Mogłoby się wydawać, że to tylko ciasto. Ale patrząc na to, z jakim uczuciem i kunsztem powstają pierniczki w magicznym miejscu: Iga Sarzyńska Wzrusza Toruń, nabieramy przekonania, że to także słodkie dzieła sztuki.
Być może już natknęliście się na jej Instagram, na którym zdjęcia słodkich wypieków oraz czekoladowych kremów wprawiają w zachwyt. Jeśli jeszcze nie, to chcielibyśmy przedstawić Igę Sarzyńską-Komorowską, która o piernikach wie chyba wszystko. Iga z ogromnym zaangażowaniem, pasją i artystycznym kunsztem podchodzi do ich pieczenia.
Jaki według Igi powinien być piernik idealny. – Prawdziwy piernik jest bogaty w miód, który wzmacnia serce, koi nerwy i ożywia rozum. Pachnie intensywnie orientalnymi przyprawami. Na początku odczuwa się mocną nutę gwiazdek anyżu, suszonych owoców drzewa Badiana. Potem pojawia się silny i aromatyczny cynamon, wyrazisty, rozgrzewający imbir, goździki i mający wiele właściwości lecznicze kardamon. W przyprawie piernikowej nie może zabraknąć również kolendry, gałki muszkatołowej, ziela angielskiego oraz najwyższej jakości pieprzu. – zdradza Iga. Przy okazji widać jak na dłoni jak dużo zimowych dobroci idealnych dla naszego zdrowia zawierają pierniki. Zimą szczególnie potrzebujemy rozgrzewających i kojących przypraw, a imbir czy cynamon są doskonałym wzmacniaczem odporności organizmu. Czy wiecie, że najstarszy, udokumentowany przepis na wypiek piernika pochodzi z roku 1725 i został odnaleziony w poradniku medycznym? Stanowi to dowód na to, że o wykorzystywaniu piernika w celach leczniczych wiedziano praktycznie od początków jego istnienia.
Z uwagi na drogocenne przyprawy korzenne z najdalszych zakątków świata, pierniki były dobrem luksusowym. Raczyli się nim jedynie najzamożniejsi obywatele – Panowie zagryzali nimi trunki, a damy delektowały się przysmakami piernikowymi podczas podwieczorków. Jak dobrze, że teraz jest on uniwersalnym i najbardziej powszechnym symbolem świąt w każdym domu.
Pieczenie bożonarodzeniowych pierniczków w naszych domach, to cudowna tradycja. Co roku na hasło „robimy pierniczki” przy kuchennym blacie dzieci zbierają się w mig. Każdy lubi je wycinać, czekać aż się zarumienią i w końcu z największą frajdą dekorować. Myślę, że to nieprzypadkowo jedno z tych zajęć, w które wciągają się wszyscy domownicy. Kojarzy się z domowym ciepłem, korzennym zapachem, śniegiem i choinką. To wręcz rytuał.
– Od kiedy pamiętam właśnie to ciasto uwodziło mnie możliwościami artystycznego przekazu oraz cudowną wonią. W tym zapachu unoszą się najwspanialsze wspomnienia dzieciństwa, Świąt Bożego Narodzenia, pierwszych miłości czy choćby marzenia o lepszym jutrze. I wiara w ich spełnienie, że w pierniku zamknięte są wzruszenia i nasze najskrytsze tęsknoty, które uwielbiamy przywodzić na myśl przy każdej nadarzającej się okazji. – przyznaje Iga.
Jeśli już upiekliście swoje pierniczki i szczelnie zamknięte w pudełku leżakują do Świat, to cudownie. Natomiast jeśli to jeszcze przed Wami, to z ogromną przyjemnością przedstawiamy Wam przepis podany specjalnie dla nas przez mistrzynię Igę Sarzyńską-Komorowską. Sprawdźcie, czy macie wszystkie potrzebne składniki, poproście o pomoc wszystkie małe rączki w domu, uzbrójcie się w uśmiech i do dzieła!
Niezawodny przepis na pierniczki Igi Sarzyńskiej-Komorowskiej
1. Pierniczki
Składniki:
- 220 g miodu naturalnego
- 130 g brązowego cukru
- 2 łyżki przyprawy piernikowej
- szczypta soli
- 1,5 – 2 łyżeczki sody
- 230 g masła
- 1 jajko
- 510 g mąki pszennej TYP 500
W kąpieli wodnej podgrzej miód, cukier, przyprawę i sól, do rozpuszczenia cukru. Dodaj sodę i masło. Miksturę pozostaw na parę minut do ostygnięcia, dodaj jajko, wymieszaj. Na koniec dodaj przesianą mąkę i delikatnie wymieszaj do połączenia się wszystkich składników. Zawiń ciasto w folię spożywczą i wstaw do lodówki na 12 h. Ciasto wałkuj na grubość ok. 3 mm, wycinaj wybrane kształty. Piecz w temperaturze 180 C.
2. Lukier królewski
Składniki:
- 500 g cukru pudru
- 100 g białka
- 20 g soku z cytryny
Umieść w misie miksera białka, dodaj przesiany cukier puder. Ucieraj najpierw na wolnych obrotach, następnie na średnich. Po otrzymaniu kremowej konsystencji dodaj sok z cytryny, wymieszaj. Cały proces ucierania nie powinien trwać dłużej niż 10 minut.
Przyznajcie, że warto podjąć się pieczenia pierniczków, które skradną serca domowników. Mogą być również słodkim prezentem dla osób, z którymi być może z różnych przyczyn nie spotkacie się w te Święta.
Ten przepis oraz wiele innych magicznych receptur na słodkie cuda znajdziecie w książce Igi Sarzyńskiej ”Moje cztery pory roku”. Pierniczki możecie także nabyć w flagowym sklepie Iga Sarzyńska Wzrusza Toruń lub zamówić poprzez Instagram i stronę igasarzynska.pl.
zdjęcia: Agnieszka Pałtynowicz