08.09.2020

Nowy przepis na bliskość

Jesień przywraca do życia stały rytm dnia. Wracamy do pracy i regularnych treningów, dzieciaki do szkoły i na zajęcia dodatkowe, a rodzinny harmonogram wypełnia się check-listami. Patentem, jak zbalansować w pędzie dnia uważność i wielozadaniowość, wydaje się być nosidło. Jednak wokół tematu noszenia dzieci, pojawiło się wiele mitów i niejasności. Czy jest zdrowe i wygodne dla dziecka i czy naprawdę pomaga rodzicom na co dzień?

Najwyższy czas to sprawdzić.

Spędziłyśmy dzień razem z Anetą Wirą-Ostaszyk, zabieganą mamą 17-miesięcznego Włodka i baletnicą, pracującą na dwóch etatach. Postanowiłyśmy wspólnie przekonać się, czy nosidło sprawdzi się podczas dnia w którym opiekowanie się maluchem, łączy się z pracą, pasją i codziennymi obowiązkami. Wzięłyśmy na tapetę markę Kavka Baby, specjalizującą się w temacie świadomego noszenia. Nie bez przyczyny wybrałyśmy tę markę, która jest już dobrze znana wszystkim entuzjastom noszenia. Założycielką Kavka Baby jest Anna Kawka, którą zainspirowały własne dzieci.

Stworzyła nosidła, które mają łączyć dwie kluczowe rzeczy w rodzicielstwie: dawać bliskość i…wolne ręce, tak potrzebne do zorganizowania świata wokół. W ofercie marki znajdziecie chusty kółkowe, które pozwalają nosić dzieci od pierwszych dni życia, nosidełka dla niemowląt od momentu, gdy samodzielnie trzymają główkę i typowe nosidła dla dzieci siadających. Wszystkie nosidła są regulowane i są tak zaprojektowane by „rosnąć z dzieckiem”. Dodatkowo w ofercie są też nosidła dla przedszkolaków. Jednym słowem, każdy rodzic znajdzie odpowiedni model dla swojej pociechy.

Lekcja bale(tulenia)

Dzień testu zaczynamy z Anetą i Włodkiem w Balance Studio przy ul. Mokotowskiej w Warszawie, gdzie po raz pierwszy mieli odbyć wspólny trening baletowy: „Mój synek do tej pory nie był noszony i okazało się, że jest takim rozwiązaniem zachwycony. Sam wyciąga rączki, kiedy widzi, że zapinam nosidło na biodrach. Jest zaciekawiony i uśmiechnięty. Włodek ma w nosidle dużą swobodę ruchu rączkami, więc na pewno go nie unieruchamia, co w takim wieku jest bardzo ważne. Ze względu na charakter mojej pracy, zawsze chciałam ćwiczyć razem z dzieckiem, mieć je blisko przy sobie. Nosidło dało mi pierwszy raz taką szansę i wolność w sali baletowej. Podczas delikatnego treningu mogę mieć synka przy sobie, trzymając go w nosidle. Widzę, jak bardzo mu się to podoba, gdy mama ćwiczy, bo akompaniuje mi swoich śmiechem. Bezcenne!”

Zakupy, czyli sztuka przetrwania

Po pierwszych zdanym teście w ruchu, przyszedł czas na codziennych city rush, czyli wsiadanie do samochodu i pojechanie na wspólne zakupy. Każdy rodzic wie, że zakupy z dzieckiem to próba, którą przetrwają tylko najsilniejsi: „Nie ukrywam, że jako mama pracująca, w dodatku na dwa etaty, czas musi być moim przyjacielem. Szybko okazało się, ze nosidło jest bardzo proste w obsłudze. Kiedy tylko odpowiednio dopasuje się długości poszczególnych elementów do swojej pociechy, to jego zakładanie trwa dosłownie chwilę. Myślę, że każda mama to doceni, bo czas dla każdej z nas jest równie cenny. Ponadto nosidło dokonało czegoś niemożliwego, ułatwiło mi życie na zakupach z Włodkiem. Teraz wózek niepotrzebnie nie zajmuje połowy miejsca w bagażniku, nie trzeba się z nim siłować przy rozkładaniu – o to cały proces wysiadania z samochodu skraca o połowę.”

Dobry dizajn, czyli jaki?

Piękny projekt i kolory, które przyciągają uwagę to aspekt, którego nie da się pominąć. Szczególnie teraz, kiedy marki prześcigają się w ilości dostępnych modeli i wariacji na ich temat. To walory istotne nie tylko dla rodziców-estetów, ale także ważna lekcja dla dzieci, lekcja estetyki. Podobne zdanie na ten temat ma nasza bohaterka Aneta: ”Lubię klasyczne rozwiązania, dlatego beżowe nosidło z delikatnym wzorem było moim wyborem numer 1. Pasuje do większości moich ubrań, a lubię jako mama czuć się również, jak elegancka kobieta.”

Jednak dobry dizajn to coś więcej, niż piękny przedmiot. Szczególnie, kiedy chodzi o zdrowie, wygodę i bezpieczeństwo naszych dzieci, jak w przypadku nosidła. Noszenie dzieci ma w sobie coś naturalnego i instynktownego. Maluch w nosidle przyjmuje pozycję, która daje wsparcie dla jego kręgosłupa. Naprawdę dobry dizajn nosidła sprawia, że i dziecku i rodzicowi jest wygodnie i oboje czują się swobodnie i bezpiecznie. To dzięki płynnej regulacji panelu nosidła, która umożliwia dopasowanie go na wysokość i szerokość. Warto dodać, że noszenie dziecka w ciągu dnia ma także wiele korzyści prozdrowotnych. Udowodniono naukowo, że noszone dzieci są spokojniejsze, mniej płaczą, nie cierpią na kolki, nie mają problemów z mową i że noszenie ma zbawienny wpływ na zdrowy rozwój wcześniaków.

Noszenie to także nieustanna bliskość, przytulenie i poczucie bezpieczeństwa do których dziecko ma nieograniczony dostęp – nawet kiedy mama gotuje, robi zakupy, dba o siebie, czy odpisuje na naglące maile z pracy. Czyżbyśmy znalazły prawdziwy przepis na bliskość w napiętym harmonogramie dnia?

Dla entuzjastek noszenia i początkujących mam, mamy kod zniżkowy na Wasze nosidło od Kavka Baby: babybyann5 na 5% zniżki. Kod jest aktywny do 1.09.2021r.

Miłego noszenia!

Za pomoc w organizacji sesji dziękujemy Balance Studio oraz Bloch Store Warszawa.

zdjęcia: Agnieszka Fojudzka