06.05.2020

Najlepsze bajki na dobranoc

Moment zasypiania dziecka, to nie tylko błogi czas pod ciepłą kołdrą, z ulubionymi pluszakami i w objęciach mamy lub taty. Warto wykorzystać ten moment na wspólne czytanie bajek na dobranoc, które nie tylko zrelaksują i wyciszą twoje dziecko i będą wzbogacać jego wyobraźnię, ale także przekażą mu ważne dla ciebie wartości, które zostaną z twoją pociechą na długo. Poznaj najlepsze bajki na dobranoc, by spało się długo i szczęśliwie.

  1. „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza to opowieść o niezwykłej przygodzie Taty Niedźwiedzia i Niedźwiadka, którzy przemierzają razem las z postanowieniem, że przytulą każdego, kogo spotkają na drodze. Tata Niedźwiedź uczy swojego syna, jaką magiczną moc ma szczery uścisk i jak potrafi wywrócić życie do góry nogami, czyniąc je o wiele piękniejszym, pełnym troski i poczucia bezpieczeństwa. Badania naukowe jasno mówią, że już jedno 20-sekundowe przytulenie podwyższa odporność, wzmacnia samoocenę, uspokaja, a nawet przynosi ulgę w bólu. Lekcje z przytulania i bliskości czas zacząć!
  2. „Zebra” Ifi Ude powinna być pozycją obowiązkową w każdej dziecięcej biblioteczce. Książka opowiada o losach małej zebry z mazurskiej wsi, która zostaje wykluczona z grupy swoich rówieśników koni ze względu… na swoje paski. Wyróżniająca ją cecha, staje się kluczem do wielu przykrości i nierozumień w życiu młodej zebry. Historia świetnie pokazuje rozterki głównej bohaterki, ale także moc wsparcia jej rodziców i sposoby, jak radzić sobie w sytuacji, gdy górę nad tolerancją biorą stereotypy.
  3. Zofia Stanecka i jej „Wielka księga Basi i Franka” to nowa odsłona jej kultowej już serii dla przedszkolaków. Tym razem głównym bohaterem opowiadań jest młodszy brat Basi, Franek, któremu siostra – przyjaciółka i przewodniczka pomaga odkrywać świat. Urocze rodzeństwo razem poznaje świat kolorów, cyfr i gatunki zwierząt. Dzielą się także radościami, smutkami, razem jedzą, zasypiają i ubierają się. Basia przeprowadza młodszego brata przez każdą codzienną czynność i dziedzinę życia, jak przez najbardziej pasjonującą krainę. Taka siostra to skarb, nawet na papierze.
  4. „Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii” Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel to z kolei zbiór opowiadań, a każda z nich dotyczy innego problemu współczesnego świata. Jednym z nich jest konsumpcyjny styl życia i przekładanie ilości rzeczy, nad prawdziwe szczęście, którego nie da się przecież wycenić. Ilustracją do tego morału jest historia wilka i trzech świnek, które dzięki swojej ogromnej gracji i sile przekonywania, bałamucą wilka, że zasługuje na o wiele więcej niż posiada, bo to przecież trudno nazwać szczęściem… Doskonała bajka, który uczy od najmłodszych lat, że szczęśliwe życie nie ma nic wspólnego ze stanem posiadania.
  5. „Moje szczęśliwe życie” Rose Lagercrantz to pozycja, która nauczy twoje dziecko, jak radzić sobie z całym wachlarzem emocji. A wszystko za sprawą głównej bohaterki Duni, która właśnie zaczyna edukację w szkole. Dunia każdego dnia mierzy się z różnymi przeciwnościami losu i zdarzeniami, które wywołują ogromny uśmiech na jej twarzy, ale także morze łez i smutku. Jak radzić sobie z każdą z tych skrajnych emocji? Dunia zdradzi twojemu dziecku swój sprawdzony sposób, jak zarażać swoim pozytywnym nastawieniem oraz jak przywoływać w pamięci wszystkie najszczęśliwsza chwile. Ten nawyk ekspresowo pomaga, bo uświadamia, że te gorsze momenty za chwilę miną!