05.08.2019

Pan czy pani niania?

Angażowanie niani do opieki nad dzieckiem jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem, które ułatwia funkcjonowanie całej rodziny. Mama może wrócić do pracy lub zająć się innymi zadaniami, wiedząc, że jej pociecha jest w tym czasie w dobrych rękach. Zazwyczaj pod hasłem „niania” myślimy o kobiecie, która w tej roli występuje, zresztą sama nazwa tej funkcji jest rodzaju żeńskiego. A co z mężczyznami, którzy lubią dzieci i chcą pracować jako niania? Okazuje się, że na rynku są dostępne oferty ich usług, a ich autorzy całkiem nieźle sobie w tym zawodzie radzą. Należą co prawda do mniejszości, ale coraz więcej matek ufa i powierza dzieci właśnie im.

Pamiętacie amerykańską komedię „Pan niania” z Hulkiem Hoganem w roli głównej? Opiekę nad dwójką dzieci sprawuje tu co prawda mężczyzna z niestandardową przeszłością, jednak jego podejście do podopiecznych nie tylko bawi, ale momentami po prostu rozczula…

DOBRA NIANIA

Osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem powinna być odpowiedzialna, uczciwa, zrównoważona i dojrzała emocjonalnie, cierpliwa, przyjazna dzieciom i mająca z nimi dobry kontakt, z doświadczeniem w tej dziedzinie. Powinna stworzyć maluchowi poczucie bezpieczeństwa, kreatywnie organizując mu różnorodne zabawy i inne sposoby na spędzanie wspólnego czasu. Tak w podsumowaniu przedstawiają się główne cechy i predyspozycje, których wymaga się od niani. Do tego dochodzi karmienie, przewijanie i pielęgnacja dziecka. Dodatkowym atutem może być posiadanie młodszego rodzeństwa, przygotowanie pedagogiczne, umiejętność gotowania czy gotowość do pomocy w obowiązkach domowych. Wszystkie te warunki spełnia wielu mężczyzn, chętnych do pracy w roli niani. Dlaczego więc są nadal w mniejszości?

ROLE SPOŁECZNE I STEREOTYPY

Od zarania dziejów ogniskiem domowym i dziećmi zajmowały się kobiety, które mają ku temu wrodzone predyspozycje. Uważa się je powszechnie za opiekuńcze, empatyczne, uczuciowe, posiadające intuicję i większe wyczucie sytuacji przez lepsze rozumienie mowy ciała. To one tworzą atmosferę domu, pielęgnują relacje i kontakty z innymi, poświęcają czas dzieciom i rodzinie. Cechy te są u nich dominujące w porównaniu do mężczyzn, u których przeważają zupełnie inne i przez to właśnie to kobiety wydają się być bardziej odpowiednie do roli niani. Mężczyźni w tym kontekście są skoncentrowani na innych dziedzinach życia, mają inne cele, a czasem nawet priorytety, które zajmują większość ich czasu. Urlopy macierzyńskie przypadają w przeważającej większości kobietom, dziecięce wózki na ulicach prowadzone są w większości przez damskie ręce. Jak więc zaufać męskiej niani?

MĘŻCZYZNA W ŚWIECIE DZIECKA

Istnieją cechy dominujące u mężczyzn, które mogą okazać się bardzo przydatne w sprawowaniu funkcji niani, zakładając, że wystąpią w połączeniu z tymi podstawowymi, wyżej wymienionymi. Należą do nich większa stanowczość i konsekwencja, opanowanie, racjonalne postępowanie w nagłych wypadkach, większa siła. Mężczyźni doskonale potrafią przekazywać dziecku nowe umiejętności i dobrze się bawią podczas eksplorowania bliższego i dalszego otoczenia. Są po za tym z reguły bardziej aktywni i kreatywni, i co równie ważne, mają więcej luzu i swobody w obejściu z dzieckiem. Wielu z nas zapewne pamięta z dzieciństwa wujków lub starszych kuzynów, z którymi można było szaleć na całego, a każda zabawa, którą wymyślili była po prostu najlepsza. Wymienione predyspozycje i umiejętności mogą przydać się szczególnie w sytuacji, gdy dziecko wychowywane jest bez ojca lub gdy ojciec poświęca dziecku zbyt mało czasu. Wtedy pan niania może odegrać rolę nauczyciela i przewodnika po życiu. Może też zbudować autorytet, którego każde dziecko potrzebuje. Poza tym na uwagę zasługuje fakt, że mężczyzna, który chce pracować jako niania musi naprawdę lubić dzieci, można mieć wręcz pewność, że autentycznie tego chce i dobrze spełni się w tej roli, skoro wybiera właśnie tę opcję spośród szeregu innych męskich możliwości. W przypadku kobiet, zwłaszcza młodych i niedoświadczonych, może się częściej zdarzyć, że główną motywacją podczas ubiegania się o pracę niani jest chęć zarobku.

KANDYDACI NA NIANIĘ

Ofert na rynku opiekunów do dzieci jest ze strony mężczyzn stosunkowo mało. Wynika to w dużej mierze z podziału ról społecznych oraz braku odwagi samych zainteresowanych, którzy boją się krytyki, a niejednokrotnie nawet opinii dziwaka.  Mimo że posiadają potrzebne kompetencje i są pewni, że sobie poradzą, wolą się nie wychylać. Inni, którzy mogliby sprawdzić się w tej roli doskonale, wątpią w swój potencjał, nie mając poparcia w bliższym i dalszym otoczeniu. Nie chcą przekraczać granicy na polu zarezerwowanym głównie dla kobiet. Jest jednak grupa odważnych, która zawodowo opiekuje się dziećmi i zbiera pozytywne opinie, a mamy są tak bardzo zadowolone ze swojego wyboru, że polecają opiekunów dalej, odrzucając wszelkie argumenty przemawiające tylko za kobietami w tym fachu. To dowód na to, że na rynku niań trafiają się prawdziwe męskie perełki, wręcz stworzone do opieki na dziećmi.

Zdjęcia: Izabela Pruszyńska