu książka – idealna dla dorastających dziewczynek.

„Fibi i jednorożec. Galopem przez święta”. Dana Simpson. Wydawnictwo Egmont

To także komiksowa propozycja dla starszych czytelniczek. Takich, które lubią już same zaszyć się z książką i wyobrażać sobie, że te wszystkie historie spotykają właśnie je. Z tej serii ukazało się już kilka tytułów, teraz czas na zimowo- świąteczny klimat. Bohaterką komiksu jest bystra, zabawna i ciekawa świata dziewczynka o imieniu Fibi, której towarzyszy posiadająca magiczne moce przyjaciółka jednorożec. Tym razem Fibi ma za zadanie posprzątać swój pokój, ale zamiast zrobić to szybko i mieć sprawę z głowy, postanawia użyć magii. Ta magia ma skutki uboczne, w wyniku których Fibi zapada na chorobę zwana „gwiazdkozą”. Z czym to się wiąże i czy zdąży z niej wyjść prze świętami?

„Elf do zadań specjalnych”. Katarzyna Wierzbicka, Wydawnictwo Zielona Sowa

Książka z założenia zawiera 24 świąteczne opowiadania, które można czytać przez 24 grudniowe wieczory – od 1 grudnia do Wigilii. Nie oznacza to jednak, że tylko takie jest jej przeznaczenie. Oczywiście idealnie pasuje na grudniowe wieczory, ale uwierzcie może zostać z Wami na dłużej. Na każdy kolejny rok. Znajdują się w niej opowieści o przygotowaniach do Świąt, które rozpoczynają w wiosce Świętego Mikołaja pracowite Elfy. Przechodzą przez wszystkie najważniejsze etapy: od przygotowania listy zdań po ich realizację. Jednak w wiosce pojawiają się niespodziewani goście, których przybycie może zaburzyć równowagę. Czy tak się stanie, czy wszystko się uda?

„Jadzia Pętelka piecze pierniczki”. Barbara Supeł, ilustracje Agata Łuksza, Wydawnictwo Zielona Sowa

„Jadzia Pętelka” to seria doskonale znana najmłodszym czytelnikom. W każdej części maluchy oraz ich rodzice spotykają się z sytuacjami z ich codzienności. Tym razem edycja świąteczna, w której Jadzia wraz z rodzicami  przygotowuje się do Świąt i nieodzownego ich elementu, czyli pieczenia pierniczków. Do akcji wchodzi mąka, miód, masło i dużo uśmiechu. Czy pierniczki w oczach Jadzi to taka łatwa sprawa? Pozostaje jeszcze ubranie choinki i po sprzątanie zamieszania jakie powstało podczas pieczenia.

„Patrz, Madika, pada śnieg!”. Tekst: Astrid Lindgren, ilustracje: Ilon Wikland, Wydawnictwo Zakamarki

Na Czerwcowym Wzgórzu spadł długo wyczekiwany śnieg. Madika i Lisabed oddają się więc śnieżkowemu szaleństwu. Bitwa na kulki, jazda na sankach i dużo radości, w którą dają się wciągnąć również dorośli. Niestety Madika się rozchorowała i musiała zostać następnego dnia w domu, Tymczasem Lisabed wybiera się po świąteczne zakupy do miasta, przed sklepem widzi sanie. Siada na nie, a one niespodziewanie ruszają wioząc ją prosto do lasu. Po co i jak się to skończy? Odsyłamy do książki osnutej baśniową tajemnicą.

Czytanie nie musi wiązać się tylko z wieczornym rytuałem, chociaż prawda jest taka, że często dopiero wtedy mamy spokojną chwile by się mu oddać. Może być także miłym przerywnikiem w świątecznym ferworze lub sposobem na rozpoczęcie dnia. Każdy sposób jest dobry, jeśli prowadzi do chwili spędzonej z książką, ponieważ rozwija dziecięcą wyobraźnie i wzmacnia poczucie bliskości uwagi, gdy czytamy je razem z dziećmi.

Za pomoc w realizacji dziękujemy Nastii i Igorowi!

zdjęcia: Kasia Gryskow-Szewczyk