05.09.2019

Kulturalna Warszawa

Lato dobiega końca i powoli wchodzimy w powakacyjną codzienność. Na nasze dzieci czekają obowiązki i przedszkolno-szkolna rutyna, które nie ominą także nas, rodziców. Ale jest to też czas nowości kulturalnych i ciekawych wydarzeń, które warto wziąć pod uwagę, planując rodzinny kalendarz. Oto propozycje, które mogą umilić wejście we wrześniową rzeczywistość.

ŚWIĘTO WISŁY

Dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie poza domem polecamy atrakcje na lądzie i wodzie z okazji 12. edycji święta królowej rzek, które odbędą się 7. września. Organizatorzy przewidzieli m.in. rejsy, pokazy sportów wodnych, koncerty na żywo, spektakl teatralny dla dzieci, pokaz kuglarzy i mimów, a także strefę retro z grami w gumę, bierki czy kapsle. Podczas warsztatów będzie można rzeźbić w szarym mydle i wyprodukować lizaki.

PIKNIK EUROPEJSKI

Siódmego września odbędzie się także rodzinny piknik europejski. To 10. edycja tego wydarzenia, podczas którego odbędą się liczne konkursy, występy sceniczne, gry plenerowe i animacje dla dzieci, a także pokazy naukowe i warsztaty. Miasteczko europejskie zaprasza na teren Skweru 1 Dywizji Pancernej WP w sąsiedztwie Multimedialnego Parku Fontann.

ZOOEGZOTYKA

Oto coś dla miłośników przyrody, którzy chcieliby zobaczyć rośliny i zwierzęta egzotyczne. 8. września w OSiR Praga odbędzie się wystawa, na której będzie można zobaczyć m.in. węże, jaszczurki, pająki, ślimaki, żółwie, ryby i rośliny z całego świata. To jednak nie tylko egzotyczna wystawa, ale także egzotyczne targi dla całych rodzin.

MUZEUM DLA DZIECI

Ósmego września najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć także udział w warsztatach wyplatania organizowane w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Plan przewiduje wspólne wyplatanie tkaniny w specjalnej ramie, po czym całe dzieło będzie później prezentowane w Muzeum dla Dzieci. W tym czasie dorośli będą mogli udać się na wystawę stałą „Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego”, na której również oni będą mogli poznać technikę tkacką.

MUZEUM NARODOWE

Od października Muzeum Narodowe zaprasza rodziców przebywających na urlopach macierzyńskich i ojcowskich na specjalne zajęcia o sztuce, oczywiście z maluchami. Zaplanowane są otwarte spotkania, w trakcie których będzie można nakarmić czy przewinąć dzieci. Do galerii będzie można wjechać wózkiem i swobodnie się po niej poruszać razem z dzieckiem.

GALERIA ZACHĘTA

Na warsztaty rodzinne zaprasza również Galeria Zachęta. Spotkania odbywają się w niedziele według kalendarza umieszczonego na stronie Galerii i podzielone są na dwie grupy wiekowe dzieci. Nawiązują do aktualnych wystaw, które są inspiracją do stworzenia wspólnej pracy plastycznej przez rodziców i dzieci.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY KINO DZIECI

Między 21. a 29. września po raz szósty odbędzie się filmowe święto dla młodych i najmłodszych widzów. W tym czasie w 22 miastach i 23 kinach w Polsce dzieci będą miały okazję zobaczyć filmy z całego świata, spotkać się z ich twórcami czy wziąć udział w seansach z muzyką na żywo. Zaprezentowanych zostanie 130 filmów, niektóre z nich po raz pierwszy w naszym kraju. Odbędą się także spotkania przeznaczone dla opiekunów i nauczycieli w ramach cyklu „Kino Dzieci o wychowaniu”.

KINO MURANÓW

W każdy weekend Kino Muranów zaprasza na rodzinne sobotnie poranki, podczas których można zobaczyć niecodzienne, wyselekcjonowane w archiwach bajki. Po projekcji organizowane są warsztaty artystyczne z animatorami, w trakcie których co tydzień można poznać inną technikę tworzenia z łatwo dostępnych materiałów.

TEATR LALKA

Po przerwie urlopowej ruszają spektakle w Teatrze Lalka. „Śpiąca królewna” w musicalowej adaptacji scenicznej, teatralna adaptacja „Alicji w Krainie Czarów” oraz przedstawienie „Jaś i Małgosia” grane w planie aktorskim i lalkowym – to niektóre z propozycji. Teatr zaprasza także do zwiedzania swoich kulis. Wraz z aktorami najmłodsi widzowie będą mogli zobaczyć, jak wygląda zaplecze sceniczne, pracownie i garderoby.

TEATR RAMPA

Teatr Muzyczny TINTILO wraz z Teatrem Rampa zapraszają na najnowszy musical „Oto Oliver Twist”. Młodzi widzowie mogą oczekiwać tu humoru, atmosfery tajemniczości, pięknej muzyki i tańca, nie zabraknie też dreszczyku emocji. W Teatrze we wrześniu będzie można zobaczyć też takie przedstawienia, jak „Tajemniczy ogród” czy „Awantura o Basię”.